On ollut puhetta, että Rooman keskustassa olisi vain jotakin hienoja kauppoja, joissa myydään kalliita vaatteita... Osaisiko joku neuvoa, mistä löytyy tavallisten ihmisten kauppoja??? Esimerkiksi ostoskeskuksia, joista löytyy kauppoja moneen makuun. (Tyyliin Bershka yms... )
Kiitos jo etukäteen:)
tavalliset
5
1301
Vastaukset
- shooter
sama hintataso kuin suomessa keskustassa voi ihan hyvin soppailla.italialaisten kaupat hieman kalliimpia kuin muut mutta tavara parempaa.olimma 9pv roomassa elokuussa ja tuliaiset ostettiin keskustan ostos kadulta.
- jauhot sekaisin
Nyt taidat hieman seikoittaa pari asiaa;
Se hieno ostoskatu on siis se yksi katu, guccit, chanelit, diorit ym ovat siellä (alkaa Espanjal.portailta)Muuten kaikki Rooman kaupat ovat ns,normaalihintaisia. Roomassa ei ole ostoskeskuksia, muutama tavaratalo kyllä. Italiassa asioidaan pienissä kaupoissa ja niitähän sitten riittää. Ota easysti kyllä sulle sieltä rompetta riittää kotiintuomisiksi. - vastaajat...
...ovatkin jo kommentoineet, niin ihan normaaleja kauppoja siellä keskustassakin on.
Yhteen asiaan olen kiinnittänyt huomiota suomalaisten matkailutavoissa: Aina kaikissa kohteissa pitää päästä shoppailemaan, ja yleensä vielä niihin samoihin kauppoihin, jotka löytyvät kotikulmiltakin. Shoppailun luksuskaupoissa joita Suomessa ei ole, tai ainoastaan matkakohteesta saatavien uniikkituotteiden ostamisen vielä ymmärrän, mutta eikö henkkamaukkojen ja bershkojen koluamisen sijaan ulkomaille matkustettaessa olisi parempaakin tekemistä (esim. kulttuuri, nähtävyydet, paikallinen ruoka jne.)?- muille dioreille
Näin luulisi asian olevan. Mutta ei, shoppailu on jotain käsittämättömän ihanaa ja avartaa maailmankuvaa ja tietenkin sivistää samalla. Näitä taulapäitä riittää riesaksi asti näillä palstoilla. Ymmärrän toki että ostoksia tehdään jossain välissä Roomassa mutta sitä en että sinne mennään vain shoppailemaan, hitsi en kyllä ikinä kehtaisi sanoa ; menen Roomaan shoppailemaan !
- Rooman rouva
muille dioreille kirjoitti:
Näin luulisi asian olevan. Mutta ei, shoppailu on jotain käsittämättömän ihanaa ja avartaa maailmankuvaa ja tietenkin sivistää samalla. Näitä taulapäitä riittää riesaksi asti näillä palstoilla. Ymmärrän toki että ostoksia tehdään jossain välissä Roomassa mutta sitä en että sinne mennään vain shoppailemaan, hitsi en kyllä ikinä kehtaisi sanoa ; menen Roomaan shoppailemaan !
on monen ikäisiä. Ymmärrän jos nuoremmat haluavat kierrellä katselemassa asusteita kun taas me vanhat mummot ollaan jo kyllästytty siihen. Oteaan vaan rauhallisesti. Kyllä nuoremmatkin joskus myöhemmin haluvat matkustaa kullttuurimatkalle.
Vaikka kyllä minäkin innostun välillä. Terminin kellarissa esimerkiksi ei voi muuta kuin langeta ostamaan jotain, vaikka alusvaatteita, yöpaidan tai kylpytakin. Terminin kellarissa on ihana Intimissimi niminen alusvaateliike. Toinen butiikki nimeltä Violaverdeblu saa sormet syyhyäään ostaa jotain eksoottista kamaa jota ei edes tarvitse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2434629Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763065- 472473
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 281753
- 801456
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894