Eikö lähempää löytyisi moottoreita
Miksi Ponssessa Mersun koneet
22
7142
Vastaukset
- tarjousten peruste
Eikö kauppaa tehdä tukkuhinnoin ? Siis tilausmäärä kpl / vuosi = mitä maksaa .
Euro on pätevä konsultti ohjaamaan valintoja .
Lähempää voisi ostaa kalliimpaa , olisitko silloin järkevä ? - Pitää Olla
laadukkaat moottorit....
Lisäksi Mersun koneet sopivat kohtalaisen hyvin moto ja kaivinkonekäyttöön. Ovat pitkäikäisiä, helppoja huoltaa, hiljaisia ja omaavat pienen polttoaineenkulutuksen. Ihmettelenkin pikemminkin miksi niitä käytetään työkoneissa niinkin vähän, mutta luulen että ovat melko hinnakkaita jos ei osta tarpeeksi suurissa sarjoissa.
Mistä lähempää muuten saisi työkonemoottoreita? Deutz, Cummins, Isuzu, Cat/Perkins ym eivät ole tehty sen lähempänä....- pojuseni
Unohdit sisun joka on kyllä hyötysuhteeltaan ehkä kaikkein paras.
- 210 BLC
missäs kaivukoneissa on mersun kone ???
- Anonyymi
pojuseni kirjoitti:
Unohdit sisun joka on kyllä hyötysuhteeltaan ehkä kaikkein paras.
Jos Sisun moottori on paras ja hinta-laatusuhteeltaan, niin miksi luulet, ettei sitä käytetä? Tahallaanko käytetään huonompia moottoreita?
- Anonyymi
pojuseni kirjoitti:
Unohdit sisun joka on kyllä hyötysuhteeltaan ehkä kaikkein paras.
Millainen on Sisun "hyötysuhde" Montako grammaa polttoainetta Sisu kuluttaa yhtä ulos etettua kilowattitubntia kohti?
- Käpyselänalla
Ensin oli Perkins, sitten CATin Ponssen oston huumassa laitettiin CAT moottorit.
Kun Einari oli tinkimätön Mersumies, oli vääjäämätön asia että moottorin toimittajaksi tuli mersu. ja piste.
Mutta nyt kun Einari on Bentley mies, onko seuraava moottorin toimittaja volkkari?
Joka elää, hän näkee.
Mersu Takuulla on hyvä moottori.
En pysty tällä vähäisellä kokemuksellani arvostelemaan eri moottoreiden "paremmuutta" Väitän, että ns. yleiset moottorin valmistajat jotka tekevät satojatuhansia moottoreita vuosittain, ovat todennäköisesti luotettavia valmistajia.
Myöskin Sisu diesel, vaikka on pieni valmistaja, käsittääkseni tekee toimivia ja moderneja moottoreita.
ps. CATille kävi vanhanaikaisesti metsäkonetehtaan ostossa, Ponsse oli "paikallinen kyläpaja"
Ostos oli todellinen "hämähäkki" josta CATin oli luovuttava runsaista resusseistaan huolimatta.
Nyt "hämähäkki" on hyvässä hoidossa Stefanin käsissä, ongelmat, jotka oli CATin kiusana, ovat historiaa. Toivotan kaikkea hyvää Stefanille ja hänen teamilleen. - Anonyymi
Kaverilla hajosi mersun moottori ponssesta. Kiertokanki oli tullut kurkkaamaan kuka ajoi? =D Kone oli sylkenyt mustaa moottoriöljyä pakoputkesta viikkoja ennen antautumistaan.... tehot oli alkaneet pikku hiljaa kadota myös.
- Anonyymi
On käsittämätöntä että MERSUn moottori menee rikki! Niin EI voi käydä! Miten paljon ainutlaatuinen Mersu poikkeaa jostakin tavaomaisesta moottorista? Mikä osa Mersussa on parempi? Entä miksi "kaverin" moottori meni rikki? Vai onko kyseessä konemiesten yleisin vioka, LUULOPUHE? Luulopuheet kulkevat, se uskoo joka tahtoo!
