mietin

Mietin,ihmettelen,miksi jotkut lesbot ja homot tekkee asiasta niin suuren asian ja haloon?Miksi ihmeessä sitä pitää tyrkyttää ja pohtia niin paljon?
3512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on erilainen ja kuinka koko maailma suhtautuu siihen se aiheuttaa halun olla enemmän ja isommin. Se että joku on isosti erilainen ei ikinä ole samanvertaista tyrkyttämistä kuin se mitä se saa kokea heteromaailmalta.
Jos yksikin homoseksuaalisuuden tuomitseva hetero olisi hetkenkin erilainen ja huomaisi miten kaikki pikkuasiatkin vaativat enempi pohtimista kuin heterona.
Jos joku haluaa olla isosti homo tai lesbo, minä sanon hyvä heille, hyvä meille. Hiljaisuus ei aja meitä eikä meidän asioita mihinkään.

Äänestä

Mieti sitä.

Äänestä

mutta koska olen sukupuoleni korjannut trans, mulla on ehkä vähän eri lähtökohdat tähän. Olen joskus luullut olevani lesbo, ja ehkä siksi seuraan lesbojen "juttuja" edelleen. Muistan, kun 90-luvulla homoista ja lesboista alettiin puhua, ja moni kritisoi just sitä, että miks niitten täytyy aina tuoda se esiin, että eihän heterotkaan mainosta olevansa heteroita. No, ensinnäkin, 90-95% ihmisistä on heteroja, joten yleensä hetero-oletus osuu oikeaan. Ja kyllä heterot lähes poikkeuksetta tuo esiin olevansa heteroja. En sano, että siinä on jotain pahaa, mutta heterot kyllä nimenomaan on ne, jotka suuntauksensa tuo esiin. Olin joku aika sitten kurssilla. Jokainen kurssin opiskelija ja ohjaaja toi esiin heteroutensa, myös minä. Ja ei kukaan todellakaan sanonut, että hei, mä oon sit hetero. Sellaset arkipäiväiset lausahdukset kuten "Vaimoni sanoi eilen", "Puhuin eilen mieheni kanssa", "Ai joo, sulla on sama syntymäpäivä kuin mun poikaystävällä" ym ym. kertovat paljon. Useimmat homot ja lesbot on tollasessa tilanteessa hiljaa. Ne on tosi harvat, jotka puhuu suhteestaan samaan sukupuoleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joskus sillon tällön kirjoitti:

Mietin,ihmettelen,miksi jotkut lesbot ja homot tekkee asiasta niin suuren asian ja haloon?Miksi ihmeessä sitä pitää tyrkyttää ja pohtia niin paljon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu