Ilto 270 ja kaukolämpö

Säästöpossu

Meillä on rivariasunnossa kaukolämpö ja Ilto 270 sähköisellä jälkilämmityksellä. Jälkilämmitystermostaatti on mahdollista säätää välillä nolla-jotain astetta. Kannattaako termostaattia pitää nollassa? En näe mitään järkeä siinä, että asuntoa lämmitetään kaukolämmön lisäksi sähköllä, mutta jos se on jotenkin talon rakenteiden tai ilmanlaadun kannalta välttämätöntä, niin pakkohan se on. Jos 0-asennossa ei kannata pitää, niin mikä olisi se pienin järkevä asento?

Missä vaiheessa lämmön talteenotto oikein tulee kuvioihin mukaan? Jos oletetaan että jälkilämmitystermostaatti on asennossa 0, niin huoneeseen ei varmaan kuitenkaan missään vaiheessa tule 0 asteista ilmaa? Eli miten paljon tuo lämmön talteenotto huolehtii ilman lämmityksestä ja missä vaiheessa? Olen aika keltanokka näissä ilmanvaihtoasioissa ;)

3

1061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yli 15

      jotta vedon tunnetta ei ole. Laita siis se termari vaikkapa 18.

      Katso meptekin sivuilta ilto 270 käyttöohje. Siinä kerrotaan mahdollisen lto-kennon hyötysuhteesta ja muusta. Jos siinä on esim 50% talteenotto-ominaisuus ja huoneilma on 20, niin -10 asteen pakkasella tuloilma on jo 0 astetta.

    • tunturimökki

      Vapaa-ajan asunnossa on kylläkin sähkölämmitys, mutta kokemuksen mukaan 17 asteen säätö jälkilämmitystermostaatille tuntuu sopivalta. Asentaja oli laittanut 21 ja puhalsi tosi kuumaa ilmaa.
      Tuloilma tuntuu vielä raikkaalta, mutta ei tunnu vetoa. Tuloilman lämpötiloja en ole mitannut.
      Esim. saunomisen jälkeen tietysti lämpötila nousee.

    • jeppejoonas

      Lämmöntalteenotto on käytössä koko ajan, ellei sitä erikseen suljeta esim. ohituspellin avulla.

      Tuo lämmönsäätönuppi on jälkilämmityspatteria varten. Se kannattaa pitää niin pienellä kuin tuntuu vielä hyvältä. Jos huoneessa tuntuu kylmällä ilmalla tuloilmaventtiilistä johtuvaa vetoa, kannattaa jälkilämmitystä lisätä.

      Olen kuullut muiden käyttäjien pitävän jälkilämmitystä n. 14 - 20 asteen välillä. Joillain tuo on aina nollassa.

      Lopuksi vielä eräs pointti tuosta jälkilämmityksestä. Tarkoitus on, että huoneeseen puhallettava ilma on huoneilmaa muutaman asteen viileämpää. Tällöin katon pintaa pitkin puhallettu ilma laskeutuu alas ja "huuhtelee" huoneen tasaisesti. Liian lämmin ilma jää vain katonrajaan, eikä ilma tunnu raikkaalta. Liian kylmä ilma taas voi aiheuttaa vedontunnetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      774
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe