Kesällä tapasin kaurismiehen, monen omituisen sattuman kautta. Hän on karismaattinen, älykäs, elämää nähnyt, jumalaisen kaunis. Pitkiä, pitkiä keskusteluja. Suunnatonta sielujen sympatiaa. Täivaallista seksiä, intohimoisia öitä. Rakastuin häneen sydämeni juuria myöten.
Kolme kuukautta olen vaeltanut täällä kauriin kääntöpiirillä. Hän on kietonut minut niin tiukasti verkkoonsa, että koko muu elämäni on haalistunut. On vain hän, ihmeellinen Kauris...
Ja. Hänellä on puoliso, niin minullakin vielä. Oma eroprosessini on jo pitkällä, olin lähdössä liitostani turhautuneena jo ennen kesää. Kauris vannoo minulle ikuista tähtiin kirjoitettua rakkauttaan. Minä olen hänelle se ainut ja oikea, minua hän on odottanut. Koska olen aikuinen nainen jo, olen hyvin tietoinen siitä, että näitä puheita kuunnellessa on hyvä antaa hälytyskellojen soida... hän ei osaa päättää. Kaksi päivää sitten hän kertoi lähteneensä suhteestaan. "Se on nyt ohi." Hän halusi vain minut, maailman loppuun asti. Eilen tunsi Kauris taas tuskaa. "Ei tämä ole niin yksinkertaista, pitää varoa sitä mitä toivoo, ei saa suunnitella liikaa." Sanoin, etten jaksa tätä enää. Mun sydän ja sielu on ihan vereslihalla. Kauris haluaa meidät molemmat, eri syistä. Hän itkee ja ahdistuu, vannoo rakkauttaan, sekoaa. Mutta ei osaa päästää irti, ei kummastakaan. Ja Kauriin koukussa rimpuilee minun lisäkseni se toinenkin. Säälin häntä yhtä paljon kuin itseänikin. Ehkä enemmän, hänen sänkyynsä tulee iltaisin petturi. Hän ei tiedä minusta mitään. Minä tiedän että hän on. Kauris soittaa, kun ahdistaa taas. Hän on humalassa. Kertoo, miten pahalta tuntui nähdä vaimonsa itkevän. Miten hirveältä tuntuu, kun minä joudun kärsimään hänen vuokseen. Haluaisi ottaa minut syliin, kainaloon, siipiensä suojaa. "Olethan sä mun nainen, lupaa!" Ja siellä jossain se toinen, joka on vielä enemmän hänen naisensa. He kulkevat kotiinsa samasta ovesta.
Ja minä...Vannon itselleni itkettyäni tunteja, että tämä loppuu. Kauris saa mennä, hänen täytyy mennä. Ja sitten taivun kaksinkerroin siitä saatanallisesta tuskasta joka hajottaa kappaleiksi, ajatuksesta etten enää ikinä koskisi sen ihmisen tulikuumaa ihoa. Saatanallista.
Mielikuvissani kuljen niitylle, ja näen metsän reunassa Kauriin. Se katsoo minuun silmät pelosta laajentuneina. Suuntaan jouseni kohti, ja ammun. Ja silti... Jossain mun sydämen pohjalla Kauris ei lakkaa olemasta, elämästä koskaan. Ei koskaan.
Kauriin kääntöpiirillä.
2
1393
Vastaukset
- soi sarvien
välissä hälytyskellot. Ensin sellaiset pienet hopeiset tiu´ut, sitten ne muuttuvat kauheiksi rämäpääkelloiksi, jotka muistuttavat ukkosenjyrinää:D Mutta vaikka jos koska kun tunteet mellakoi sydämessä ja päässä, ei ne anna rauhaa edes unessa, vaan siellä näen sen jousiampujan aina vain tulevan lähemmäksi amorin nuolineen. Kylmä hiki tulee otsatukalle ja kämmenen pohjiin.
Tämmösiä tällä kertaa..:D - Anonyymi
TV ohjelma kauriin kääntöpiiri mukana siinä, myös saari kertomus jossa poliisi joukko oli saapunut ja naisia ja lapsia mereen .
Sihinä ääni lennot, alla risuja ja ruusuja. Keskustelu 24.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432799SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652266Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 691119
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön255936Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800