kysytty miljoona kertaa, mutta mitkä rokotukset koiralla pitää olla, ennen kun se saa mennä koirapuistoon? Meillä kohta 4 vk. pentu, joka sai vähän aikaa sitten toisen rokotuksensa (nelois-rokotteen vahviste, rabies tulee myöhemmin). Pitäisikö odottaa vielä se rabies ja sitten vasta puistoon? Varmaan pitäisi...
Tätä
7
644
Vastaukset
- harkinnan varainen
juttu.
- juttu...
Pitkänlinjan kasvattajat neuvovat 16 vkoa minimi.
Siitä pennunomistaja miettii miten sitten tuo sosiaalistaminen?
Kysyit pahimpana juttuna rabieksen. Veljet kun siellä on sydänmato ja heisimato ja paljon muuta mm. anaflyktisen shokin aiheuttamaa johon koira rokotetaan vain jos tarpeellista.
Ajat ovat erilaiset kuin joskus ennen silloin kun vain parvo oli rokotteena.
Rajat ovat auki ja kaikista lupauksista huolimatta rajan yli tulee ja menee koiria jotka voivat olla kantajia tahallisesti tai tahattomuuttaan.
Koirapuistojakin on moneen lähtöön. Moni puisto on härskin epäsiisti ja moni todella siisti.
Noin käyden puiston liepeillä, tutustuen porukkaan, saat sinäkin pennullesi sosiaalistumista ilman tautikauhua. Kas, se se taudin kantaja kun voi olla mikä tahansa jopa se joka käväisi näyttelyissä.
Turha kauhu kuitenkin pois. Suomalaiset ovat tunnollisia rokotuksien suhteen. Joukkoon kuuluu aina pari pässiä mutta muuten pentu otetaan vastaan lämpimästi. Onhan kaikilla ollut itselläänkin aikanaan se eka pentu. :)
Joku muu jatkakoon. Omalla kohdalla olen vienyt koirani siistiin puistoon 12-viikoisena ja sitä ennen lenkkeillyt ympäristössä. - aloittaja
Kiitoksia vastauksista!
- Brizis
Rabisin-rokote on tarpeeton koirapuistoissa. Onko koirasi todela vasta neliviikkoinen, mikäli on ei sitä ihan vielä pitäisi viedä koirikseen ja miten se on rokotettu? Eka rokotus voidaan aikaisintaan antaa vasta 7-viikkoiselle ja silloinkin vain mikäli tautia on liikkeellä eikä emo ole rokotettu. Olisiko se kuitenkin jo nelikuinen? Olen omat petuni vienyt koirikseen jo n. 8-viikkoisina ilman ongelmia. Emon antama suoja, jonka pennut imevät emonmaidon mukana riittää n. 14-16 viikkoiseen asti. On melko yleinen harhaluulo, että koiran tulisi olla rokotettu ennen kuin se voi kohdata muita koiria. Oletko ajatellut mitä mahdollisia pöpöjä on maassa, suurin osa koirista on kuitenkin rokotettu, joten tautia ei yleensä ole liikkeellä.
T: B- aloittaja
anteeksi huolimattomuuteni! Tarkoitin 4 kk. anteeksi vielä kerran! :D
- aloittaja edelleen ;)
tietenkin olen tutustuttanut pentuani muihin koiriin! en vain ole vielä vienyt puistoon, koska ei sitä ikinä tiedä minkälaisia koiria siellä käy/on joskus käynyt. ;)
- kuultuna ell:ltä
aloittaja edelleen ;) kirjoitti:
tietenkin olen tutustuttanut pentuani muihin koiriin! en vain ole vielä vienyt puistoon, koska ei sitä ikinä tiedä minkälaisia koiria siellä käy/on joskus käynyt. ;)
olisi se "täysi suoja" rokotteilla...ja täyttä suojaa ei ole olemassakaan. Siksi toisekseen rokottamattomia koiria on valtavat määrät, yllättävän moni viis veisaa niistä!!! Oma lukunsa on se, ettei pentu saa ikäviä kokemuksia, on siis todella katsottava, minkälaisia koiria puistossa on juuri silloin. Kun aikuisetkin joutuvat ikäviin tilanteisiin, niin pennulle se saattaa olla tosi dramaattista.
Ja kuten edellä jo on mainittu, ne pöpöt, muutkin, ovat joka puolella maastossa, meidän kengissämme jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293315- 1201331
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101265- 711028
- 581021
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871006olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26957Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38921Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66900Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78855