Onko kellään kokemusta varaavaan takkaan tulevasta lämpökasetista? Rakenteilla on mökki jossa on peruslämpö talven yli pattereilla ja käyttö lähinnä viikonloppusin ja oma käsitys on että pelkkä varaava takka antaa lämpöä vasta kun viikoloppu on ohi.
Saako sillä lämpökasetilla nopeasti lämmön nostettua niin kuin esitteissä luvataan?
Saako sillä lämpökasetilla nopeasti lämmön nostettua niin kuin esitteissä luvataan?
Vastaukset 10
Vanhimmat
ainoa tapa käsittääkseni on muurata takan ympärille lisää sopivia tiilejä,että saadaan massaa lisää joka antaa sitä lämpöä
Vaikkakin paras vaihtoehto on varaava takka. Ja se alkaa kyllä samantien antamaan lämpöä varsinkin jos siinä on esim. iso lasiluukku.
Sitten kun olet muurannut niitä sopivia tiilejä, voit kastella kukkeja ja ottaa niistä kuveja.
takkasydän toimii hyvin varaavassatakassa, antaa lämpöä heti ja takkakin läpenee samalla
asensin sellaisen tässä viime kesänä oli ne valkoiset tulitiilet tosi kovia kun piti piikata tilaa että sain sydämen paikoilleen
Kyse ei ole takkasydämestä vaan lämpökasetista jota ainakin Uunisepät markkinoi. Myös muilla on kyseisiä tuotteita.
Lämpökasetti on laatikko tulipesän yläpuolella josta lähtee kaksi putkea ylöspäin takan päälle. Toisesta menee kylmä sisään ja toisesta puhaltaa lämpö ulos. Näin saadaan takasta aluksi
kiertoilmatakka ja tuvan lämmetessä voi lämmön kääntää varauksen puolelle. Hieno systeemi jos toimii niin kuin luvataan. Ainoa joka siinä mietityttää on hinta, 720 e asennettuna.
Saako siis vastinetta rahalle?
onko näistä lämpökaseteista apua?
alkaa olla takan valinta vaihe päällä
Eikö kenelläkään ole käytännön kokemusta tästä Uuniseppien lämpökasetista?
Jos peruslämpöä ylläpidetään sähköllä, silloin voidaan takan tulipesään laittaa irroitettavat vastukset, ehkä 2000W, ja näin lisäksi että mökki on peruslämmin, myös takka on valmiiksi lämmin. Kaikki pellit tietysti suljetaan. Vastusta voidaan ohjata termostaatilla, jotta haluttu peruslämpötila pysyy, ehkä 3- 5 astetta.
Vuolukivihella on kesämökin lämmönlähteeksi paras. Metallisen hellalevyn läpi tulee noleasti säteilylämpöä ja kuitenkin vuolukivirunko varaa lämpöä mukavasti. Lisäksi hellasoveltuu ruoanlaittoonkin. Tietysti riippuu vähän mökistä, mihin hella sopii sisustuksellisesti.
Tuollainen lämpökasetti kuullostaa hyvältä idealta, jos toimi...
Jos sinulla on jo varaava takka, niin ei oikein kannata tehdä siihen muutoksia. Jos pidät mökissä peruslämmön sähköllä, niin hommaa lämpöpuhallin, jolla nostat lämmön nopeasti ja kuivatat ilmankierrolla nopeasti paikat. Muutaman tunnin puhallus parin kolmen tuhannen vatin lämpöpuhaltimella niin paikat on lämpimiä. Puhallin maksaa satasen ja sen käyttö euron/kerta. Et ikinä saa lämpökasettiin investoitua rahamäärää takaisin.