Millä noista elementtien pinnoista uskaltaisi yrittää putsailla pölyt veks? Ottaa pattiin kun ne on niin pirun pölyset.
Pölyt pois elementeistä?
jiipeewee ämällät
5396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tietokoneen imuroimiseen on myynnissä semmoisia pienoissuulakesettejä. Biltemassa ainakin on joskus ollut sellainen sarja noin kuudella eurolla. Imuroi sellaisella karvaisella suulakkeella, ja käytä imutehoa varovaisesti. Kosketus kartioon mahdollisimman varovainen ja kevyt. Jos kajoat diskanttielementtiin, ole ää-rim-mäi-sen varovainen!
yleisemmän tyylisiä kajareita voi pyyhkiä hellävaroen vaikka kuivahkolla rätillä. itse pyyhin swiffwr dusterilla tai joku sennimisen tyylinen se on.
diskantit on ehkä syytä jättää käpälöimättä. ne vioittuu niin helposti. joittenkin kaiuttimien keskiäänisetkin on sitten sitä helposti rikkoontuvaa tavaraa.
huudata pölyt pois. huudattaessa tutki samalla kuinka paljon kartiot liikkuu, niin tiedät miten paljon niitä voit tasaisesti painella rikkomatta.
En uskaltanut kuin varovasti hipoa tuon alaäänielementin pintaa imurin harjahärpäkkeellä ja pienimmällä teholla, eikä pölyt vähenneet mainittavammin. Ratkaisin esteettisen pölyongelman laittamalla kajareiden verhoilut paikalleen, näillä mennään.
:tuoppi: vastanneille, ktoosh.
...imevät pölyä aika reippaasti. Hyvin pehmeä, siis hyvin pehmeä harja on hyvä ja pitää sitä imuria vaikka siinä vieressä päällä. Konsteja löytyy muitakin, mutta mä en ole tolla konstilla naarmuttanut mitään kalvoa.
Ei siinä sen kummempaa ole kuin vain ottaa ne kädellä pois tai jollain muulla.
Eikait ne niin helposti voi hajota