Mitä on scifi?

Kristalliruusu

Moi!

Lueskelin tuossa pari viestiä alla jonkun hehkutusta Asimovin säätiöstä. SIinä oli hieno pieni tynkä nykyisestä scifikäsityksestä.

Edellinen vaimoni ei ikupäivänä suostunut tarttumaan Heinlainiin tahi muuhunkaan science-fiction teokseen. Hänellä oli sellainen stereotypia, että scfin perusajatus on piipittävä robotti...

...itselleni se on jotain Ursula Le Quinin sanoin: "väline", suoraa lainausta kun en muista enkä viitsi noita lukuisia hänen kirjoittamiaan loistavia novelleja kahlata lävitse.

Sain muuten tuosta scifivihaajasta tarpeekseni jo yli kymmenen vuotta sitten :)

7

1641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Meillä vaimo ei pahemmin kirjoja lue, mutta yritän ylläpitää itse harrastusta molempien puolesta.

      Ja mitä siihen scifiin tulee... Vaikeahan niitä rajoja on tarkkaan vetää ja aina löytyy niitä "rajoja rikkovia" esimerkkejä. Ja hyvä niin. Olisihan se aika tylsää muuten.

      Itselleni Scifi on jokin sellainen teos, jossa tiede, teknologia tai pelkkä visio tulevaisuudesta on sen verran keskeisessä asemassa, että sen poistamalla tarinasta jäisi jotain olellista pois. Tällä saa sisällytettyä scifiin Orvellin 1984:n (vaikka sen kuvaama "teknologia" taitaakin olla täysin vanhentunutta nykyään, on se edelleen scifiä juurikin tuon vision takia), melkein kaikki avaruusoopperat ja jokaisen kovan scifin edustajan.

      Luulisin.

      • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

        Sama ongelma oli mun ex-kihlatulla. Se piti sci-fiä jonain pikkupoikien harrastuksena, mutta jos joskus pyysin sitä LUKEMAAN itse jonkun kirjan, vaikka Asimovilta tai Clarkelta, niin se ei tasan edes suostunu lukemaan. Ei semmosen ihmisen kanssa voi olla, joka kieltäytyy ajattelemasta ja lukemasta. Joten emme enää olekaan yhdessä.

        Sci-fi on minulle mielikuvituksen lentoa, jossa kirjailija kysyy itseltään "entäs jos..." ja lähtee siitä kehittään tarinaa, joka vaikuttaa jotenkin mahdolliselta tulevaisuudessa tai jollain toisella planeetalla. Jos tarina vaikuttaa liian yliampuvalta, niin se on sitten fantasiaa eikä sci-fiä, mutta voi olla hyvä silti.


    • hihiih

      PÖÖÖÖÖÖÖÖ

    • liver of darknessss

      Teitkö tämän avauksen nalkuttaaksesi exästäsi vai haluatko todella puhua scifistä?

    • evolution by tech

      Scifihän on meneillään olevan hetken näkemys tulevaisuudesta.

      Esim. Starwarsia en pidä scifinä vaan fantasiana.

      Itse olen vallan tykästynyt Alastair Reynoldsin revelation space sarjaan joka on kyllä synkkää ja tömäkkää luettavaa. Varsinkin transhumanismi näkyy noissa kirjoissa hyvin.
      Myös William Gibson on vaikuttanut omaan elämääni merkittävästi, kiitos Gibsonin, päädyin ict alalle ja kärsin eräänlaisesta teknologia fetismistä.

      Tämän päivän Sci-fi on huomisen Sci-faktaa.

    • iloinentiede
    • mani-festo

      Perinteinen (ja aika paljon uusikin mitä on) scifi on kuollut. Teknologia ei ole enää unelmien aihe...fantasiascifi on fantasiaa, ei scifiä. Madonreiät ja tekniset kikkailut ja aikamatkailut ei enää nykyihmistä sykähdytä. Todellisuus on tarua ihmeellisempää jo nyt geenimanipulaatioineen ja näkymättömyysviittoineen.

      Tulevaisuuden scifi löytyy samalta osastolta kirjastoista kuin Heminwayt ja Päätalot ja Kingit. Suunnannäyttäjiä Corman McCarthyn Tie ja Justin Cronin Ensimmäinen Siirtokunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      55
      3173
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      55
      2359
    3. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      31
      2355
    4. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      89
      2252
    5. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      108
      2156
    6. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      72
      1872
    7. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1633
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      60
      1399
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      142
      1352
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1277
    Aihe