jonka olemassaolosta ainakaan 4 seitsemästä lapsesta ei ole tiennyt.Isäni leskellä on asumisoikeus.Nyt hän sano että joku on vienyt sen ja mottorisahan.Lesken olisi pitänyt pitää autotallin ovi lukossa.Leski syyttää meitä että joku meistä on vienyt ne.Kuulin juuri että ase on luvaton, kun emme ole lupaa hankkineet.Emmehän ole edes tinneet siitä.Leski ilmeisesti on tiennyt ja hänen olisi pitänyt ilmoittaa siitä perunkirjaan.Voiko meille tulla sanktioita aseesta?
Perikunnan talossa
on ollut ase
51915
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mieheni jälkeen myös ase, jonka tosin tiesin. Niin, perunkirjoitukseen sen laitoin, siis vuoden alussa. Ja kysyttiin yhdestä toisesta aseesta, joka oli joskus ollut enkä enää edes muistanut, mihin se oli joutunut. Ehkä sen mieheni oli antanut pois, tuskin oli mitään epärehellistä siinä asiassa. No, se merkintä ei sitten tullut perunkirjoitukseen, koska sitä asetta ei enää ollut meillä olemassa. Kun sen tilanteen kerrot, ettet tiennyt siitä, eiköhän se riitä. Kerrot vain tilanteen. Möin sen aseliikkeesen sen aseen, josta sain pienen nimellisen summan. Sitä olisi pitänyt itselle anoa, mutta en halunnut. Kun mainitset siis jälkeenpäinkin siitä vaikka poliisilaitokselle, niin onhan se heidän uskottava. Voimia sinulle ja läheisillesi!
108 §
Kuolinpesään kuuluvat ampuma-aseet, aseen osat, patruunat ja erityisen vaaralliset ammukset
Ampuma-aseen, aseen osan, patruunoiden tai erityisen vaarallisten ammusten hallussapitoon oikeuttavan luvan haltijan kuoltua sen, jonka hallussa kuolinpesän omaisuus on, tulee ottaa ampuma-ase, aseen osa, patruunat ja erityisen vaaralliset ammukset välittömästi haltuunsa. Hänellä on oikeus säilyttää ja hyväksyttävästä syystä myös kuljettaa edellä tarkoitettuja esineitä kuuden kuukauden ajan luvanhaltijan kuolemasta. Hänen on tämän määräajan kuluessa:
1) hankittava ampuma-aseen, aseen osan, patruunoiden tai erityisen vaarallisten ammusten hallussapitoon oikeuttava lupa;
2) luovutettava ampuma-ase, aseen osa, patruunat ja erityisen vaaralliset ammukset niiden hankkimiseen oikeutetulle;
3) huolehdittava ampuma-aseen tekemisestä pysyvästi ampumakelvottomaksi ja aseen osan tekemisestä pysyvästi toimintakelvottomaksi sekä esitettävä ne poliisille; taikka
4) luovutettava ampuma-ase, aseen osa, patruunat ja erityisen vaaralliset ammukset poliisille.
Edellä 1 momentissa mainitun määräajan jälkeen kuolinpesästä löydetyt ampuma-aseet, aseen osat, patruunat ja erityisen vaaralliset ammukset on luovutettava viipymättä poliisille.
Edellä 1 momentin 4 kohdassa ja 2 momentissa tarkoitetuissa tapauksissa poliisin on tehtävä päätös ampuma-aseiden, aseen osien, patruunoiden ja erityisen vaarallisten ammusten ottamisesta poliisin haltuun. Poliisin on laadittava haltuunotosta pöytäkirja tai tehtävä merkintä muuhun asiakirjaan
En tiedä onko käytäntöä tiukennettu mutta kolme vuotta sitten oli tilanne jossa oli leskelle jäänyt aseita eikä hän ollut huomannut tehdä asianmukaisia papereita.
Poliisilta tuli ukaasi jossa vaadittiin aseiden luovutusta.
Asia hoitui niin että leski sai sellaisen aseenkantoluvan joka oikeuttaa säilyttämään asetta (muistoesineenä) ja kun vanhin lapsi täytti 15 aseet luovutettiin hänelle, joten aseita ei tarvinnut luovuttaa pois.
ilmenee niin aseita ei tarvitse ilmoittaa perukirjaan mutta ampuma-aselainlain 108§:n mukaiset toimet tulee sen hoitaa jonka hallussa kuolinpesän varat ovat. Perintökaari taasen määrää sen kenen tulee olla kyseinen henkilö. Tässä tapauksessa se on leski. Muut eivät ole varsinaisesti vastuussa tässä aseasiassa.
niin poliisilla ei ole siitä mitään tietoa. Poliisi ei siten voi toimia mitenkään. On olemassa vain todistamattomia kuulopuheita aseen olemassaolosta. Leskikään ei voi todistaa väitettä aseen olemassaolosta todeksi. Vasta kun ase on konkreettisesti nähtävissä niin voidaan ryhtyä sen suhteen joihinkin toimiin. Aseen luvattomuus on ongelma vain sille, jonka hallussa se on. Sitähän taas ei tiedetä. Leskihän voi tietysti tehdä ilmoituksen poliisille aseen varkaudesta. Aseen viejä on vapauttanut kaikki muut vastuusta. Mielestäni kuolinpesän ei pidä murehtia asiaa mitenkään. Kuolinpesässä ei ole ampuma-asetta.