Mitä on scifi?

Kristalliruusu

Moi!

Lueskelin tuossa pari viestiä alla jonkun hehkutusta Asimovin säätiöstä. SIinä oli hieno pieni tynkä nykyisestä scifikäsityksestä.

Edellinen vaimoni ei ikupäivänä suostunut tarttumaan Heinlainiin tahi muuhunkaan science-fiction teokseen. Hänellä oli sellainen stereotypia, että scfin perusajatus on piipittävä robotti...

...itselleni se on jotain Ursula Le Quinin sanoin: "väline", suoraa lainausta kun en muista enkä viitsi noita lukuisia hänen kirjoittamiaan loistavia novelleja kahlata lävitse.

Sain muuten tuosta scifivihaajasta tarpeekseni jo yli kymmenen vuotta sitten :)

7

1643

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Meillä vaimo ei pahemmin kirjoja lue, mutta yritän ylläpitää itse harrastusta molempien puolesta.

      Ja mitä siihen scifiin tulee... Vaikeahan niitä rajoja on tarkkaan vetää ja aina löytyy niitä "rajoja rikkovia" esimerkkejä. Ja hyvä niin. Olisihan se aika tylsää muuten.

      Itselleni Scifi on jokin sellainen teos, jossa tiede, teknologia tai pelkkä visio tulevaisuudesta on sen verran keskeisessä asemassa, että sen poistamalla tarinasta jäisi jotain olellista pois. Tällä saa sisällytettyä scifiin Orvellin 1984:n (vaikka sen kuvaama "teknologia" taitaakin olla täysin vanhentunutta nykyään, on se edelleen scifiä juurikin tuon vision takia), melkein kaikki avaruusoopperat ja jokaisen kovan scifin edustajan.

      Luulisin.

      • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

        Sama ongelma oli mun ex-kihlatulla. Se piti sci-fiä jonain pikkupoikien harrastuksena, mutta jos joskus pyysin sitä LUKEMAAN itse jonkun kirjan, vaikka Asimovilta tai Clarkelta, niin se ei tasan edes suostunu lukemaan. Ei semmosen ihmisen kanssa voi olla, joka kieltäytyy ajattelemasta ja lukemasta. Joten emme enää olekaan yhdessä.

        Sci-fi on minulle mielikuvituksen lentoa, jossa kirjailija kysyy itseltään "entäs jos..." ja lähtee siitä kehittään tarinaa, joka vaikuttaa jotenkin mahdolliselta tulevaisuudessa tai jollain toisella planeetalla. Jos tarina vaikuttaa liian yliampuvalta, niin se on sitten fantasiaa eikä sci-fiä, mutta voi olla hyvä silti.


    • hihiih

      PÖÖÖÖÖÖÖÖ

    • liver of darknessss

      Teitkö tämän avauksen nalkuttaaksesi exästäsi vai haluatko todella puhua scifistä?

    • evolution by tech

      Scifihän on meneillään olevan hetken näkemys tulevaisuudesta.

      Esim. Starwarsia en pidä scifinä vaan fantasiana.

      Itse olen vallan tykästynyt Alastair Reynoldsin revelation space sarjaan joka on kyllä synkkää ja tömäkkää luettavaa. Varsinkin transhumanismi näkyy noissa kirjoissa hyvin.
      Myös William Gibson on vaikuttanut omaan elämääni merkittävästi, kiitos Gibsonin, päädyin ict alalle ja kärsin eräänlaisesta teknologia fetismistä.

      Tämän päivän Sci-fi on huomisen Sci-faktaa.

    • iloinentiede
    • mani-festo

      Perinteinen (ja aika paljon uusikin mitä on) scifi on kuollut. Teknologia ei ole enää unelmien aihe...fantasiascifi on fantasiaa, ei scifiä. Madonreiät ja tekniset kikkailut ja aikamatkailut ei enää nykyihmistä sykähdytä. Todellisuus on tarua ihmeellisempää jo nyt geenimanipulaatioineen ja näkymättömyysviittoineen.

      Tulevaisuuden scifi löytyy samalta osastolta kirjastoista kuin Heminwayt ja Päätalot ja Kingit. Suunnannäyttäjiä Corman McCarthyn Tie ja Justin Cronin Ensimmäinen Siirtokunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      350
      1399
    2. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      67
      808
    3. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      788
    4. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      783
    5. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      755
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      735
    7. 55
      682
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      65
      675
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      60
      659
    10. 57
      648
    Aihe