A-Studio: Opettajien lomautukset,

ja Matti Saaren rehtorin kirje.

://areena.yle.fi/toista?id=1552441
1111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

epäkohdista, että nyt kun vihdoin niistä puhutaan muuallakin, niin täällä huokaistaan helpotuksesta ja ollaan hiljaa :D

Äsken sanottiin Radio-Suomen aamuohjelmassa, että PISA-tutkimukset saadaan unohtaa ja keskittyä siihen, miksi suuri määrä oppilaista voi huonosti ja miten heidän tilannettaan koulussa helpotetaan.

Huoh, sanon minäkin. Kyllä tästä aiheesta olen niin paljon kirjoittanut joka puolelle minäkin, että tosi kiva kuulla tällainen toteamus tiedotusvälineestä.

Mainitaan vielä, että samaisessa aamuradiossa puhuttiin myös tuon toisen ketjun aiheesta eli homoudesta. Ja kyllähän tämä melkoinen takapajula on vielä tämä maa tämänkin erilaisuuden hyväksymisen suhteen. Päätoimittaja erotetaan Suomessa kun paljastuu, että hän asuu lesbo-suhteessa, mutta Saksassa on tilanne viimeisen 10:n vuoden aikana muuttunut niin paljon, että siellä on leikkimielisesti todettu, että liittokansleri voi olla nainen ja puoluejohtaja julkihomo.

Otetaanpas vähän mallia suvaitsevaisuudessa meilläkin - myös tässä asiassa - vaikka huostaanottovanhemmat tietävät kyllä, miten lasten suhteen pieninkin erilaisuus saattaa johtaa jopa huostaanottoon - uskomatonta, mutta totta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luokkakoot kirjoitti:

ja Matti Saaren rehtorin kirje.

://areena.yle.fi/toista?id=1552441

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu