Nelosella vilahti ilmoitus vuoden luontokuvavoittajista ja piti käydä tutkimassa.
Suosikin äänestäminen oli aika helppoa, mutta onko nuo oikeesti vuoden parhaat?
http://www.vuodenluontokuva.fi/default.asp?V_DOC_ID=4135
Kiinnostaisi kyllä nähdä laajempi kattaus mistä joukosta kuvat on valittu..
Vuoden parhaat finalistit?
16
2068
Vastaukset
- paikka.
Kyllä taso on surkea.
- Pro111
Kyllä täytyy sanoa että taso on laskenut vuosien varrella aikasta rajusti. Olisi tosiaan hauska nähdä koko kuva läjä josta nuo muka parhaat on valittu. Sippulan kuvakin on niin paljon käsitelty, että muistuttaa lähinnä kiinalaista muovilelua....
- nimpä niin
Ei ole ihme jos luontokuvien arvostus laskee. Voi surkeuksien surkeus, eikö nyt siellä yhtään parempia ollut. Mutta onneksi olkoon noille ehdokkaille.
- hukkasuti
" Sippulan kuvakin on niin paljon käsitelty, että muistuttaa lähinnä kiinalaista muovilelua...."
Tuskin sitä niin paljon on tuunattu, kun ehkä ajattelet sillä säännöt kieltävät photarikikkailun.
"¤ Kilpailuun ei voi osallistua fotomontaaseilla, trikkikuvilla tai muutoin manipuloiduilla kuvilla. Kuvan alkuperäisen sisällön muuttaminen on kielletty kuvaelementtejä siirtämällä, lisäämällä tai poistamalla, myös päällekkäisvalotukset ovat kiellettyjä. Sävysäädöt, terävöitykset yms. ovat sallittuja."
"Kilpailuun ei lähetetä kilpailukuvien originaalitiedostoja, dioja eikä negatiiveja. Ne pyydetään erikseen semifinalisteilta ja painokäyttöön ostettavista kuvista. Kilpailijan tulee toimittaa kameran tuottamat originaalit niitä pyydettäessä kuukauden kuluessa."
http://www.vuodenluontokuva.fi/default.asp?V_DOC_ID=3719
- paikka.
No onnittelut kuitenkin voittajille. Jos minä en vaan sitten "ymmärrä taidepläjäyksiä" joista kaksi näytti olevan.
- mahdollista?
Että luontokuviksi kelpuutetaan jopa kuvat joita on selkeästi käsitelty? Eikä edes jälki ole hyvää, vaan on jo liikaa käsitelty.
- käsitelty?
Säännöt ovat selkeät, sallitut säädöt kuville on määritelty.
Oletko nähnyt alkuperäisen kilpailuun lähetetyn tiedoston?
- heikko esitys
Ei tuossa voi olla parhaimmisto kilpailuun lähetetyistä kuvista. Erilaisilla luontokuvafoorumeilla nähdään viikoittain parempia otoksia, ja aivan taatusti parempia on myös lähetetty kisaan.
Nuo kuvat antavat surkean vaikutelman suomalaisen luontokuvauksen tasosta, joka on todellisuudessa huikean kova.
P.S. Sipun kauriskuvan taustaa ei ole ilmeisesti käsitelty, mies itse on kuulemma sanonut näin ja Luontokuva-lehteen tulee vielä asiasta artikkeli, jossa näytetään kuvankäsittelyn vaiheet.- pappakuvaa
Samansuuntaista keskustelua käydään tuolla järjestelmädigien osastolla...ihmetellään suureen ääneen kilpailun todella heikkoa tasoa.
Olen myöskin vakaasti sitä mieltä, että tässä ei voi olla parhaimmisto, sillä kisaan ottaa osaa ammattitason kuvaajia ja taso heidän kuvissa on varmasti korkeampi.
- parhaat.....
Sakari Nenyen mielestä.
Muiden mielipiteillä ei ole niin väliä.
Tuomarin sana on laki.
Ensi vuonna sitten taas joku toinen tuomari...- manipula
On tosiaan Sipun kuva muutettu aivan täysin
alkuperäisestä, selostus luontokuva-lehdessä
Miten tämä on hyväksytty kilpailuun vai onko
mitään rajoja enään olemassa.
- TapioLurjus
Ihmeen vähän vinetystä, ottaen huomioon, että ainahan näitä haukutaan urakalla.
Taitavat sittenkin olla hyviä kuvia nuo valitut, kun vaan muutama nillittäjä jaksanut raapustaa valituksensa ja angstinsa siitä kuin paskoja valintoja joku muu aina tekee :-) Siellä on paljon parempia(=seinälle ripustettavia) kuvia, jotka eivät ihan voittaneet.
t. MrKAT- luontokuvaajatar
Minä olisin varmasti deletoinut pari finaalikuvaa jos olisivat olleet minun kameran muistikortilla. Aluksi luulin, että ovat erreyksessä panneet diskattuja kuvia näytille. Mutta antaapa tuo toivoa minullekin. Jos taso on tuo niin omat kuvat voivat ihan helposti päätyä finaaliin ensi vuonna tai kenen tahansa joka osaa painaa kameran nappulaa. Vaan oli lintukuvat ja käärmettä haukkuva koira kuitenkin hyviä, muut roskaa. Ja viime vuonna ihmettelin voittajakuvaa. Muut viime vuoden finalistit palkittiin hienosti kansainvälisissä kisoissa vaan ei voittanut susisuttukuva pärjännyt.
- kukaan pysty...
Kuvillaan miellyttämään kaikkia. Se mikä on jonkun toisen mielestä se paras, ja näkee sen todella hyvänä, niin se samainen kuva on sitten taas jonkun toisen mielestä tosi huonoa, ja joutaisi roskiin koko kuva.
Siis ei ole olemassa vain yhtä mielipidettä, siksi kai kenenkään ei tulisikaan pyrkiä "täydellisyyteen" sillä sitä ei ole. Aina riittää kehujia, mutta yhtä paljon myös haukkujia.
Itse en osaa ottaa hienoja kuvia jotka miellyttäisivät ns. ammattilaisia. Mutta voin sanoa, että eivät nuokaan kuvat hienoja ole, pari ihan hyvää ja kivaa kuvaa tuossa on.- Mr.K.A.T
tuohon kilpaan koska valintaperusteet on niin omituisia ja arvaamattomia.
Saattavat sitten osallistua ulkomailla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1013731
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482661- 1142499
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣391998Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu301777Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et221551- 271532
- 221338
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?701285Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81271