Murry vai Gottfredson?

Näin Mikki Hiiren 80-vuotisjuhlan kynnyksellä herättelen kysymystä, kumpi on suurempi Mikki-piirtäjä, Floyd Gottfredson vai Paul Murry?

Itselleni Murry on mieluisempi, koska hänen sarjakuvissaan tarina lähtee samantien liikkeelle, Gottfredsonin tarinoissa on paljon tyhjää jaarittelua. Murryn tarinat ovat myös juonenkäänteiltään paljon mielikuvituksellisempia.

Ei silti, myös Gottfredson teki merkittäviä tarinoita, kuten vaikkapa Mustakaavun ensiesiintyminen.

Toki näiden kahden mestarin jatkoksi pitää liittää Romano Scarpa. Suosittelen tutustumaan Kalin kynsi-teemataskariin, joka on täynnä tiheätunnelmaista jännitystä.

3

1155

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pidän molemmista.

      Gottfredsonin tarinoissa on miellyttävää ajan patinaa ja Mikkikin on sankarina hieman epätäydellisempi kuin myöhemmissä tarinoissa.

      Paul Murry oli myös loistava, mutta hänen Mikkinsä on ehkä hahmona pikkuisen tylsempi.

      Henkilökohtaisesti, jos minulta kysyttäisin parasta Mikki-tarinaa, vastaisin Carl Barksin Punaisen hatun arvoitus.

      Varsinaisista Mikki-piirtäjistä olen kuitenkin arvostanut ehkä eniten tuota mainitsemaasi Romano Scarpaa, tuota Disney-maailman Frank Milleriä. Hänen film noir-henkiset dekkari-tarinansa ovat hienoja.

      • Moohkie_aahääf

      • Floyd Gottfredson ehdoton ykkönen ja taistelee Barksin kanssa jopa kaikkein parhaimman Disney-piirtäjän tittelistä. Kommentoinkin laajemmin Gottfredsonia jo tuonne ylempään.

        Paul Murry on hyvä kakkonen ja kuuluu myös yksiin suosikkipiirtäjistäni. Hänen piirrostyylinsä on kaunis ja tarkka. Lisäksi hän on ehdottomasti paras ns. salapoliisi-Mikkien tekijä. Parhaita ovat hänen jatkosarjansa.

        Carl Barksin Mikki-ainokainen Punaisen hatu arvoitus oli kyllä mielestäni aika keskinkertainen. En kyllä voi käsittää miten voit pitää sitä parhaana Mikki-tarinana.

        Romano Scarpan Kalin kynnen olen lukenut. Tuo film noir-termi on kyllä erinomainen Scarpan tyyliä kuvaamaan.

        Gottfredsonin ja Murryn jatkoksi kolmanneksi merkittäväksi Mikki-piirtäjäksi nostaisin Mikki- ja Hessu-strippeihin erikoistuneen Manuel Gonzalesin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      49
      1268
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      13
      995
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      967
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      663
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      658
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      430
    8. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      23
      417
    9. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    10. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      409
    Aihe