Uusi vuosi Alanyassa

lomailija

Tarkoitus olisi ehkä lähteä Alanyaan uudeksi vuodeksi! Kokemuksia niiltä jotka ovat olleet joskus Alanyassa uutena vuotena ja yleensäkin joulu-tammikuussa?! Kaikenlaisia kokemuksia kaivataan...

9

3830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • partyy

      heipsan! :)kokemusta on, ja se oli sellainen reissu silloin että mieleen painuva reissu tosiaan vaikka silloin turkissa ei ole lämmintä... uudenvuoden bileet olivat mahtavat biletettiin satamassa (james dean, bistro bellman, robin hood yms) sitte auditoriumiin (ilmainen bussi kyyti neljän aikaan yöllä) Auditorium on alanyan suurin disco, juhannuksenä mahtavan paljon porukkaa... kannattaa lähtee uudeksivuodeksi, ikimuistoinen kokemus!

      • lomailija

        Olen käynyt Alanyassa tosi monta kertaa kesäisin mutta nyt olis ehkä mahdollista päästä Alanyaan uudeksi vuodeksi. Oon kuullu että satamassa on ja varsinkin Bellmannissa kunnon uuden vuoden bileet!! Ja jos nyt on mahdollista, niin ehkä uusi vuosi tulee vietettyä Alanyassa!!
        Kokemuksia että minkälaista säätä yleensä joulukuun lopussa Alanyassa on? Minkä verran siellä on silloin turisteja? Ja yleensäkin kaikenlaiset kokemukset talvesta Alanyasta kiinnostaa!!


      • Anonyymi

        Mie ole ollut uutena vuotena Alanyassa mutta ihan ensimmäinen uusi vuosi Alanyassa on kokemusta että uuden vuoden voi viettää ulkomailla tai laivalla


    • tosun68

      Uuttavuotta on vietetty Alanyassa ja itse ainakin tykkäsin kovasti.
      Ilmat eivät ole kovin lämpöiset ( 15-20 päivällä, 5-10 yöllä) siihen aikaan, mutta aurinko kuitenkin paistoi mukavasti ja välillä myös oli sadepäiviä.
      Turisteja ei esim. viime uutenavuonna siellä paljoa ollut, mutta nythän Suomestakin viedään taas läpi vuoden. Juuri tämän vuoksi oli mukava juhlistaa uuttavuotta paikallisten seurassa, joita olikin runsain mitoin baareissa ja discoissa. Itse olin James Dean Barissa, Januksessa ja Bistro Bellmanissa ja niissä ainakin oli kova meno päällä sekä myös oli ilotulitus.
      Joulu-tammikuussa on yleensä niin viileä ilma, että rannalle ei ole tehnyt mieli mennä makailemaan, mutta kävelyllä tuli käytyä usein.
      Kaikki ravintolat ei ole myöskään auki talviaikaan, koska turisteja on niin vähän.
      Itse nautin siellä olosta juuri talviaikaan sen vuoksi, koska turisteja on vähän. Tapaa enemmän paikallisia ihmisiä ja muutenkin kaupanteko on rauhallisempaa, vaikkakaan minulle ei kukaan enää tyrkytä mitään, koska olen tuttu näky jo kaupungissa.
      Suosittelen ehdottomasti matkaa myös talviaikaan, jos ei juuri ole menossa sen auringon ja lämmön vuoksi etelään.

      • lomailija

        Kiitoksia paljon tiedoista!!


      • helpoiten

        Mulle on siis liiankin tutuksi tullut nämä matkat Turkkiin keinolla Helsingistä Istanbuliin, Istanbulissa odottelua 12 h, lento Ankaraan, Izmiriin, Antalyaan, Diyarbakiriin.

        Pääsekö mitenkään suoraan lentämään ILMAN pakettimatkaa?


      • lomaa odotellessa
        helpoiten kirjoitti:

        Mulle on siis liiankin tutuksi tullut nämä matkat Turkkiin keinolla Helsingistä Istanbuliin, Istanbulissa odottelua 12 h, lento Ankaraan, Izmiriin, Antalyaan, Diyarbakiriin.

        Pääsekö mitenkään suoraan lentämään ILMAN pakettimatkaa?

        Nythän pääsee Deturin suorilla lennoilla Helsingistä Antalyaan. Voi varata vaan lennot ja lennot on aina lauantaisin, ainakin nyt talvikuukausina.


      • Anonyymi
        lomailija kirjoitti:

        Kiitoksia paljon tiedoista!!

        Mie en ole ollut uutena vuotena Alanyassa mutta ihan ensimmäinen uusi vuosi Alanyassa on kokemusta että uuden vuoden voi viettää ulkomailla tai laivalla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mie en ole ollut uutena vuotena Alanyassa mutta ihan ensimmäinen uusi vuosi Alanyassa on kokemusta että uuden vuoden voi viettää ulkomailla tai laivalla

        Me papan kanssa olemme olleet jo kymmenenä uutena vuotena Alanyassa.

        Siellä on aina niin leppoisaa ja parvekkeilta olemme katsoneet kun pommit paukkuvat. Olen papan antanut silloin ottaa pari olutta vaikka se sitten kuorsaakin.
        Eihän siinä metelissä voi nukkua joten olen ottanut kutimet mukaan. Viimeksi kudoin lapsenlapsenlapselle myssyn ja töppöset.
        Nimestä ei ollut vielä tietoa tuolle pallerolle. Ehdotin Wilhelmiinaa mutta siitä sitten tuli Sofia. Kai silläkin nimellä pärjää.

        Kirjoitti Martta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4925
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4730
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      207
      4696
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4551
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3640
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2344
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2118
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1637
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      22
      1360
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1179
    Aihe