Olen nyt lukion ensimmäisellä ja aivan helvetisti kiinnostunut politiikasta. Kiinnostus heräsi jo suunnilleen ala-asteella. Olenkin jo Perussuoimalaisten nuorisojärjestön jäsen ja haluaisin joskus opiskelemaan valtio-oppia. Olen vain kuullut huhuja että humanistisiin aloihin olisi tosi kovat pääsyvaatimukset, että kysynkin minkälaisella todistuksella ja yo tutkinnolla pääsen opiskelemaan. Riittääkö kielitaidoksi pelkät englanti ja saksa, vai pitääkö kirjoittaa ruotsikin.
Valtio-opin
5
790
Vastaukset
- HanKo
Valtio-oppiahan ei opiskella humanistisessa tiedekunnassa vaan valtiotieteellisessä. Kielitaidoksi pääsykokeissa riittää mainiosti englanti ja ruotsi, myöhemmin opinnoissa pitää suorittaa "virkamiesruotsi". Todistuksen arvosanat eivät paina mitään, pääsykoe koostuu aineisto- ja kirjallisuuskokeesta. Puolet valitaan yhteispisteillä (koe neljä yo-arvosanaa) ja puolet pelkästää koemenestyksellä.
- fuksituksiluksi
Suosittelen perussuomalaisille ehdottomasti ruotsia. Lisäksi muutakin humanistisia kouluja, jotka kasvattavat henkisesti. Lisäksi kannattaa hakea ulkomaille / Ruotsiin. Jep jep.
- ketjun aloittaja
Ymmärsinkö oikein että pitäs muka kirjottaa ruotsi? En muuten varmasti kirjota kun on jo tuo saksakin!
- HooKo
ketjun aloittaja kirjoitti:
Ymmärsinkö oikein että pitäs muka kirjottaa ruotsi? En muuten varmasti kirjota kun on jo tuo saksakin!
Ruotsi EI ole pakollinen kirjoitettava. Tällöin sinun on parhaiden alkupisteiden takia kirjoitettava yksi A-kieli (englanti/saksa) ja matematiikka sekä äidinkieli ja yksi reaali.
- täälläkin
HooKo kirjoitti:
Ruotsi EI ole pakollinen kirjoitettava. Tällöin sinun on parhaiden alkupisteiden takia kirjoitettava yksi A-kieli (englanti/saksa) ja matematiikka sekä äidinkieli ja yksi reaali.
itse menin valtio-oppiin valintakoekiintiössä, sillä c:n papereillani en olisi tehnyt mitään. Hyvän neuvon antaisin: lue kaikkia mahdollisia kieliä!! Englanti, ruotsi ja saksa tärkeitä, lisäksi ranskaa, espanjaa.. kielten merkitys korostuu koko ajan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent322565Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks1692549Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär561813En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1011469Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa281225Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1831159viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu12880Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa61852Ei rakennuslupaa
Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?83821- 60731