Saavatko opettajat kertoa koko luokalle ääneen oppilaiden saavuttamat arvosanat kokeista, esitelmistä, kirjoitelmista tms. oppilaiden itse sitä pyytämättä tai vastalauseiden jälkeenkin?
Samoin oppilaiden tarinoiden ääneen lukeminen ilman oppilaiden lupaa, onko se väärin?
Julkisesti, koko luokan kuullen tietyn oppilaan nolaaminen ja halventaminen?
Tällaisista opettajista kokemusta enemmän kuin tarpeeksi. Lähinnä traumatisoivia kokemuksia jäänyt kouluajasta, eritoten lempiaineen ja kaikkein vaikeimman aineen opettajista.
opet hei...
4
1095
Vastaukset
- toki he
saavat. Ei se kiellettyä ole, vaikka ilkeää ja häijyä olisikin.
- erkkaope eksyi tänne ;)
voi miten kurjaa, jos olet vielä samassa koulussa ja tekemisissä manitsemiesi opettajien kanssa mene ihmeessä puhumaan koulukuraattorille tai vikka rehtorille asiasta. kerro asiasta myös kotona ja pyydä että huoltajasi ottaa yhteyttä kouluun.
valitettavasti koulumaailmassa on aikuisa moneen junaa,ja myös opettajista löytyy ilkitä ammattitaidottomia ihmisä,joiden tekemisiin tulee puuttua! mollaamiine on KIUSAAMISTA eikä opettaja saa missään nimessä itse harjoittaa sitä!
voimia sinulle vai vie ihmeessä asiaa eteenpäin, kaikkea ei todellakaan tarvitse sietää! - erkkaope eksyi tänne ;)
erkkaope eksyi tänne ;) kirjoitti:
voi miten kurjaa, jos olet vielä samassa koulussa ja tekemisissä manitsemiesi opettajien kanssa mene ihmeessä puhumaan koulukuraattorille tai vikka rehtorille asiasta. kerro asiasta myös kotona ja pyydä että huoltajasi ottaa yhteyttä kouluun.
valitettavasti koulumaailmassa on aikuisa moneen junaa,ja myös opettajista löytyy ilkitä ammattitaidottomia ihmisä,joiden tekemisiin tulee puuttua! mollaamiine on KIUSAAMISTA eikä opettaja saa missään nimessä itse harjoittaa sitä!
voimia sinulle vai vie ihmeessä asiaa eteenpäin, kaikkea ei todellakaan tarvitse sietää!Julkisesti, koko luokan kuullen tietyn oppilaan nolaaminen ja halventaminen?
tuo on jo todella vakavaa ja lainvastaista.
- --Lukiolainen--
Omat kokemukseni ovat osaltaan samanlaisia kuin sinunkin. Opettajat ovat luetelleet ääneen arvosanoja ja kirjoitelmia luokanedessä. Ala-asteella ollessani muuan vanha miesopettaja näytti eläinpiirustustani luokanedessä ja sanoi siitä erittäinkin nasevan, halveksivan kommentin. En ole kuitenkaan antanut edellä mainitsemieni asioiden koskaan häiritä itseäni, sillä erityisesti nuo koenumeroiden sanomiset ja kirjoitelmien lukemiset mielestäni kuuluvat koulumaailmaan. EI PIDÄ OLLA LIIAN HERKKÄHIPIÄINEN!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854960- 432756
- 952724
- 1982390
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj281953- 1331949
- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161471Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3581279Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51249