Kauriin kääntöpiirillä.

Psykoosiin?

Kesällä tapasin kaurismiehen, monen omituisen sattuman kautta. Hän on karismaattinen, älykäs, elämää nähnyt, jumalaisen kaunis. Pitkiä, pitkiä keskusteluja. Suunnatonta sielujen sympatiaa. Täivaallista seksiä, intohimoisia öitä. Rakastuin häneen sydämeni juuria myöten.
Kolme kuukautta olen vaeltanut täällä kauriin kääntöpiirillä. Hän on kietonut minut niin tiukasti verkkoonsa, että koko muu elämäni on haalistunut. On vain hän, ihmeellinen Kauris...
Ja. Hänellä on puoliso, niin minullakin vielä. Oma eroprosessini on jo pitkällä, olin lähdössä liitostani turhautuneena jo ennen kesää. Kauris vannoo minulle ikuista tähtiin kirjoitettua rakkauttaan. Minä olen hänelle se ainut ja oikea, minua hän on odottanut. Koska olen aikuinen nainen jo, olen hyvin tietoinen siitä, että näitä puheita kuunnellessa on hyvä antaa hälytyskellojen soida... hän ei osaa päättää. Kaksi päivää sitten hän kertoi lähteneensä suhteestaan. "Se on nyt ohi." Hän halusi vain minut, maailman loppuun asti. Eilen tunsi Kauris taas tuskaa. "Ei tämä ole niin yksinkertaista, pitää varoa sitä mitä toivoo, ei saa suunnitella liikaa." Sanoin, etten jaksa tätä enää. Mun sydän ja sielu on ihan vereslihalla. Kauris haluaa meidät molemmat, eri syistä. Hän itkee ja ahdistuu, vannoo rakkauttaan, sekoaa. Mutta ei osaa päästää irti, ei kummastakaan. Ja Kauriin koukussa rimpuilee minun lisäkseni se toinenkin. Säälin häntä yhtä paljon kuin itseänikin. Ehkä enemmän, hänen sänkyynsä tulee iltaisin petturi. Hän ei tiedä minusta mitään. Minä tiedän että hän on. Kauris soittaa, kun ahdistaa taas. Hän on humalassa. Kertoo, miten pahalta tuntui nähdä vaimonsa itkevän. Miten hirveältä tuntuu, kun minä joudun kärsimään hänen vuokseen. Haluaisi ottaa minut syliin, kainaloon, siipiensä suojaa. "Olethan sä mun nainen, lupaa!" Ja siellä jossain se toinen, joka on vielä enemmän hänen naisensa. He kulkevat kotiinsa samasta ovesta.
Ja minä...Vannon itselleni itkettyäni tunteja, että tämä loppuu. Kauris saa mennä, hänen täytyy mennä. Ja sitten taivun kaksinkerroin siitä saatanallisesta tuskasta joka hajottaa kappaleiksi, ajatuksesta etten enää ikinä koskisi sen ihmisen tulikuumaa ihoa. Saatanallista.
Mielikuvissani kuljen niitylle, ja näen metsän reunassa Kauriin. Se katsoo minuun silmät pelosta laajentuneina. Suuntaan jouseni kohti, ja ammun. Ja silti... Jossain mun sydämen pohjalla Kauris ei lakkaa olemasta, elämästä koskaan. Ei koskaan.

2

1228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soi sarvien

      välissä hälytyskellot. Ensin sellaiset pienet hopeiset tiu´ut, sitten ne muuttuvat kauheiksi rämäpääkelloiksi, jotka muistuttavat ukkosenjyrinää:D Mutta vaikka jos koska kun tunteet mellakoi sydämessä ja päässä, ei ne anna rauhaa edes unessa, vaan siellä näen sen jousiampujan aina vain tulevan lähemmäksi amorin nuolineen. Kylmä hiki tulee otsatukalle ja kämmenen pohjiin.

      Tämmösiä tällä kertaa..:D

    • Anonyymi

      TV ohjelma kauriin kääntöpiiri mukana siinä, myös saari kertomus jossa poliisi joukko oli saapunut ja naisia ja lapsia mereen .
      Sihinä ääni lennot, alla risuja ja ruusuja. Keskustelu 24.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      119
      4379
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      153
      3712
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3486
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2839
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      132
      1768
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1582
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      18
      1228
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1194
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe