Meille syntyi pienen pieni tyttönen vuonna 1999 rv 26 hätäsektiolla...painoa oli vain 660g pituutta vain 33cm...alku oli hankalaa...mutta lopulta kaikki meni hyvin...(tulihan tota ylhäältä apuakin pyydettyä ja montakin kertaa) nyt tyttö reipas 9v 3 luokkalainen..kasvot on kapeat ja hoikkakin on mut ei poikkeavasti kehittynyt ikäisiinsä nähden normaalisti..olemme käyneet keskosseurannassa jokavuosi...flunssa aikaan saa astma piippua jne...mutta kun jaksaa olla kärsivällinen eikä hermoile niin kyllä kaikki menee hyvin jne....koulukin sujunut hyvin..tosin koulun pienryhmässä...liika melu vielä käy korville joten kuulo vielä herkkä...Hitaasti mutta kärsivällisesti eteenpäin..Kaikille keskoslapsen saaneille jaksamista teille ja hyvää syksyä....!!
Keskos tyttö..
4
3067
Vastaukset
- äiti vm-70
Oi kun hienosti teillä mennyt!! Onneksi olkoon! Meillä kävi heikosti... poikavauvamme 24.rv:lla menehtyi pari tuntia synnyttyään 620 grammaisena tänä vuonna. Hän elää sydämessä joka päivä. Kaikki meni hyvin kunnes yks kaks alkoi lapsivettä vaan tulla. Veteen oli päässyt bakteeri, jonka vuoksi synnytys piti käynnistää. Hän ei sitten jaksanut elää. Koska 24 rv:tä ei olult virallisesti vielä täynnä ei hänelle annettu keuhkoja vahvistavaa lääkettä. Näin ovat lääketieteen viisaat päättäneet Suomessa toimia kokemuksiensa jälkeen. Pitänyt yrittää ottaa järjellä - asialla ei olisi mitään voitu muuta tehdä. Se on vaan joskus hieman vaikeaa. Parempaa onnea elämän alkuun kaikille pikkuisille, jotka tulevatkin maailmaan odotettua aiemmin! Ihmeen sinnikkäitä vauvat ovat, joskus maailmaantulo on vain liian aikaista, eikä siinä auta lääketiedekään eikä rukoukset.
- äiti vm-70
... vielä edelliseen tarkennusta: Se, että minkä ikäiselle keuhkoja vahvistavaa lääkettä annetaan, voi vaihdella ilmeisesti Suomessakin. Meidän synnytyssairaalassa raja oli tuon 24 rv:tä. Toisaalla voi olla toinen. Me luotimme lääkärien toimintaan ja päätöksiin, että he tekevät asiat parhaaksi katsomallaan tavalla. Jo ennen synnytystä lääkärikunta kertoi, ettei vauvan selviytymiseen etenkin infektoituneena ole juuri toiveita. Oli hyvä, että he kertoivat suoraan asian laidan, jotta tiesimme henkisesti valmistautua tapahtuvaan... Silti pienen pieni toivonkipinä eli loppuun saakka.. jospa tapahtuisi ihme! Tällä kertaa sitä ei tapahtunut. Nähtiin nykyhuippulääketieteen raja.
- wilma60
Minulla myös keskostyttö "vm.99". Syntyi rv 27 4; painoa 900gr ja pituutta 36cm. Alku hankalaa kuten kaikilla keskosilla ja eipä ne ensimmäiset vuodetkaan helppoja ollut. Tytöllä cp-vamma, puheenkehityksen viivästymä ja astma. Tukiviiittomat tuli tutuiksi mutta niistä on nyt pystytty jo luopumaan. Tyttö pystyy liikkumaan kävellen joten rollarit ja pyörätuoli jäi pois käytöstä. Tyttöni on nyt tosi reipas 9v ja käy yleisopetuksessa (3lk) avustajan avustamana. Koulu sujuu hienosti ja mikä parasta; tytöllä on tosi paljon kavereita. Vammaisuus ei menoa ja meininkiä haittaa.
Hyvää syksyä kaikille ja uskoa tulevaisuuteen.- kaksoskeskoset
syntyivät 6kk.n iässä. Raskausviikkoja en muista. He olivat hiukan yli kilon painoisia. Molemmat selvisivät. Olivat tosi pieniä, kun katseltiin ulkona ikkunasta. Reisi oli peukalon vahvuinen. Letkuja meni joka suuntaan. Pimppikin oli vailla pyöreyttä silloin alussa.
Ongelmia oli juuri keuhkojen kehittymättömyydestä ja näköä seurattiin kauan.
Muuten ovat normaaleja. Paitsi, alussa ja kouluiässäkin vanhemmat pitivät heitä keskosina. Kaikki passattiin eteen. Elämäntaitojen opettelu jäi heikoksi.
Eli lapseen suhteutuminen on syytä normalisoida mahdollisimman pian.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-348119Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1016314Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1184468- 1564347
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain654004Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.642705- 1652116
- 652008
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1501908- 471708