Kaikille teille naisille joka olette löytänyt aiivan ihanan miehen , mutta kun sen miehen äx kummittelee tavalla tai toisella,
pieni vinkki;
älä sekaannu toisten ihmisten asioihin,
et ole huoltaja,eikä sinulla ole sananvaltaa huoltajuusasioissa.
Pysy ihan vaan sopivasti etäällä miehesi ja hänen äxänsä asioissa!!!!
pieni vinkki;
älä sekaannu toisten ihmisten asioihin,
et ole huoltaja,eikä sinulla ole sananvaltaa huoltajuusasioissa.
Pysy ihan vaan sopivasti etäällä miehesi ja hänen äxänsä asioissa!!!!
Vastaukset 14
Vanhimmat
En halua, että neuvot tai tuet ex-miestäni huoltajuusjutuissa!
En toivo, että sotkeenut meidän perheen asioihin vaan pysyt poissa meidän asioista!
En halua, että neuvot ex-miestäni elareiden laskemisessa, niiden määrässä, koska minä haluan saada kaikki rahan lasten varjolla omaan elämään.
En halua, että kiellät isää ostamasta kalliita tietokoneita, laiteita, kamereiota, puhelimia lapsilleni itse kokonaan, et saa muistuttaa siitä, että mun pitäisi maksaa ne elareista ja puolet omista varoistani!
En halua, että kiellät tai määräät sääntöjä minun kullan nupuilleni, sinähän olet isän pelkkä uusi horo! Pidä turpasi kiinni, isä ja minä hoidamme meidän kullan nuput.
En halua, että ex mieheni on koskaa onnellinen uuden kanssa! Isän pitää olla ehdottomasti yksin ja laitettava vielä tilipussinsa lyhentämättömänä minulle, josta anna isälle pikkasen käyttörahaa, jotta hengissä pystyisi tienaamaan minulle lisää rahaa.
En halua, että minun uusii miessuhteisiin ja lasten isäpuollia kommentoidaan tai mitenkään niihin puututaan.
Sekoaa kohta varamman lopullisesti...
Samat sanat.
mutta kaikki muut paitsi etä-isäraukka tietysti ymmärsivät, että ko kirjoitus ivasi yksinhuoltajien vaatimuksia.
Tuo ex-vaimo kun on ilmetty etäisä joka suoltaa soopaa tänne aina tuutin täydeltä!
ajattelen, että uusiot joutaa pysyä sielä missä ovat, kunhan eivät sotkeennu millään lailla mun ja mun ex-ukon elämää!
Kovasti näyttää ottavan mun ukon uusiota päähän se, että mä sille kaapin paikan näytin ja sanoin, että näillä ehdoilla menään tai sitten saat pakata tavarasi ja häipyä mun ex ukon elämästä.
Ex-ukko yritti puolustaa tätä uusiota, niin mun uusi ukko nosti sen seinälle ja luki lakia.
:) :)
Siis, nyt on kyl joku vakoillut meidän elämää:)
ajatuksen kirjo yhdessä artikkelissa hieman nurinkurisesti kirjoitettuna, mutta ytimen kyllä pystyy löytämään. Suomensin sen luettavaan muotoon:
Tuen ja potkin vauhtia mieheeni, kun se nössö suostuisi antamaan lapsille ihan liikaa, ja se on minulta pois. Elarit vituttaa, joten haetaan lasten huoltajuutta ja pistetään äiti maksamaan.
Älä ota mitään yhteyttä lasten isään, mies on nyt minun! (laita tekstari tai maili, jos lapsi on henkitoreissaan)
Neuvon miestäni elareiden laskemisessa, niiden määrässä, koska minä en halua että mieheni rahat valuvat lapsille, ex-akka voi saada niistä osansa.
Kiellän isää ostamasta tai osallistumasta lasten kalliisiin hankintoihin. Saat jo elarit, osta niillä.
Teen kaikeni ettei tapaamiset suju, me olemme rakastuneita emmekä kaipaa kakaroita pilaamaan viikonloppujamme.
En halua, että mieheni on missään tekemisissä exänsä kanssa, tai ainakaan puheväleissä! Miehen pitää olla ehdottomasti yksin ja ainoastaan minun, ja tuoda tilipussinsa lyhentämättömänä minulle, josta en anna kakaroille tikkarirahaakaan, äiti ostakoon elareista.
Minun tapaani olla ja puhua lastenne kanssa ei saa kommentoidaan tai mitenkään puuttua. Saan haukkua lasten äitiä lapsille niin paljon kuin haluan.
Ajattelisi samoin kuin sinä. Ei hoidattaisi penskaansa jatkuvasti minulla ja ruikuttaisi lomaa lapsestaan.
Sopii vallan mainiosti! Hoidetaan kaikki vaan meidän omat asiat. Hoida sinäkin ihan itseksesi niitä sun lapsias ja niiten asioita äläkä ollenkaan tuuppaa niitä mun ja mun miehen niskoille.
Mutta ensimmäisenä siinä on sitten kuitenkin sinä itse sekaantumassa muiden asioissa. Yrität päättää paljonko toinen perhe (sun exä ja hänen nyksä nimittäin ovat perhe, vaikka se sinuakin kirpaisee) pitäisi sun lapsista maksaa, hoitaa jne.
Kyllä minun ja mieheni perheessä päättää vain ja ainoastaan minä ja mieheni, milloin meidän pereeseen hänen lapsensa ex-naisen kanssa tulevat käymään, paljonko maksetaan ja mitä maksetaan. Exä siinä on se ulkopuolinen joka on kokoajan sekantumassa toisten asioihin, eikä nyksä.
Yrittäkää jo ymmärtää että ette ole enää naimisissa tämän miehen kanssa ja hänen asiat evät enää kuulu teille. Hänen uudelle vaimolle/naiselle kuuluvat puoleksi kylläkin (sisältäen huoltajuusjutut). Perheessä kun toisten jutut kuuluu sille toisillekin. Tykkäätkö sinä siitä sitten taikka et.
Yrittäkää nyt saada se kaaliin...
Kyllä minun ja mieheni perheessä päättää vain ja ainoastaan minä ja mieheni, milloin meidän pereeseen hänen lapsensa tulevat käymään, paljonko maksetaan ja mitä maksetaan.
sen exän asioista,ei vois vähempää kiinnostaa.
Mutta miestäni pysyn niin likellä ettet sinä ikinä niin likellä ollutkaan..siksihän sinut olikin niin helppo jättää,omaan katkeruuteesi pyörimään;kertoi mies;)
Eikös tuo ollut aika lapsellinen veto. Eli et taida sittenkään olla ihan niin varma miehesi kiintymyksestä.
Toivotan teille onnea ja kestävää suhdetta. Yhtä auvoisen onnellisena me aikoinaan perustimme perhettä ja makselimme asuntovelkaa... silloin ei ollut katkeruutta tai esteitä olla limikkäin ja lähekkäin :)