Etelä-Suomen Sanomissa kerrottiin isosti valokuvien kera jatkuen samaan samaan malliin myös sisäsivulla, kuinka 67-vuotias ukkeli palautii Reck .22LR revolverinsa hävitettäväksi. Varmaan tarjosi aseliikkeisiin myytäväksi. Saattoi jopa 5€ joku hyväntekeväisyyttään tarjotakkin mokomasta puristevalutekeleestä. Ei ollut kuulema oppinut ampumaan. Ase surkea sylinterin välisä lyijyä roiskiva sekundatekele millä hajontaa varmaan 40cm / 25m. Kyllä sillä olisikin ollut varsinainen haaste ampua tarkasti. Halusi käsien vapinasta ja huonosta näöstä kärsivä ukkeli muka olla esimerkki toisille. Puhukoon ukkeli vain omasta puolestaan pukille. Minä se ikäihmisenäkin vaan radalla koulua ja siluettia kunnon aseilla ammun niin, että piiput notkuvat. Onkohan ukkelilla vielä ajokorttikin. Palauttaisi senkin sovinnolla ennenkuin ottavat kun 70 täyttää.
Mediatapahtuma Lahdessa.
hillbergmounting
2242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hyvä jos heikkokuntoinen kalusto poistuu käytöstä. Tosin ukon käsien vapinallakin voi olla jotakin tekemistä ampumatulosten kanssa.
Muistoesineenä tuo ehkä olisi vielä voinut jollekin kelvata. Turhaa hurskastelua joka tapauksessa. Linssilude ei ole hyötyelukka.
tekeleen -75. Oli näet kuvakin vanhasta aseenkantoluvastaan. Ei kai käsi silloin vielä vapissut. Kaverinsa oli aloittanut ampumaharrastuksen ja ukkeli osti hänen innoittamaanaan romutauta Reckinsä Urheilu Saariselta. Kertoi ettei ollut sillä ampunut 25 vuoteen. Vähennyslasku antaa ampumavuosikseen 8 kpl.
Kotana vielä kehui olevan venäliäsen miekan. Sekin hänen kyllä pitäisi luovuttaa, sillä tiedä mihin tökkää geglullaan kun on se kätöstensä vapinakin.