tavalliset

kaupat?

On ollut puhetta, että Rooman keskustassa olisi vain jotakin hienoja kauppoja, joissa myydään kalliita vaatteita... Osaisiko joku neuvoa, mistä löytyy tavallisten ihmisten kauppoja??? Esimerkiksi ostoskeskuksia, joista löytyy kauppoja moneen makuun. (Tyyliin Bershka yms... )

Kiitos jo etukäteen:)

5

1329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shooter

      sama hintataso kuin suomessa keskustassa voi ihan hyvin soppailla.italialaisten kaupat hieman kalliimpia kuin muut mutta tavara parempaa.olimma 9pv roomassa elokuussa ja tuliaiset ostettiin keskustan ostos kadulta.

    • jauhot sekaisin

      Nyt taidat hieman seikoittaa pari asiaa;
      Se hieno ostoskatu on siis se yksi katu, guccit, chanelit, diorit ym ovat siellä (alkaa Espanjal.portailta)Muuten kaikki Rooman kaupat ovat ns,normaalihintaisia. Roomassa ei ole ostoskeskuksia, muutama tavaratalo kyllä. Italiassa asioidaan pienissä kaupoissa ja niitähän sitten riittää. Ota easysti kyllä sulle sieltä rompetta riittää kotiintuomisiksi.

    • vastaajat...

      ...ovatkin jo kommentoineet, niin ihan normaaleja kauppoja siellä keskustassakin on.

      Yhteen asiaan olen kiinnittänyt huomiota suomalaisten matkailutavoissa: Aina kaikissa kohteissa pitää päästä shoppailemaan, ja yleensä vielä niihin samoihin kauppoihin, jotka löytyvät kotikulmiltakin. Shoppailun luksuskaupoissa joita Suomessa ei ole, tai ainoastaan matkakohteesta saatavien uniikkituotteiden ostamisen vielä ymmärrän, mutta eikö henkkamaukkojen ja bershkojen koluamisen sijaan ulkomaille matkustettaessa olisi parempaakin tekemistä (esim. kulttuuri, nähtävyydet, paikallinen ruoka jne.)?

      • muille dioreille

        Näin luulisi asian olevan. Mutta ei, shoppailu on jotain käsittämättömän ihanaa ja avartaa maailmankuvaa ja tietenkin sivistää samalla. Näitä taulapäitä riittää riesaksi asti näillä palstoilla. Ymmärrän toki että ostoksia tehdään jossain välissä Roomassa mutta sitä en että sinne mennään vain shoppailemaan, hitsi en kyllä ikinä kehtaisi sanoa ; menen Roomaan shoppailemaan !


      • Rooman rouva
        muille dioreille kirjoitti:

        Näin luulisi asian olevan. Mutta ei, shoppailu on jotain käsittämättömän ihanaa ja avartaa maailmankuvaa ja tietenkin sivistää samalla. Näitä taulapäitä riittää riesaksi asti näillä palstoilla. Ymmärrän toki että ostoksia tehdään jossain välissä Roomassa mutta sitä en että sinne mennään vain shoppailemaan, hitsi en kyllä ikinä kehtaisi sanoa ; menen Roomaan shoppailemaan !

        on monen ikäisiä. Ymmärrän jos nuoremmat haluavat kierrellä katselemassa asusteita kun taas me vanhat mummot ollaan jo kyllästytty siihen. Oteaan vaan rauhallisesti. Kyllä nuoremmatkin joskus myöhemmin haluvat matkustaa kullttuurimatkalle.

        Vaikka kyllä minäkin innostun välillä. Terminin kellarissa esimerkiksi ei voi muuta kuin langeta ostamaan jotain, vaikka alusvaatteita, yöpaidan tai kylpytakin. Terminin kellarissa on ihana Intimissimi niminen alusvaateliike. Toinen butiikki nimeltä Violaverdeblu saa sormet syyhyäään ostaa jotain eksoottista kamaa jota ei edes tarvitse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      177
      1934
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      694
    Aihe