ajateltiin lähteä kumppanin kanssa eurooppaan viikon lomalle, mutta paikka vaan ei tahdo löytyä, ainakaan sovussa. EI-listalla ovat nimittäin pohjoismaat,venäjä, baltia, itala, espanja, lissabon, kreikka sekä malta. euroopan rajojen sisällä tahdottaisiin kuitenkin pysyä. tottakai ranska ja englanti ovat seuraavat peruspaikat, mutta onko muita ehdotuksia/kokemuksia toisista maista? valinnan tekee vaikeaksi vaihtoehtojen suppeus.
minne mennä?
3
605
Vastaukset
Aikamoinen ei-lista, mutta siihen teillä on varmasti omat syynne. Itse pidin kovasti Irlannista ja Kroatiasta, joihin varmasti palaan toistekin. Paljon näkemistä ja kokemista, erilaisia kaupunkeja ja saaria joissa käydä.
- Zarabande
Ehdotan Sloveniaa, josta voi myös piipahtaa Kroatiassa ja Triestessa, joka tosin on Italiaa.
Mitä sitten haluatte lomalta?
Miksi ko. maat ovat kiellettyjen listalla?
Esim. Espanjan eri osat ovat toisistaan poikkeavia. Muutenkin kannattaa kulkea eri teitä kuin suuret massat, että jotakin tuntumaa saa maahan eikä vain turistipyydyksiin.
Toinen ehdotus onkin Baskimaa eli Ranskaan esim. ihanaan Biarritziin, josta voi mennä Espanjan puolelle San Sebastianiin ja Bilbaoon. Tai päinvastoin.
Saksaakaan ei kannata unohtaa, mm. München on näkemisen arvoinen paikka.
Entäs Wien, Praha, Amsterdam?
Vaihtoehtoja on vaikka kuinka paljon, täsmennä! - jäävät ainakin...
...(Englannin and Ranskan lisäksi) Hollanti, Belgia, Puola, Tsekki, Itävalta, Sveitsi, Unkari, Slovakia, Slovenia, Kroatia, Saksa, Bulgaria, Romania, Albania, Ukraina ja Portugalissa muut kaupungit kuin Lissabon. Vaihtoehtoja on siis vaikka kuinka paljon. Ihmettelen myös, miten olette noin ehdottomasti rajanneet EI-listalle kokonaisia maita.
Mitä kohdetta sitten teille suosittelisin, riippuu tietenkin siitä millaista lomaa olette suunnittelemassa; esim. luonnossa vaeltamiseen, lasketteluun tai muuhun urheiluun, kaupunkilomaan, kylpylälomaan ja rantalomaan sopivat hieman eri kohteet.
Eli valaisepa hieman mitkä ovat noin yleisesti ottaen suunnitelmanne, niin voin paljon Eurooppaa kiertäneenä antaa ainakin joitakin vinkkejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390