Mikä VHF? Kokemuksia

Bombastic23

Nyt pitäisi hankkia hirviporukalle ussia VHF puhelimia. Valinta on Zodiac Team 68 PRO sekä Lafayette DC 70 välillä. Lafayette myydääm kahtena eri versiona (pitkä antenni, suurempi 6W teho, isompi akku TAI pieni antenni, pienempi 3,5W teho, pienempi akku). Onko kokemuksia näistä laitteista?

Lafan versioista on ollut vääntöä pienemmän antennin eduista mutta tehon kustannuksella. Tietääköhän joku minua viisaampi haittaako 3,5W teho hirvimetsässä verrattuna 6W tehoon. Iso antenni on monen mielestä tiellä kun metsässä liikutaan.

11

8882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyseinen

      lamourettes tai mikä lie libresse puhelin onkaan.
      Toimii hyvin ja tehoa tuntuu piisaavan sieppaamaan naapuri porukoidenkin keskustelut jos samalla kanavalla on. Pitkä antenni muuten hyvä mutta tuppaa olemaan millon auton oven välissä tai silmien edessä kun pitäis ampua. Ajattelin hommata lyhyemmän. Ja olen kuullut juttua että luutuutti järjestelmänkin siihen sais. Jäis se iänikuinen johtojen kanssa pelaaminen pois.

    • Einari Taukki

      kun me hirvestäjät ollaan samanhenkisiä. Minullekin yhteydenpito jahtireissuillani on tärkeää. Suosikkipuhelimeni on tällä hetkellä erittäin tehokas Zudron Racing Connect 2100 SPICY. Tehoa löytyy heti 1,7 Megawattia ja akun kokokaan ei ole nykypäivänä ylitsepääsemätön ongelma. Onhan meillä katumaasturit ja isot peräkärryt, joilla vedellä akkuja. Jos osaat suunnata tällaisen puhelimen (tarkalleen) oikeaan suuntaan, niin voit saada yhteyden jopa vieraisiin sivilisaatioihin. Siis maapallon ulkopuoliseen elämään. Eikö olisikin mahtavaa käydä kirjeenvaihtoa tuntemattomien olioiden kanssa ja siinä samalla vähän tiedustella, kuinka isoja hirviä heidän planeetallansa asustelee?

      • Ei höpötetä puhelimeen

        Illalla joku kertoo saaliistaan,jos on puheliasta sorttia,kaikki eivät ole.Näin toimii SUOMALAISET MIEHET.


      • olla porukan
        Ei höpötetä puhelimeen kirjoitti:

        Illalla joku kertoo saaliistaan,jos on puheliasta sorttia,kaikki eivät ole.Näin toimii SUOMALAISET MIEHET.

        päällikön junioria mikäli vähääkään jutut täsmää.
        Vittu turpa kiinni hirvi tulee jne jne. Jaksanu tuota natsi meininkiä enään vaan vaihdoin porukkaa. Mukava kun koiramies koko ajan tiedottaa missä koira ja hirvet menee ja kukaan ei vedä herneitä nenään jos passimies puhuu. Viimeviikonloppunakaan vasaporukka välittäny mitään vaikka ampuja puheli puhelimeen hirvien tulosta liki ampumahetkeen saakka. Ja molemmat vasat putos. Toisin kun omistaa puhelimet mutta olla mistään mitään tietemättä passissa tunti kaupalla.


    • vhf käyttäjä

      Minulla ollut käytössä nyt toista syksyä Zodiacin tem pro 68.Hyvin on pelannut ja kuuluvuuskin on tarvittavalla tasolla.Tilasin juuri uuden mallisen zodiacin käyttöön.

      Ja vielä eräs juttu puhelimien tarpeellisuudesta.Tänään sattui tapaus että ajossa oli emä ja kaksois vasat.Koira mies piti passiketjun koko ajan ajan tasalla tilanteesta.Kävi näet niin että emä jätti kaksois vasat passitetulle alueelle ja emä käveli passi ketjun välistä ulos.Jos puhelimia ei olisi ollut olisi emä melko varmasti ammuttu,yksinäisenä naaraana.

    • Vhf / Peltor

      Itselläni on Lafayetten (4 versio),siis isolla akulla,ja akun lataus ilmeisesti kestäisi koko syksyn jahtiviikonloput (kertalatauksella). Tänä syksynä hankin Peltorin kuulevat suojaimet,ja jopa on hyvä yhdistelmä tällaiselle "puolikuurolle" passimiehelle. Mukava kuunnella luonnon ääniä ja rasahduksia,joita ei kuullut korvanappia käyttäessä kuulevassa korvassa.

    • lainazodiac

      MOI!
      Nostetaanpa topicia,
      Miten tänäpäivänä Lafayette, Zodiac , norland, genzo pärjää?
      Saako kiinaradiolla Baofeng, qunshen TG-92, Wouxon olla yksin metällä kun kettään ei kuule?
      Itse ensimmäistä syksyä hirvestämässä, jos VHFfää laittelisi mihin laitteeseen rahasi laittaisit?
      T:laina Zodiacilla on kyllä pärjänny (yli 10v vanhalaite).

    • elektroniikkaajaradioita

      "Millä pärjää ja millä ei" Aivan turha vertailla noiden radioiden kuuluvuutta/kantomatkaa, testi-ja käyttötilanteet erilaisia joten vertailu ei ole tasapuolista, ainoastaan akun kestävyyttä voi tarkastella joskaan sekään ei päde jos ei samaan aikaa ole samassa paikassa ja samalla tavalla käytettyjä radioita porukassa.
      Noissa käsiradioissa liki samat lähetystehot, antennit voi olla hieman erilaisia mutta suurta merkitystä ei vakioantenneilla ole, vastapainolla eli lisä maakarvalla voi olla hieman auttava vaikutus kuuloetäisyyteen muta suurin tekijä on maastoesteet, heijastukset ja se missä radioita käyttää, jos huutelee auton avoimesta ikkunasta käsiradiolla niin antennin toimivuus ei ole ehkä paras mahdollinen sillä auton korirakenteet on lähellä antennia ja silloin antennin seisovanaallon (SWR) suhde voi muuttua ja se ei ainakaan paranna antennin toimintaa ja samoin kuten olen jo aiemmin kirjoittanut että jos antennin lähellä on vaikkapa aseen piippu niin silloin ei radio lähetä niin hyvin kuin antenni olisi vapaassa tilassa ja nimenomaan pystyssä, tämän olen testannut antennianalysaattorilla.
      Kiinanradiollakin pärjää, tärkein kapistus on se antenni, mitä pitempi niin sen parempi mutta tietenkin metsästysradion taajuudelle tehty antenni eli ei voi laittaa mitä tahansa piiskaa eikä sitä paljon mainostettua maakaapeliakaan ei kannata mennä itse jatkamaan, senkin täytyy olla sopivan mittainen.

    • Lainazodiac_2

      Kiitos!
      siis sellainen VHF kun vaan raskii laittaa, ja myöjältä "tehopaketti" tms eli alkuperäistä mahdollisesti parempi antenni.
      Näillä kiinalaiset on etusijalla..

    • elektroniikkaajaradioita

      Monesti näkee kun noilla hirvestäjillä on autossaan piiska katolla tai jossain kaiteessa kiinni ja voi olla toinen antenni aivan vieressä, silloin ei kyllä antennit toimi niin kuin pitää. Antennin tulisi olla lähes keskellä kattoa ja jos on pakko pitää toista antennia katolla niin ei ainakaan samassa linjassa toisen antennin kanssa auton pituussuunnassa, toinen antenni esimerkiksi auton katon takakulmaan sillä keskellä olevan antennin suuntakuvio eli säteily keila on vahvin suoraan eteen ja taakse päin ja useimmiten vahvin keila nimenomaan keulan suuntaan ja yhteyden pidossa paras tulos saavutetaan kun auton keula on suurin piirtein siihen suuntaan johon yhteys halutaan.

    • 1hoopo

      Tärväsin televisioantennin poikki ja kuvaruutu pimeni. Teippasin jäljejääneeseen n. 1,5 m:n pituiseen antenninpätkään kiinni Genzon marssiantennin ja television kuvan- ja ääänen laatu parani. Voin siis jatkossa siirrellä vastaanotinta televisio minne milloinkin. Hirvimies Antti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4814
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      86
      1742
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      288
      1592
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1554
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1428
    6. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1177
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1170
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1109
    9. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      66
      1058
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    Aihe