hei haluaisin aloittaa tarkkuusammunnan helsingissä, kaveri sanoi että .44 Magnum olisi hyvä kaliiperi vasta-alkajalle. Millainen ase se on ja eihän se ole pienille käsilleni kova?
aloittelija
aloittelija
9900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei ole liian kova.. Osa ihmeesä, hjyvä luikku!
se sun kaveri oikein on. Kusettaa meinaan aika rajusti. .44 mag kun on sen tään käsiaseiden kovimmasta päästä. Poliisikin on todennäköisesti sitä mieltä, että saat aloittaa .22 aseella harrastuksen. Jos haluat pienen vertailuryhmän "kovuus" järjerjestyksessä alhaalta ylöspäin niin tässä olis muutama. .22, .32, 7,65mm, 9mm, .40 S&W, .45 AUTO, .357 mag, .44mag, .454 casull, .50 AE ja tulossa uusi komistus .500 S&W magnum. Välistä puuttuu joitakin käsiase kaliibereja, mutta niinkuin varmasti huomaat .44 mag on kovimmasta päästä. Kaiken lisäksi .44 mag patruunat on sika kalliita, että niitä ei senkään puolesta tee paljon mieli ampua. Jos kerra Helsingissä haluat ampua, tutustu ihmeessä Helsinki shooting club:in palveluihin, siellä pääsee ampumaan vuokra aseella ja saa vielä opetuksen kaupan päälle. Osoite on albertinkatu 36A ja puh. 09 8569 6980.
eli kannattaa ostaa pistooli joka on sitä .177 vermint kaliiperia kun se on pienempi kuin .22
itse aloitin pistooliammunnan .22LR kaliiperisella, kustannukset pysyvät hanskassa ja ihan hauskaa se on pienemmälläkin;)
sama kaverini neuvoi että jos ei halua ostaa .22 pistoolia niin kannattaa perehtyä .75 kaliiperin mustaruuti kivääriin, se on joku flint lock kuulemma. se on kuulemma sellainen jota ladataan suun kautta ja pitäis olla tarkka kaukaakin
Miten olis .50 Desert Eagle, kun sen rinnalla 44 tuntuu hernepyssyltä!
kaveri sanoi että puolustusvoimien ITKK .50 on hyvä
kaverisi taitaa vedättää aika raskaasti. noihin isoihin kaliipereihin et edes lupia saisi koska niitä ei tavallinen ihminen kertakaikkiaan tarvitse.
suosittelen uutta .17 high speed kaliiperia, on tulossa kohta suomeenkin ja toisin kuin luulisit se ei ole ilmakivääri vaan uusi ja pienempi pienoispistooli tarkkuusammunta kaliiperi
tää vedättää taas vittu kybällä ja te urpot vaan neuvotte.. ei jeesus