1v 8kk

Paljonko teidän n. 1v 8kk lapset puhuvat? Montako sanaa, kuinka selkeitä, tuleeko lauseita? ym.

Olisi kiva tietää miten puheen kehitys etenee.
(itselläni vielä paljon nuorempi taapero, aloittelemassa vasta puhetta. Ko ajankohta kiinnostaa kaukaisten isovanhempien vierailuajankohdan takia)
72999
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Meillä jotkut lapset paapattivat tuossa vaiheessa jo lyhyitä lauseita ja nykyinen 2v ei vieläkään sano kuin muutaman sanan ja nekin sanat on sellaisia että vaatii vanhempien tulkintaa ;D

Äänestä

Meillä poika sanoi tuossa iässä vasta muutaman sanan oikein ja muuten selitti omaa kieltänsä, jota ei edes vanhemmat ymmärtäneet :D

Äänestä

pojalla oli tuossa iässä satoja sanoja, lauseita ei vielä tullut, mutta kuitenkin pystyi jo yksittäisillä sanoilla jonkin verran "juttelemaan". Vierailla kesti hetken, ennen kuin oppivat ymmärtämään pojan puhetta.

Äänestä

meillä on tyttö joka on nyt 1.7 juuri täyttänyt,hän puhua pälpättää ihan selkeästi,ei vain äiti rakkaan mielestä. kolmen sanankin lauseita ja osaa laskea kolmeen,,tosin luulen että hän onkin vähän erikoinen tässä asiassa,hänen serkkunsa,viisikuukautta nuorempi ei osaa mitään,ei edes äitiä sanoa,että hyvin yksilöllistä,toivottavasti teillä opitaan puhumaan nuorena koska niin päättömiä ajatusleikkejä tulee että huh huh!

Äänestä
  • Hei,

    meillä tyttö puhui 1,5 vuotiaana seitsämän lauseen sanoja. Poika vielä ynisi omiaan tuossa vaiheessa :-)
    Ihmisillä on tapana ihmetellä miksei lapsi ole vielä opinut sitä ja tätä vaikka on ihan yleinen ymmärrys että kaikki oppivat eri tahdissa. Huonosti nukutun yön jälkeen omat hermot ei aina jaksa selittää asiaa. Niinpä olen kuitannut asian aina huumorilla ja todennut, etten tunne yhtään rippikoululaista joka ei olisi oppinut:
    puhumaan, syömään itse, pukeutumaan itse, käymään itsekseen vessassa ja solmimaan kengännauhoja.
    Vertailut ja kauhistelut ovat yleensä loppuneet siihen :-)

    Äänestä

Vanhin poikani oli tasan 1 v 8 kk, kun muutimme uuten asuntoon. Asunnon ovella poika tuumasi... Minun kaunis uusi koti. Se oli tomerasti sanottu ja olin tosi yllättynyt. Lapset ovat kovin yksilöllisiä puheen oppimisessa.

Äänestä

Meillä poika 1v7kk ja tosi paljon sanoja. Muistaa minkä merkkiset autot on iskällä, mummolla, ukilla ym. Lauseita ei vielä ole. Ja minulle oli yllätys, kun sanoissa alkoi kuulua ärrän pörinää ja nyt R-kirjain tulee täydellisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


puhe kirjoitti:

Paljonko teidän n. 1v 8kk lapset puhuvat? Montako sanaa, kuinka selkeitä, tuleeko lauseita? ym.

Olisi kiva tietää miten puheen kehitys etenee.
(itselläni vielä paljon nuorempi taapero, aloittelemassa vasta puhetta. Ko ajankohta kiinnostaa kaukaisten isovanhempien vierailuajankohdan takia)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu