Uusi vuosi Alanyassa

lomailija

Tarkoitus olisi ehkä lähteä Alanyaan uudeksi vuodeksi! Kokemuksia niiltä jotka ovat olleet joskus Alanyassa uutena vuotena ja yleensäkin joulu-tammikuussa?! Kaikenlaisia kokemuksia kaivataan...

9

3654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • partyy

      heipsan! :)kokemusta on, ja se oli sellainen reissu silloin että mieleen painuva reissu tosiaan vaikka silloin turkissa ei ole lämmintä... uudenvuoden bileet olivat mahtavat biletettiin satamassa (james dean, bistro bellman, robin hood yms) sitte auditoriumiin (ilmainen bussi kyyti neljän aikaan yöllä) Auditorium on alanyan suurin disco, juhannuksenä mahtavan paljon porukkaa... kannattaa lähtee uudeksivuodeksi, ikimuistoinen kokemus!

      • lomailija

        Olen käynyt Alanyassa tosi monta kertaa kesäisin mutta nyt olis ehkä mahdollista päästä Alanyaan uudeksi vuodeksi. Oon kuullu että satamassa on ja varsinkin Bellmannissa kunnon uuden vuoden bileet!! Ja jos nyt on mahdollista, niin ehkä uusi vuosi tulee vietettyä Alanyassa!!
        Kokemuksia että minkälaista säätä yleensä joulukuun lopussa Alanyassa on? Minkä verran siellä on silloin turisteja? Ja yleensäkin kaikenlaiset kokemukset talvesta Alanyasta kiinnostaa!!


      • Anonyymi

        Mie ole ollut uutena vuotena Alanyassa mutta ihan ensimmäinen uusi vuosi Alanyassa on kokemusta että uuden vuoden voi viettää ulkomailla tai laivalla


    • tosun68

      Uuttavuotta on vietetty Alanyassa ja itse ainakin tykkäsin kovasti.
      Ilmat eivät ole kovin lämpöiset ( 15-20 päivällä, 5-10 yöllä) siihen aikaan, mutta aurinko kuitenkin paistoi mukavasti ja välillä myös oli sadepäiviä.
      Turisteja ei esim. viime uutenavuonna siellä paljoa ollut, mutta nythän Suomestakin viedään taas läpi vuoden. Juuri tämän vuoksi oli mukava juhlistaa uuttavuotta paikallisten seurassa, joita olikin runsain mitoin baareissa ja discoissa. Itse olin James Dean Barissa, Januksessa ja Bistro Bellmanissa ja niissä ainakin oli kova meno päällä sekä myös oli ilotulitus.
      Joulu-tammikuussa on yleensä niin viileä ilma, että rannalle ei ole tehnyt mieli mennä makailemaan, mutta kävelyllä tuli käytyä usein.
      Kaikki ravintolat ei ole myöskään auki talviaikaan, koska turisteja on niin vähän.
      Itse nautin siellä olosta juuri talviaikaan sen vuoksi, koska turisteja on vähän. Tapaa enemmän paikallisia ihmisiä ja muutenkin kaupanteko on rauhallisempaa, vaikkakaan minulle ei kukaan enää tyrkytä mitään, koska olen tuttu näky jo kaupungissa.
      Suosittelen ehdottomasti matkaa myös talviaikaan, jos ei juuri ole menossa sen auringon ja lämmön vuoksi etelään.

      • lomailija

        Kiitoksia paljon tiedoista!!


      • helpoiten

        Mulle on siis liiankin tutuksi tullut nämä matkat Turkkiin keinolla Helsingistä Istanbuliin, Istanbulissa odottelua 12 h, lento Ankaraan, Izmiriin, Antalyaan, Diyarbakiriin.

        Pääsekö mitenkään suoraan lentämään ILMAN pakettimatkaa?


      • lomaa odotellessa
        helpoiten kirjoitti:

        Mulle on siis liiankin tutuksi tullut nämä matkat Turkkiin keinolla Helsingistä Istanbuliin, Istanbulissa odottelua 12 h, lento Ankaraan, Izmiriin, Antalyaan, Diyarbakiriin.

        Pääsekö mitenkään suoraan lentämään ILMAN pakettimatkaa?

        Nythän pääsee Deturin suorilla lennoilla Helsingistä Antalyaan. Voi varata vaan lennot ja lennot on aina lauantaisin, ainakin nyt talvikuukausina.


      • Anonyymi
        lomailija kirjoitti:

        Kiitoksia paljon tiedoista!!

        Mie en ole ollut uutena vuotena Alanyassa mutta ihan ensimmäinen uusi vuosi Alanyassa on kokemusta että uuden vuoden voi viettää ulkomailla tai laivalla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mie en ole ollut uutena vuotena Alanyassa mutta ihan ensimmäinen uusi vuosi Alanyassa on kokemusta että uuden vuoden voi viettää ulkomailla tai laivalla

        Me papan kanssa olemme olleet jo kymmenenä uutena vuotena Alanyassa.

        Siellä on aina niin leppoisaa ja parvekkeilta olemme katsoneet kun pommit paukkuvat. Olen papan antanut silloin ottaa pari olutta vaikka se sitten kuorsaakin.
        Eihän siinä metelissä voi nukkua joten olen ottanut kutimet mukaan. Viimeksi kudoin lapsenlapsenlapselle myssyn ja töppöset.
        Nimestä ei ollut vielä tietoa tuolle pallerolle. Ehdotin Wilhelmiinaa mutta siitä sitten tuli Sofia. Kai silläkin nimellä pärjää.

        Kirjoitti Martta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      21
      2652
    2. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      103
      2550
    3. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      36
      2509
    4. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      73
      2373
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      33
      2264
    6. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2244
    7. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      75
      1874
    8. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      196
      1752
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      86
      1664
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1655
    Aihe