Yleisin syy konerikkoon on huollon puute! Jos mitään konerikkoa on sitten ollut? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On käsittämätöntä että MERSUn moottori menee rikki! Niin EI voi käydä! Miten paljon ainutlaatuinen Mersu poikkeaa jostakin tavaomaisesta moottorista? Mikä osa Mersussa on parempi? Entä miksi "kaverin" moottori meni rikki? Vai onko kyseessä konemiesten yleisin vioka, LUULOPUHE? Luulopuheet kulkevat, se uskoo joka tahtoo!
Yleisin syy konerikkoon on huollon puute! Jos mitään konerikkoa on sitten ollut?Tämä oli siitä Mersun "Halpissarjasta"
- Anonyymi
Einari hävis kilpailun Valametin rattoritehtaasta ja ei sitte huolinu moottoriakaa sieltä.
Kertoo urpaani lekenra.- Anonyymi
Taidat kuunnella luulopuheita!
- Anonyymi
Liekkö legendaa vai ei, mutta kun Einarilla oli Bentley, niin autoa tankatessa joku Mersu-mies oli Einarille siinä tokaissut, että minä en kyllä ikinä laittaisi noin paljon rahaa autoon. Einari oli siihen tuumannut, että minä en kyllä ikinä laittaisi kaikkia rahojani autoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liekkö legendaa vai ei, mutta kun Einarilla oli Bentley, niin autoa tankatessa joku Mersu-mies oli Einarille siinä tokaissut, että minä en kyllä ikinä laittaisi noin paljon rahaa autoon. Einari oli siihen tuumannut, että minä en kyllä ikinä laittaisi kaikkia rahojani autoon.
Moni koneukko nautti siitä, että konevalmistaja voi paksusti
- Anonyymi
Rahdin osuus moottorin hinnassa on merkityksetön. Moottorin joutuu joka tapauksessa ostamaan ja se on toimitettava Ponsselle. Moottorin valinnassa on paljon tärkeimpiä asioita kun rahti tehtaalta tehtaalle.
- Anonyymi
Fendteistäkin löytyy Sisu- moottoria nykyään ja muistakin Agcon koneista, miksei Mersua?
- Anonyymi
Olihan niitä valmetin moottoreitakin aikanaan ponsseloissa.
- Anonyymi
Suomalaisuus komponenteissa ei ole enää aikoihin ollut merkittävä valintakriteeri, kun vienti-/pörssiyhtiöt tekevät kauppaa suomessa kootuilla "toosilla".
- Anonyymi
Moottoreita löytyisi lähempää Linnavuoresta. Emme kuitenkaan tunne kaikkia yksityiskohtia konevalmistajan ja moottorivalmistajan välisestä yhteistyöstä. Kenties siinä on jotain sellaisia synergiaetuja jotka tekevät yhteistyöstä mielekkään. Kyseessä voi myös olla osittain fiilispohjainen ratkaisu. Kun yksi pääkilpailijoista käyttää Sisua niin ehkä Ponsse ei sitä halua käyttää. Missään nimessä Sisu ei ole Mersua huonompi moottori, ei ollenkaan.
- Anonyymi
Juu ei varmaan, sisussa aivan liikaa maanantai kappaleita. Ihmeellisiä värinöitä ollut sisun koneissa, takuuna vaihdettu uusiin.
- Anonyymi
Ponsella ympäri maailmaa urakoiville on tärkeää, että tarvittaesa löytyy korjaamoja ja varaosia laitteisiin. Mersun moottoreihin niitä löytyy aina lähempää kuin Linnavuoresta. Jo aikoinaan rekkarahtareilla oli suuria vaikeukia kun Sisusta paukahti mikä tahansa osa maailman turuilla rahdatessa. Nykyäänkään ei näe Sisuja vetämässä puoliperiä tai kontteja Suomen rajojen ulkopuolelle.
- Anonyymi
Nokun halvalla saa paskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk682279Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921516Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621312Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll711309- 1271184
Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j901021- 701008
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍97961Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72943- 116926