ajateltiin lähteä kumppanin kanssa eurooppaan viikon lomalle, mutta paikka vaan ei tahdo löytyä, ainakaan sovussa. EI-listalla ovat nimittäin pohjoismaat,venäjä, baltia, itala, espanja, lissabon, kreikka sekä malta. euroopan rajojen sisällä tahdottaisiin kuitenkin pysyä. tottakai ranska ja englanti ovat seuraavat peruspaikat, mutta onko muita ehdotuksia/kokemuksia toisista maista? valinnan tekee vaikeaksi vaihtoehtojen suppeus.
minne mennä?
3
592
Vastaukset
Aikamoinen ei-lista, mutta siihen teillä on varmasti omat syynne. Itse pidin kovasti Irlannista ja Kroatiasta, joihin varmasti palaan toistekin. Paljon näkemistä ja kokemista, erilaisia kaupunkeja ja saaria joissa käydä.
- Zarabande
Ehdotan Sloveniaa, josta voi myös piipahtaa Kroatiassa ja Triestessa, joka tosin on Italiaa.
Mitä sitten haluatte lomalta?
Miksi ko. maat ovat kiellettyjen listalla?
Esim. Espanjan eri osat ovat toisistaan poikkeavia. Muutenkin kannattaa kulkea eri teitä kuin suuret massat, että jotakin tuntumaa saa maahan eikä vain turistipyydyksiin.
Toinen ehdotus onkin Baskimaa eli Ranskaan esim. ihanaan Biarritziin, josta voi mennä Espanjan puolelle San Sebastianiin ja Bilbaoon. Tai päinvastoin.
Saksaakaan ei kannata unohtaa, mm. München on näkemisen arvoinen paikka.
Entäs Wien, Praha, Amsterdam?
Vaihtoehtoja on vaikka kuinka paljon, täsmennä! - jäävät ainakin...
...(Englannin and Ranskan lisäksi) Hollanti, Belgia, Puola, Tsekki, Itävalta, Sveitsi, Unkari, Slovakia, Slovenia, Kroatia, Saksa, Bulgaria, Romania, Albania, Ukraina ja Portugalissa muut kaupungit kuin Lissabon. Vaihtoehtoja on siis vaikka kuinka paljon. Ihmettelen myös, miten olette noin ehdottomasti rajanneet EI-listalle kokonaisia maita.
Mitä kohdetta sitten teille suosittelisin, riippuu tietenkin siitä millaista lomaa olette suunnittelemassa; esim. luonnossa vaeltamiseen, lasketteluun tai muuhun urheiluun, kaupunkilomaan, kylpylälomaan ja rantalomaan sopivat hieman eri kohteet.
Eli valaisepa hieman mitkä ovat noin yleisesti ottaen suunnitelmanne, niin voin paljon Eurooppaa kiertäneenä antaa ainakin joitakin vinkkejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4275705Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1911984Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3671884- 1231100
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51024- 28951
- 76848
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60844Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️55733- 37724