Mitä on scifi?

Kristalliruusu

Moi!

Lueskelin tuossa pari viestiä alla jonkun hehkutusta Asimovin säätiöstä. SIinä oli hieno pieni tynkä nykyisestä scifikäsityksestä.

Edellinen vaimoni ei ikupäivänä suostunut tarttumaan Heinlainiin tahi muuhunkaan science-fiction teokseen. Hänellä oli sellainen stereotypia, että scfin perusajatus on piipittävä robotti...

...itselleni se on jotain Ursula Le Quinin sanoin: "väline", suoraa lainausta kun en muista enkä viitsi noita lukuisia hänen kirjoittamiaan loistavia novelleja kahlata lävitse.

Sain muuten tuosta scifivihaajasta tarpeekseni jo yli kymmenen vuotta sitten :)

7

1650

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Meillä vaimo ei pahemmin kirjoja lue, mutta yritän ylläpitää itse harrastusta molempien puolesta.

      Ja mitä siihen scifiin tulee... Vaikeahan niitä rajoja on tarkkaan vetää ja aina löytyy niitä "rajoja rikkovia" esimerkkejä. Ja hyvä niin. Olisihan se aika tylsää muuten.

      Itselleni Scifi on jokin sellainen teos, jossa tiede, teknologia tai pelkkä visio tulevaisuudesta on sen verran keskeisessä asemassa, että sen poistamalla tarinasta jäisi jotain olellista pois. Tällä saa sisällytettyä scifiin Orvellin 1984:n (vaikka sen kuvaama "teknologia" taitaakin olla täysin vanhentunutta nykyään, on se edelleen scifiä juurikin tuon vision takia), melkein kaikki avaruusoopperat ja jokaisen kovan scifin edustajan.

      Luulisin.

      • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

        Sama ongelma oli mun ex-kihlatulla. Se piti sci-fiä jonain pikkupoikien harrastuksena, mutta jos joskus pyysin sitä LUKEMAAN itse jonkun kirjan, vaikka Asimovilta tai Clarkelta, niin se ei tasan edes suostunu lukemaan. Ei semmosen ihmisen kanssa voi olla, joka kieltäytyy ajattelemasta ja lukemasta. Joten emme enää olekaan yhdessä.

        Sci-fi on minulle mielikuvituksen lentoa, jossa kirjailija kysyy itseltään "entäs jos..." ja lähtee siitä kehittään tarinaa, joka vaikuttaa jotenkin mahdolliselta tulevaisuudessa tai jollain toisella planeetalla. Jos tarina vaikuttaa liian yliampuvalta, niin se on sitten fantasiaa eikä sci-fiä, mutta voi olla hyvä silti.


    • hihiih

      PÖÖÖÖÖÖÖÖ

    • liver of darknessss

      Teitkö tämän avauksen nalkuttaaksesi exästäsi vai haluatko todella puhua scifistä?

    • evolution by tech

      Scifihän on meneillään olevan hetken näkemys tulevaisuudesta.

      Esim. Starwarsia en pidä scifinä vaan fantasiana.

      Itse olen vallan tykästynyt Alastair Reynoldsin revelation space sarjaan joka on kyllä synkkää ja tömäkkää luettavaa. Varsinkin transhumanismi näkyy noissa kirjoissa hyvin.
      Myös William Gibson on vaikuttanut omaan elämääni merkittävästi, kiitos Gibsonin, päädyin ict alalle ja kärsin eräänlaisesta teknologia fetismistä.

      Tämän päivän Sci-fi on huomisen Sci-faktaa.

    • iloinentiede
    • mani-festo

      Perinteinen (ja aika paljon uusikin mitä on) scifi on kuollut. Teknologia ei ole enää unelmien aihe...fantasiascifi on fantasiaa, ei scifiä. Madonreiät ja tekniset kikkailut ja aikamatkailut ei enää nykyihmistä sykähdytä. Todellisuus on tarua ihmeellisempää jo nyt geenimanipulaatioineen ja näkymättömyysviittoineen.

      Tulevaisuuden scifi löytyy samalta osastolta kirjastoista kuin Heminwayt ja Päätalot ja Kingit. Suunnannäyttäjiä Corman McCarthyn Tie ja Justin Cronin Ensimmäinen Siirtokunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 122
      1266
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1199
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1101
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1062
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      946
    6. 63
      871
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      63
      643
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      600
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      555
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      509
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      509
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      480
    15. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      459
    16. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      455
    17. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      427
    18. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      52
      418
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      45
      410
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      409
    Aihe