Koira oli tönäissyt pöytää ja sieltä oli tippunut tuubi monivitamiiniporetabletteja. Ja kuten arvata saattaa, olivat mukavat appelsiinin makuiset tabut sitten siirtyneet koiran vatsaan. Kyseessä on rainbow ABCDE monivitamiinivalmiste. Koira on 7 kg, 13 viikkoinen pentu. Tabletit on syöty arviolta tunnin kahden tunnin sisään, kauppareissun aikana. Itse koira ei tunnu olevan mitenkään erityisen huonovointinen, mutta pelottaa mitä moiset tabletit voivat saada aikaan.
Olisiko kellään neuvoja/ tietoja tällaisten tilanteiden suhteen? Näin illalla ei ollut eläinlääkäreidenkään päivystäviä puhelimia avoinna.
Kiitos avusta etukäteen.
Olisiko kellään neuvoja/ tietoja tällaisten tilanteiden suhteen? Näin illalla ei ollut eläinlääkäreidenkään päivystäviä puhelimia avoinna.
Kiitos avusta etukäteen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos ei ole kovin monta tablettia niin ei haittaa.
Ei ole maksavaurion pelkoakaan yhdestä kerrasta.
Arvioi määrä ja soita aamulla eläinlääkärille jos näyttää jotain erikoista olevan.
En usko mitään seuraavan tuosta, jatkuva liikakäyttö on haitallista etenkin kasvulle.
Kiitos avusta. Sainkin onneksi pieneläinklinikalta päivystäjän kiinni, ja apteekista vielä lääkehiiltä. Koira ei vaikuta reagoineen tilanteeseen mitenkään, mutta nyt sille on sitten hiilet annettu. Ja tuli ruskeasta kuonosta musta, samoin kuin yhdestä vaatekerrasta, mutta väliäkö tuolla, kun voi nyt nukkua yön rauhassa. Kiitos vielä vastanneille.
esim tuollaisen numeron kautta http://www.020300200.com/yritykset/4345403/Päivystävä Eläinlääkäri/ toivottavasti ei mitään vakavampaa tapahdu