aselaille, eivät voi ymmärtää, mitä järkeä on enää täällä sallia käsiaseita tavallisille kaduntallaajille.
Muakin naurattaa, mut ei naurattais, jos olisin koululainen.
Norjalaisetkin nauraa!!!
15
1897
Vastaukset
- vakava mies
Antaa Norjalaisten nauraa. Norja miehitettiin sodassa. Suomea ei.
Ei koululaisia muutenkaan naurata, kun niillä on niin pahoja ongelmia.- miehitettiin,
sille olivat sotamies venäläiset nauraneet
todella paskaisesti. - hymy hyydy
aselainsäädännön takia vaan heidän kieroontuneiden nettinörtti-koulukavereiden takia.
- min oon Niko
Norjalaiset onkin sellaisia tyhjän naurajia. Niinkuin vanha sanonta kuuluu, tulee mies räkänokastakin, mutta ei tyhjän naurajasta.
Sodasta ne eivät tiedä mitään, piileskelevätpä vain siellä vuoristonsa takana, pupu pöksyissä. Ruotsalaisia pidetään pehmeinä, mutta norskit ovat vieläkin lällympiä.
Norja on maa joss' on kaikki kaltevaa. Ovat ehkä seisseet kaltevassa asennossa liian kauan ja aivot ovat valuneet korvasta ulos. Sitten on poikia alkanut naurattaa. 'Heh heh heh kun on finneillä sellainen laki että käsiaseeseen voi saada luvan'. Onpa raju vitsi. Norjalainen huumori, se on omaa luokkaansa. Nauravat varmaan myös kymmenelle murhatulle - ja kaikelle muullekin mitä pystyvät havaitsemaan. Mutta ymmärrä eivät.- hillbergmounting
meikäläinen juuri käsiaseet ja patruunat aamua varten pakkasin. Pidän erikoisesti siluettiammunnasta. Kyllä norjalaiset kateuedesta naama vihreänä katseleisivat.
- ei norski
jos ne nauraakin sille luvanvaraisuudelle, norjassa kun ei haulikkoonkaan lupia tartte
- katkaisee kansan selän
Haulikko taitaa tosiaan olla monessakin maassa lupavapaa, eli lupaa ei siihen vaadita, mikä lähinnä metsästykseen käytetylle kertalaukausaseelle järkevää onkin. Mutta suomalainen byrokraatti ei tietenkään vie leipää itseltään omasta suustaan vaan rahastaa aina kun mahdollista. Suomi on vapaa maa, täällä saa vapaasti maksaa.
- Taano Eno.
katkaisee kansan selän kirjoitti:
Haulikko taitaa tosiaan olla monessakin maassa lupavapaa, eli lupaa ei siihen vaadita, mikä lähinnä metsästykseen käytetylle kertalaukausaseelle järkevää onkin. Mutta suomalainen byrokraatti ei tietenkään vie leipää itseltään omasta suustaan vaan rahastaa aina kun mahdollista. Suomi on vapaa maa, täällä saa vapaasti maksaa.
Kyllähä sitä suap myössii itestäälattoovia hulikoetae ilima lupaloeta.
- harrastajia,
joilla on käsiaseita. Käyn kilpailuissa siellä ja he käyvät täällä.
Siis kyllä norjalaisetkin saavat lupia käsiaseisiin. Norskien mielisairaalat ovat täynnä joko elintasopakolaisia Iippoja tai syrjäkylillä hyväksikäytettyjä lapsia.
Minusta heillä ei juurikaan ole nauruun varaa.
Suomessa asekulttuuri on juuri syrjäseuduilla ja elintasopakolaisista vapailla alueilla eniten kohdillaan.- niillä on mielisairaaloita
ja siellä puututaan heti jos joku sekoaa.suomessa ei resursseja siihen eli ei rahaa.suomessa ammutaan kouluissa ei norjassa ikinä.
niillä on mielisairaaloita kirjoitti:
ja siellä puututaan heti jos joku sekoaa.suomessa ei resursseja siihen eli ei rahaa.suomessa ammutaan kouluissa ei norjassa ikinä.
Siellä myös otetaan nälkäisiä tervejärkisiä mielisairaaloihin asumaan ja tehdään niistä mömmöillä oikeasti mielisairaita. Kertaan vaan, ellet edellisestä tajunnut.
- ja käsiase lajeja on monta
Yksinkertaisille persaukisille se tosin on kateuden kohde ja saavuttamaton asia voimakkaan lääkityksen johdosta.
- KOrhosella
Useinmiten on kommentit kohillaan.Jatka vaan samaa rataa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462785Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3632012- 401747
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351658Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281370Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328945Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782