mitä lahjaksi

"vanhalle parille"

Ystävä pariskunta menee maistraatissa naimisiin ja pitävät kotona juhlat.Ovat olleet jo kakskymmentä vuotta yhdessä.Ajattelimme pienen porukan kanssa ostaa yhteisen lahjan.Eivät tarvitse mitään astioita tai aaltomaljakkoja.Pelkkä raha tuntuu tyhmältä antaa,vaikka rahasta heillä pulaa.Ajateltiin lahjakorttia "häämatkalle" esim.kylpylään tms..mutta emme tiedä onko heillä sitten varaa kuinka bensaan/junaan,ruokaan siellä jne mihin nyt reissussa rahaa menee..onko jotain hyviä ideoita/kokemuksia?

3

2276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laittakaa kunnolla likoon

      Voittehan antaa useamman lahjakortin paketin: matkaliput/bensalahjakortin, lahjakortin kylpylän ravintolaan, kylpylään esim. hieronnan kummallekin jne.

      Yhteensä hintaa tulee varmasti tuplat pelkkään kylpyläviikonloppuun verrattuna, mutta minkäs sille voi. Jos kerran hääparilla ei ole varaa noita maksaa, niin pelkkä kylpylälahjakortti olisi heille enemmän taakka kuin lahja.

    • satu sitten olemaan

      mitään kylpylää tai edes vastaavaa juttua. Pieniltäkin paikkakunnilta saattaa löytyä jos jonkinlaista palvelua, ne paikkakuntalaiset eivät vain aina tiedä noista jutuista. Siksi tuollainen voisi olla ihan hauska lahja.

    • vaikka

      Heistä itsestään http://www.arttailor.com/perhepotretti-p-122.html
      Tai joku humoristisempi, esim. vanhasta valokuvasta tehty maalaus.

      Tai jos heillä on lapsia tai kaunis kotitalo tai kesämökki tai joku yhteinen harrastus niin sen aiheisesta kuvasta tehty maalaus olisi ainakin henkilökohtainen lahja ja varmaan kimppalahjaksikin erityisen "sopiva"?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      150
      10989
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3963
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3893
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      188
      3626
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3461
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      100
      3307
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      71
      1948
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1267
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      948
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      264
      909
    Aihe