yläpiena

Hei! oisko kellään ammattihitsarilla tai muulla asiasta paljon tietävällä tietoa/vinkkejä pienahitsauksesta mig/magilla, umpi-sekä täytelangalla?. Yläpienan hitsaus tuottaa ongelmia. tuleeko käsien vakaus vain ajan kanssa, vai onko jotain kikkaa millä saumasta saisi hyvän? Toki tiedän, että hitsauksen oppii vain paljon hitsaamalla, mutta tuli tällainen juttu vaan mieleen.
77934
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei siinä muuta ku otat tukea mistä tahansa mahollista. Ja kolvilla kannattaa tähätä vähä siihen ylälevynpuolelle. Ja tottakai etit itelles sopivat säädöt koneesta=)

Äänestä
  • Suutinkin voi levätä kappaletta vasten, kunhan se on siisti ja hyvin paikallaan. Yläpiena kerää aika paljon kuonaa suuttimeen, mutta laita Hitsisprayta, säästät yllättävän paljon työaikaa, kun moskat lähtee kopauttamalla pois.

    Äänestä

  • ...se yläpiena ei välttämättä ole ihan kaikista helpoin asento :D

    Äänestä

itellä oli muutama vuosi sitte koulussa ongelmana etten saanu tuosa yläpienassa a-mittaa kohilleen,ja muutenki tuli välillä aika kauheaa jälkeä,no mä laitoin piirtopuikolla viivat ja hitsasin vähän niiden viivojen yli jolloin a-mitta täyttyi,tuo auttoi ainaki minua ja muutenki se pienen harjoittelun jälkeen alkoi menemään ihan hyvin,vähän vain kärsivällisyyttä harjoittelua ja koneen säätöjä kokeillen onnistuu varmasti

Äänestä

Suurilla ainepaksuuksilla kannattaa tehdä pientä levitysliikkettä , jotta saadaan haluttu a-mitta.

Äänestä

Kannattaa hankkia magneettipuikkoja niin homma onnistuu.

Äänestä

ei ehkä helpoin todellakaan, ite just tänään kirosin ku ei perkele meinaa hyvää tulla mut kyl se siitä sit lähtee, harjoittelun tulosta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vieläopiskeleva kirjoitti:

Hei! oisko kellään ammattihitsarilla tai muulla asiasta paljon tietävällä tietoa/vinkkejä pienahitsauksesta mig/magilla, umpi-sekä täytelangalla?. Yläpienan hitsaus tuottaa ongelmia. tuleeko käsien vakaus vain ajan kanssa, vai onko jotain kikkaa millä saumasta saisi hyvän? Toki tiedän, että hitsauksen oppii vain paljon hitsaamalla, mutta tuli tällainen juttu vaan mieleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu