Aluksi haluan selventä, että halveksin Soneraa ja sen politiikkaa eri asioissa. Harmittavasti joudun sitä käyttämään, alaikäinen kun vielä olen ja perheellä on kaikenmaailman sopimukset sun muut, minkä takia vitsauksesta en voi luopua.
Olen pannut merkille Soneran erittäin epäilyttävän hintasysteemin. Perus hinnat ovat 0,079€ min/kpl ( puheluissa älytön aloitusmaksu 0,049€), näin HE ainakin väittävät.
Jos pidämme noita hintoja oikeina, voin aloittaa vertailun.
Puhe 50: 50min 5,90€/kk = 0,118€/min
Puhe 100: 100min 9,90€/kk = 0,099€/min
Puhe 200: 200min 15,90€/kk = 0,795€/min (VIELÄKIN KALLIIMPI!!!)
Puhe 350: 300min 19,90€/kk = 0,0663€/min
Tekstiviestipaketit Sonera sentään osaa hinnoitella niin, ettei "alennuspaketista" tarvitse maksaa extraa.
Tekstari 50: 50kpl 1,90€/kk = 0,038€/kpl
Ymmärrättekö pointtini?
Ainoa syy ottaa Sonera on iPhone, muttei sekään mikään syy ole. Tilaa ulkomailta.
Toivottavasti tämä nyt herättää keskustelua yrityksen hinnoittelupolitiikasta.
Soneran epäilyttävät hinnat
7
690
Vastaukset
- puhelut
0,059 ja kk.maksu 0.59 laskuni pieneni yli puolella kun lähdin sonerasta.
- treotjgkkldgd
päätä rupee vaan särkee ku miettii ees tollast hintataulukkoa.. ei juma, kaikist helpoiten pääsee ku ottaa prepaid liittymän ja that's it.. meikäki ku lataa 20€ omaan prepaidiin joka on dna arvo ni kestää melkeen 2kk toi määrä.. turhaa murehtimista tollanen paskapyöritys pulju..
- kumiankka
ottaa kolumbuksen prepaidin, maksaa nyt 5,90 ja saa puheaikaa 10 eurolla, netin kautta ostaa vaikka 50 eurolla puheaikaa ja saa 75 euron edestä, puhelut 6,9 senttiä minuutti eli käytännössä siis 5,2 senttiä minuutissä ja veloitus on sekuntipohjainen, ei kuten soneralla jossa veloitetaan jaksoittain. Soneralla lähti mopo käsistä kun sen ruottapojat osti, nyt on pelkkä rahastus mielessä, ei asiakaspalvelu joka sekin maksaa nykyään. 30 minuutin jonotuksesta tulee jo aikamoinen lasku turhasta.
- ewrtiuouytrefg
kumiankka kirjoitti:
ottaa kolumbuksen prepaidin, maksaa nyt 5,90 ja saa puheaikaa 10 eurolla, netin kautta ostaa vaikka 50 eurolla puheaikaa ja saa 75 euron edestä, puhelut 6,9 senttiä minuutti eli käytännössä siis 5,2 senttiä minuutissä ja veloitus on sekuntipohjainen, ei kuten soneralla jossa veloitetaan jaksoittain. Soneralla lähti mopo käsistä kun sen ruottapojat osti, nyt on pelkkä rahastus mielessä, ei asiakaspalvelu joka sekin maksaa nykyään. 30 minuutin jonotuksesta tulee jo aikamoinen lasku turhasta.
muuten hankkisin kolumbus prepaidin mutta kun sitä vanhaa numeroa ei voi siirtää(joka on ollut jo n. 8v minulla) niin sen takia en jaksais uuttaa numeroo taas jokaiselle jauhaa.. dna arvo erittäin hyvä keksintö! :P
- noera
Määräaikaiset sopimukset..
Esim. 200 minuuttia ilman pakettia on 15,80 € aloitusmaksu, esim. 10 puhelua kuukaudessa 0,49 = 16,29 €.
Paketin kanssa 15,90 €. Wau, 0,39 € eroa.
Jos haluaisi pienentää pakettia, täytyy maksaa 9,90 € !! Kiva..- pässit
ettekö te tajua tota hinnottelua. Ensinnäkin, köyhille kaikki on kallista, ymmärtänette ettei halvalla voi saada laatua- viittaan esim. Dna.
Idiootti kun puhut että 200min paketti vielä kalliinpi, ni vitut ole. Ei ole erillistä kk-maksua, ja puhelut on sekuntiveloitteisia. Eli ilman pakettia kun puhut 10s, sua velotetaan aina koko minuutilta, puhepaketilla puhut 10s, paketti kuluu vain 10sekuntia. - puhepaketin
pienennys maksaa 25e per pykälä, kun soneralla voit pudottaa vaikka 4000minuutista nollaan sillä yhdellä maksulla. Itse olen kokenut sen saatanan elisan pienennysmaksun, 125e tuli laskua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18010996Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210462Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2355900Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1804714Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313206- 1713195
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin392003Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981578Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61420Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161354