tavalliset

On ollut puhetta, että Rooman keskustassa olisi vain jotakin hienoja kauppoja, joissa myydään kalliita vaatteita... Osaisiko joku neuvoa, mistä löytyy tavallisten ihmisten kauppoja??? Esimerkiksi ostoskeskuksia, joista löytyy kauppoja moneen makuun. (Tyyliin Bershka yms... )

Kiitos jo etukäteen:)
51331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

sama hintataso kuin suomessa keskustassa voi ihan hyvin soppailla.italialaisten kaupat hieman kalliimpia kuin muut mutta tavara parempaa.olimma 9pv roomassa elokuussa ja tuliaiset ostettiin keskustan ostos kadulta.

Äänestä

Nyt taidat hieman seikoittaa pari asiaa;
Se hieno ostoskatu on siis se yksi katu, guccit, chanelit, diorit ym ovat siellä (alkaa Espanjal.portailta)Muuten kaikki Rooman kaupat ovat ns,normaalihintaisia. Roomassa ei ole ostoskeskuksia, muutama tavaratalo kyllä. Italiassa asioidaan pienissä kaupoissa ja niitähän sitten riittää. Ota easysti kyllä sulle sieltä rompetta riittää kotiintuomisiksi.

Äänestä

...ovatkin jo kommentoineet, niin ihan normaaleja kauppoja siellä keskustassakin on.

Yhteen asiaan olen kiinnittänyt huomiota suomalaisten matkailutavoissa: Aina kaikissa kohteissa pitää päästä shoppailemaan, ja yleensä vielä niihin samoihin kauppoihin, jotka löytyvät kotikulmiltakin. Shoppailun luksuskaupoissa joita Suomessa ei ole, tai ainoastaan matkakohteesta saatavien uniikkituotteiden ostamisen vielä ymmärrän, mutta eikö henkkamaukkojen ja bershkojen koluamisen sijaan ulkomaille matkustettaessa olisi parempaakin tekemistä (esim. kulttuuri, nähtävyydet, paikallinen ruoka jne.)?

Äänestä
  • Näin luulisi asian olevan. Mutta ei, shoppailu on jotain käsittämättömän ihanaa ja avartaa maailmankuvaa ja tietenkin sivistää samalla. Näitä taulapäitä riittää riesaksi asti näillä palstoilla. Ymmärrän toki että ostoksia tehdään jossain välissä Roomassa mutta sitä en että sinne mennään vain shoppailemaan, hitsi en kyllä ikinä kehtaisi sanoa ; menen Roomaan shoppailemaan !

    Äänestä

  • muille dioreille kirjoitti:

    Näin luulisi asian olevan. Mutta ei, shoppailu on jotain käsittämättömän ihanaa ja avartaa maailmankuvaa ja tietenkin sivistää samalla. Näitä taulapäitä riittää riesaksi asti näillä palstoilla. Ymmärrän toki että ostoksia tehdään jossain välissä Roomassa mutta sitä en että sinne mennään vain shoppailemaan, hitsi en kyllä ikinä kehtaisi sanoa ; menen Roomaan shoppailemaan !

    on monen ikäisiä. Ymmärrän jos nuoremmat haluavat kierrellä katselemassa asusteita kun taas me vanhat mummot ollaan jo kyllästytty siihen. Oteaan vaan rauhallisesti. Kyllä nuoremmatkin joskus myöhemmin haluvat matkustaa kullttuurimatkalle.

    Vaikka kyllä minäkin innostun välillä. Terminin kellarissa esimerkiksi ei voi muuta kuin langeta ostamaan jotain, vaikka alusvaatteita, yöpaidan tai kylpytakin. Terminin kellarissa on ihana Intimissimi niminen alusvaateliike. Toinen butiikki nimeltä Violaverdeblu saa sormet syyhyäään ostaa jotain eksoottista kamaa jota ei edes tarvitse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaupat? kirjoitti:

On ollut puhetta, että Rooman keskustassa olisi vain jotakin hienoja kauppoja, joissa myydään kalliita vaatteita... Osaisiko joku neuvoa, mistä löytyy tavallisten ihmisten kauppoja??? Esimerkiksi ostoskeskuksia, joista löytyy kauppoja moneen makuun. (Tyyliin Bershka yms... )

Kiitos jo etukäteen:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu