Suunnittelemme edullista remonttia, ja haluaisimme säästää rahaa kalusteissa, emme koneissa. Ikean keittiöt houkuttavat trendikkäine ovimalleineen ja edullisine hintoineen, mutta silti epäilys käy mielessä; voiko noin vähällä rahalla saada hyvää ja tarpeeksi laadukasta. 25 vuotta kestäviä kaappeja emme ole hakemassa, mutta olisi hyvä, jos edes kaapien rungot kestäisivät 10-15 vuotta, ovetkin lähemmäs 10.
Siis: millaisia kokemuksia / millaisia kuulemuksia Ikean keittiöistä?
Siis: millaisia kokemuksia / millaisia kuulemuksia Ikean keittiöistä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olemme asuneet nyt reilut 5 vuotta nykyisessä asunnossamme. Tein muuton yhteydessä pintaremontin, johon kuului keittiön kaappien maalaus sekä osin heloituksen vaihto. Eli patakaappiin asensin ulosvedettävät lankahyllyt, laatikot vaihdoin kaikki uusiksi, asensin roskavaunun ja tasot pääosin massiivipyökkisiksi. Edellämainittu tavara oli pyökkitasoja lukuunottamatta kuranttia tavaraa ja olen ollut tyytyväinen valintaani. Pyökkitasoista jouduin yhden vaihtamaan kahteen kertaan, ennen kuin hyllystä löytyi ehjä. Laadunvarmistuksesta oli päässyt läpi tanskalainen erä vajaasti liimattuja tasoja.
Metalliheloihin (vetolaatikot, kattilahyllyt ja sankovaunu) olen ollut erittäin tyytyväinen. Rungot, joihin osat asensin, on mitoitettu suomalaisittain, joten jouduin tekemään sovitustyötä ja mm kaventamaan levyillä vähän aukkoja. Yhtä liian löysäsästi asennettua kattilavaunun kiskoa lukuunottamatta kaikki osat toimivat erinomaisesti viiden vuoden käytön jälkeen. Tuon yhden kiskon tahmailu johtuu sovitustyön jäljestä, eli kavensin rungon vähän huolimattomasti.
Sitten voidaan kysyä, missä kotimainen teollisuus oikein menee? IKEA on tunnetusti halpismerkki maailmalla ja silloin viisi vuotta sitten tekemässäni vertailussa IKEA:n heloitus oli kotimaisia vaihtoehtoja halvempi ja vaikutti parempilaatuiselta.
Ikea antaa keittiöilleen kymmenen vuoden takuun, niin rungoille kuin mekaanisille osille kuten saranoille ja laatikoiden liukumekanismeille.
Uskon, että ihan laadukasta kamaa. Muun muassa Ikean massiivikoivutasot toimittaa suomalainen Juvalla toimiva Taso 2002 -tehdas.
Ikea perustelee alhaisia hintojaan niin keittiöissä kuin muissakin kalusteissa varastointi ja työ-kustannuksilla. Litteät paketit vievät vähemmän tilaa ja kun asiakas itse kasaa kalunsa, kustannuksia ei synny.
Olemme itse kallistumassa Ikean keittiöiden puoleen. En usko, että ristimitoissa on mitään heittoa. Meillä seisoo makuuhuoneessa tällä hetkellä kolme Ikean Pax-komeroa ja ovat ihan suorassa, vaikka en ole säätänyt niitä sen enempää enkä ole kiinnittänyt niitä toisiinsa.
Ikean keittiöt ovat hinta/laatusuhteeltaan erittäin hyvää laatua. Taitavasti asennetut Ikean keittiöt ovat aivan vertailukelpoisia minkä tahansa ns. laadukkaiden (lue kalliiden) keittiövalmistajien kanssa.
Itse kävin Ikeassa katsomassa kalusteita, mutta päädyimme ostamaan muualta. Syynä oli runkojen kiinnitys muovisilla kulmaraudoilla kaapin sisältä kovalevyn läpi seinään. Näytti tökeröltä ja epäilin kovasti runkojen ristimitan pitävyyttä ilman mitään tukirimaa tai levyä. Enkä olisi raskaita astioita niihin kaappeihin uskaltanut laittaa. Muuten olivat melko samanlaisia muihin verrattuna.