Pärjääks tällä?

Sain itelleni 40 neliön kaksion, vuokra 520 e plus vesimaksu 24 e... saan kohta jo työmarkkinatukea nippa nappa 490 ja asumistukea varmaan jotain 130-230 väliltä. Ylläpitokorvausta tulee 160 euroo kuukaudessa. Luulen että parhaimmillaan jää käteen 236 euroa / kk. Pärjääks tllä?
7840
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

menisit töihin, etkä elelisi yhteiskunnan siivellä!

Äänestä
  • ei ole ammattitaitoa mihinkään varteen otettavaan tehtävään, eli paskahommia saisin tehdä. Niistä ei loppujen lopuksi kerry sen enempää kuin sossussa loisimisesta. Hankin itselleni ammattitaidon ja sitten menen töihin, jolloin myös paskapalkkaa suuremmasta palkasta maksan enemmän veroja yhteiskunnalle ja näin ollen kokonaisuudessaan sekä minä että yhteiskunta hyötyvät. Sopisiko tämä, vitun peelo?

    Äänestä

  • .......... kirjoitti:

    ei ole ammattitaitoa mihinkään varteen otettavaan tehtävään, eli paskahommia saisin tehdä. Niistä ei loppujen lopuksi kerry sen enempää kuin sossussa loisimisesta. Hankin itselleni ammattitaidon ja sitten menen töihin, jolloin myös paskapalkkaa suuremmasta palkasta maksan enemmän veroja yhteiskunnalle ja näin ollen kokonaisuudessaan sekä minä että yhteiskunta hyötyvät. Sopisiko tämä, vitun peelo?

    Itse teen noita niinsanottuja paskahommia ilman minkäänlaista koulutusta ja minulla parempi palkka kuin monella tuntemallani koulutetulla vaikka en ole työskennellytkään kuin vuoden.. Tuskin sossusta paria tonnia kuukaudessa kuitenkaan saa?

    No, laiskalla on tekosyynsä ;)

    Äänestä

Jos et aio mennä töihin etkä hankkia koulutustakaan, niin pakkohan se on pärjätä minimituloilla. Itsestäsi riippuu, pärjäätkö. Kyllä tuolla 230 eurolla yksi ihminen ruoat, vessapaperit ja pesuaineet ostaa itselleen, mutta tarkkana saa olla.

Äänestä
  • Niin siis työvoimakoulutuksessa olen, kouluttamassa itseäni koneistajan ammattiin.

    Äänestä

sossu maksaa jomnkin verran lissää.

Äänestä

pärjää hyvin. meikä pärjää vähemmällä ja on sentäs yksi huollettavakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


erkkiperkki kirjoitti:

Sain itelleni 40 neliön kaksion, vuokra 520 e plus vesimaksu 24 e... saan kohta jo työmarkkinatukea nippa nappa 490 ja asumistukea varmaan jotain 130-230 väliltä. Ylläpitokorvausta tulee 160 euroo kuukaudessa. Luulen että parhaimmillaan jää käteen 236 euroa / kk. Pärjääks tllä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu