mikä sopisi ensimmäiseksi koiraksi?
me haluttaisiin koira jonka turkin hoito ei olis kovin vaativaa eikä koirasta lähtisi hirveästi karvaa ja joka tulis toimeen myös lasten kanssa. eli ei siis mitään jättiläisiä mutta ei kuitenkaan chihuahuan kaltaisiakaan pieniä koiria. asutaan ihan saimaan rannalla joten ois hyvä jos koira soveltuisi uimiseenkin mutta ei pakko. sitte sanokaa mielipiteenne sopisko nää rodut ensimmäiseksi koiraksi: walesinterrieri, australianpaimenkoira, cavalierspanieli.
me haluttaisiin koira jonka turkin hoito ei olis kovin vaativaa eikä koirasta lähtisi hirveästi karvaa ja joka tulis toimeen myös lasten kanssa. eli ei siis mitään jättiläisiä mutta ei kuitenkaan chihuahuan kaltaisiakaan pieniä koiria. asutaan ihan saimaan rannalla joten ois hyvä jos koira soveltuisi uimiseenkin mutta ei pakko. sitte sanokaa mielipiteenne sopisko nää rodut ensimmäiseksi koiraksi: walesinterrieri, australianpaimenkoira, cavalierspanieli.
Vastaukset 10
Vanhimmat
cavalier sopii hyvin ensimmäiseksi koiraksi ja lapsiperheeseen. Todella hyväntahtoinen ja kiltti rotu.
Niin ja sitte vielä meillä on marsu niin koiran pitäisi tulla toimeen marsun kanssa. koska marsu on totutettu koiriin eikä se koirsta näyttäny välittävän. Eli siis koiralla ei sais olla metsästysvittiä
Se vielä että koiralla ei saisi olla
metsästys viettiä koska meillä asustaa myös marsu. Marsu kyllä tulee toimeen koirien kanssa koska on niihin totutettu.
Turkissa on aikas kova kampaaminen ja karvaa lähtee todella paljon. Mutta mitään muuta huonoa siinä rodussa ei olekaan. Suosittelen!
Tutustu koirarotujen historiaan ja käyttötarkoituksiin. Mitä koirarodulla on tehty, mihin tarvittu ja miksi? Siitä selviää osittain rodun luonne ja vietit.
Koiran täytyy tulla toimeen lapsien ja marsun kanssa. Eli tämä rajaa jo rotua jonkin verran.
Muistaakseni walesinterrieriä on käytetty luolametsästykseen. Sohvan alle vipeltävä marsu voi laukausta koiran metsästysvietit.
Australianpaimenkoiraa käytetään karjan paimentamiseen. Eli juoksevat lapset, liikkuvat autot, pyöräilijät, ehkäpä marsu, jne.. voivat saada paimenkoiran kannoilleen.
Itse en pidä cavalierspanielistä sen rodun sairauksien takia. Muistaakseni sillä tavataan jotain vakavaa aivohäiriötä, mikä saa koiran kärsimään. Mutta on niitä terveitä yksilöitäkin.
Kannattaa tutustua mahdollisimman moneen koirarotuun ja tutkiskella niitä tarkoin.
on erittäin mukava ja ihastuttava rotu, mutta vaatii paljon toimintaa ja tekemistä.
Lisätietoja www.australianpaimenkoirat.net
että jos teillä on muita sopivia koirarotuja ehdottakaa vaan.
oot koirakirjat jo kahlannut läpi, mutta toinen hyvä keino ettiä sopivaa rotua on mennä Suomen kennelliiton nettisivuille (muistaakseni ihan www.kennelliitto.fi) ja siellä kun klikkaat LINKIT niin pääset sivulle josta löytyy eri rotujärjestöjen, rotua harrastavien yhdistysten ja rotukohtaisia sivuja ihan vaan näpsäytyksen päässä.
Kannattaa lukea vähänkin mielenkiintoisen rodun omia sivuja, sillä rotuyhdistyksiltä se oikea tieto koirasta mm. luonteesta ja käyttöominaisuuksista löytyy.
Ja sitten vielä mahdollisuuksien mukaan tutustumaan ko. rotujen edustajiin ihan käsikopelolta :)
Ittellä tulee mieleen shetlanninlammaskoira sillä se on hyvin lapsiystävällinen ja paimenkoirana sillä ei oo juurikaan saalistusviettiä & pysyy hyvin laumansa eli ihmisten mukana. Ok, onhan sillä turkkia mutta ei se paha hoidettava ole.
villakoirasta? Sopii hyvin ensimmäiseksi koiraksi. Villakoira on seurallinen, ihmisläheinen ja helposti koulutettava. Löytyy neljää eri kokoluokkaa. Haukkuherkkyyttä toki löytyy jonkiverran mutta on yleisesti hyvin sopeutuvainen koira. Jos näyttelyt ei kiinnosta niin turkinhan voi trimmata vaikka kauttaaltaan lyhyeksi(siis jos ei pidä näyttelytrimmistä).
koiraa ei kylläkään tultas kayttää näyttelyissä. mut villakoiraa ei oo tullu edes ajateltua taidanpa tutustua rotuun tarkemmin.