Eli olen keväällä töiden perässä muuttamassa Hollantii. Voisitteko kertoa yleisesti: onko turvallista liikkua,millaiset kulkuyhteydet, millainen yöelämä, millaiset ruokakaupat??
Kiitos jo etukäteen jost viitsitte vaivutua! Yritin kaiken näköistä googlettaa, mutta en paljoa löytänyt ja maa täysin tuntematon minulle joten kaikki pikkutieto tarpeellista.
muutto hollantiin
6
4641
Vastaukset 6
- ------------
En ole asunut Hollannissa vaan Belgiassa mutta sen verran olen siellä käynyt että osaan vastata kahteen ensimmäiseen. Liikkuminen on hyvin turvallista ja kulkuyhteydet on hyvät kun etäisyydet on lyhyet.
Mitä haluat ruokakaupoista tietää? Periaatteessahan ne on samanlaisia kun euroopassa yleensä, kuitenkin enemmän lidliin päin kallellaan kun K-Kauppaan.
Yöelämä? Jokaiselle löytyy jotain, huumeitahan siellä liikkuu, mutta sitä puolta korostetaan kylläv välillä liikaa. Jos ei itse käytä niin niihin ei sillä tavalla törmää (aitoihin). Huijareita kyllä löytyy esim. pääkaupungista.- vaihtari -06
osaan varmaan vastailla melko hyvin kysymyksiisi. Edellistä kirjoittajaa mukaillen minunkin mielestä Hollanti on turvallinen maa. Asuin Pohjois-Hollannissa Leeuwardenissa ja ainakin siellä uskalsin liikkua iltaisin myös yksin. Kulkuyhteydet ovat todellakin hyvät ja junalla pääsee nopeasti maan toisesta laidasta toiselle. Hieman voi kestää ennen kuin oppii junia käyttämään, sillä maan pienuuden takia esim. jos Damista lähtee juna se jossakin vaiheessa "katkaistaan" ja junan etupää jatkaa paikkaan X ja toinen sitten paikkaan y. Kannattaa siis olla tarkkana, ettei päädy väärään kaupunkiin.
Ruokakaupoista löytyy vaihtoehtoja tuollaisista suomalaistyylisistä (ja hintaisista) kaupoista (esim. Albert Heijn, Super de Boer) tällaisiin halpispuoteihin kuten Lild ja Aldi.
Yöelämästä varmaan löytyy jokaiselle jotakin. Se ehkä erona Suomeen, että Hollannissa ainakin oman kokemukseni mukaan baarit ei ole niin profiloituneita. Ns. baarikadulla saattaa olla kymmeniä pubeja, joissa musiikki soi vaan tosi kovalla, mutta mitään eroa ei oikein löydä niiden väliltä esim. juuri soitetun musiikin perusteella.
Coffeeshopeja löytyy joka kaupungista, mutta Amsterdam on tietenkin se missä niitä on eniten. Huumeita aina liikaa korostetaan Hollannin yhteydessä sillä muualla kuin juuri Damissa tätä liberaalia huumepolitiikkaa ei juuri huomaa. Ja perushollantilaiset suhtautuvat hieman vaivautuneesti, jos yrittää ottaa puheeksi huumeet ja coffeeshopit. Pointtini siis on se, että Hollanti tarjoaa kaikkea ihanaa ja tutustumisen arvoista (maaseutu, arkkitehtuuri, museot jne.), mikä usein unohtuu kun turistit intoilee vaan sienistä ja kannabiskakuista.
Mutta tsemppiä sulle työkoitoksiin! Uskon, että sopeudut varmasti, sillä hollantilainen elämänmeno ei kovinkaan merkittävästi poikkea suomalaisesta. Ja kaiken lisäksi sopeutumista voi helpottaa se, että hollantilaiset puhuvat tosi hyvin englantia ja apua saa kun vaan uskaltaa avata suunsa.
- phokaias1
Suomalaiset eivat voi asua Ulkomailla kuin Suomi,jaa kotipaikansa vaan..
Hollantilainen mies Phokais - 2 kertaa ryostetty
Hollanti perus kusettajien maa ja kansa , minut ryostettiin pari paivaa sitten hotel simpolon jongeren tiloissa itseasiassa viela siten etta olin maksanut takuumaksun lukollisesta kaapista mika pitaisi olla luotettava , mutta kuinka ollakkaan aamulla kun menin katsomaan etta jos vaikka menisi ostoksille kaappi oli auki lukko kuitenkin oli jatetty ehka silta varalta etta jos vaikka tulisin uudestaan ja laittaisin tavarat samaan kaappiin ja rahat etta joku kusipaa hollantilainen saa ryostaa minut uudestaan .
no olen siis ollut assa kusettajien kansan maassa kolmatta kuukautta ja 2 kertaa rahat viety ja jos tassa maassa menee poliisille kertomaan etta minut ryostettiin niin vitun hinttari poliisi tassa maassa menee ja laittaa jointin huuleen ja miettii mita pitaisi tehda.
eli en kehoita tulemaan Groningen nimiseen kaupunkiin , tai no kyla tama oikeastaan on , mutta mautettu perus kusettaja kansalla , jotka eivat muuten osaa edes englantia saati sitten etta jos kysyy neuvoa kusetus vaan jatkuu, koska itse ainakin kotikaupungissani jos joku kysyy neuvoa koitan parhaani mukaan auttaa mutta ehka hollantilaiset sittenkin polttavat liikaa kukkaa ja hassista etta menee todellisuus paikallisilla ja kukaan ei asu missaan eika kukaan tieda mitaan . VITUN KUSIPAA KAUPUNKI VITUN KUSIPAA KANSAN ASUTTAMA.
FUCK THE GRONINGEN- kommentz
TAITAA ED. KIRJOITTAJA OLLA POLTELLUT ITSE JOINTTIA KUN ON NIIN SEKAVA KIRJOITUS
- VOI LÄÄVÄ
kommentz kirjoitti:
TAITAA ED. KIRJOITTAJA OLLA POLTELLUT ITSE JOINTTIA KUN ON NIIN SEKAVA KIRJOITUS
Simplon Jongerenhotel
Boterdiep 73-2
9712 LL Groningen
EI OLE MIKÄÄN HOTELLI VAAN MATKUSTAJAKOTI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43629Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 49490
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22417