Mitä mieltä ja onko tämä oikein!?

Olen työvoimakoulutuksessa rekrytointifirman kautta eräälle puhelinoperaattorille.
Koulutus kestää neljä kuukautta, nyt takana on puolet. Koulutuksesta en välttämättä puhuisi nimittäin meidät on melkein välittömästi sysätty ottamaan vastaan puheluita vikalinjassa. Ja nyt tietysti työskentelemme työssäoppijan nimellä... Aluksi meillä oli 6,5 h päivässä, nykyään 8 h. Teemme esim 8-16, 9-17 ja 11-19.00 vuoroja. Ilman mitään palkkaa! Lukuunottamatta tietysti koulutustukea jne... (en kumminkaan pitäisi sitä palkkana) Kurssiin olisi pitänyt kuulua 40 päivää teoriaa ja "lähikoulutusta" ja 40 päivää työoppimista ym. Teoriaa meillä on ollut korkeintaan 7 päivää, eikä kyllä tulossa ole paljoa enempää.
Eikö koulutuksessa pitäisi olla kouluttaja läsnä? Meillä sitä ei kovinkaan usein ole ollut. Olemme asiasta puhuneet esimiehen kanssa mutta näyttää, ettei asialle tapahdu mitään. Me teemme ihan samoja töitä kun kaikki muutkin työntekijät täällä, mutta"ilmaiseksi". Odotuksetkin meitä kohtaan ovat samat kuin muilla työntekijöillä. Kaikkein pahinta on se, että töihin juuri otettiin uusi tyyppi, tuosta vain, ilman mitään koulutusta tai muuta. Hän saa palkkaa siinä missä muutkin mutta kouluttautuu samalla.
Entäs miltä tämä kuulostaa. Kun tulemme töihin meidän täytyisi olla heti työajan alkaessa valmiita ottamaan puheluita mutta jos tulet töihin vaikka yhdeksäksi, siinä kestää vähintään vartti kun aukaiset koneen ja kaikki ohjelmat, niimpä meille sanotaan, että pitäisi tulla sen verran ajoissa töihin, että ehtii laittaa kaiken tarvittavan päälle. Eli omalla ajalla. Onko tuo nyt oikein vai mikä on asian laita?

Kertokaa joitain pykälöitä ja faktoja asiasta.
Entä miten on, jos tämän koulutuksen haluaisi jättää kesken "huonojen olojen" takia, joutuuko karenssiin?

6

2112

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyyppi88

      Meneppä juttelemaan työkkäriin tästä. Tuo ei mene nyt ihan oikein. Tässä käytetään veronmaksajien rahoja törkeästi hyväksi yksityisen yrityksen tilipussiin.

      • Yksityisestä yrityksestä ei kumminkaan ole ihan kyse, mutta tuntuu kyllä erittäin hyväksi käytöksi.
        Työkkäri on järkännyt koulutuksen ja ostanut sen TEAK:lta jne, tässä on aika monismutkainen kuvio, eikä varmaan faktat kouluttautumispaikassakaan ole täysin selvät.


      • muumiainen

        Ota välittömästi yhteyttä työvoimatoimistoon ja pyydä tekemään selvitys koulutuksen sisällöstä. Työvoimatoimisto on jälleen päätynyt ostamaan palveluita huijarikonsulttifirmalta, joka pyrkii maksimoimaan voittonsa laittamalla kurssitettavat vielä töihin. Tee palvelus kaikille ja lähde hoitamaan asiaa.


    • Asterixisixi

      Miksi sinä et sinne hakeutunut ihan normaaliksi työntekijäksi, jos sinne kerran pääsee suoraan töihinkin?

    • kyseessä

      ettei vain olisi firma nimeltään sentraali ja operaattorina dna?

    • -...

      Rekrytointifirma maksaa työntekijöilleen palkan, ei se taho, jossa olet milloinkin töissä.

      Kyseleppä siltä rekryfirmalta palkkojesi perään..

      Taho, jossa olet töissä toki maksaa "firmallesi" rahaa saadaksesi sinut pitää töissä (ilmeisesti joku pieni tuntiliksa, josta "firmasi" pitäisi maksaa sinulle osa PALKKANA)

      Esim. TAHO maksaa "firmalle" 15€/h ja "firma" maksaisi sinulle 7,80€/h PALKKANA, jolloin "firma" hyötyy siitä rahallisesti = rekrytointifirma

      Mutta, jos tämä "firma" jättää palkat maksamatta, niin se on väärin. Millaisen sopimuksen te olette tehneet rekry"firman" kanssa? Kaikki riippuu siitä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      525
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      468
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe