...olla onnellinen tai elää omaa elämääni eteenpäin, vaikka siskoni ei ole onnellinen ja on hieman masentunut? En tiedä mitä enää voin tehdä siskon hyväksi, hän ei edes enäää hyväksy minulta minkäänlaista apua yms. Onko minulla oikeus olla onnellinen vaikkei siskoni siihen ilmeisesti pysty?
Onko minulla oikeus...
6
3900
Vastaukset
- ...
On oikeus sinulla olla onnellinen nimenomaan. Jospa siskosi juttelisi ja vanhempi esim. osaisi positiivisena kannustaa. Ettei tietyt tai kaikenmaailman asiat vaivaa siskon mieltä. Tai joku muu. Hyvä itsetuntokin auttaisi siskoa ja positiivisuus.
Onnea jatkoon:) - -Q-
ite oon tos samas tilantees ko sun sisko. eli oon se joka on masentunu/aattelee et ei mitn väliä enää millää. ite ainaki toivoisin et mun sisko ei jättäis mua yksin vaa olis läsnä ja saisin keskustella sen kaa ja sit voitais yhes miettiä et mitä pitäis tehä et ei olis enää ni paha olla :[
- ,että
tuli kyyneleet silmiin kun luin tämän!
Ihanaa että välität siskostasi niin paljon! tottakai sinun on oikeus olla iloinen, onnellinen !
minä itse olen meistä siskoksista se masentunut, onneton osapuoli ja enemmänkin siskoltani toivoisin tukea, olkapäätä ja kauniita lauseita.
eli uskoisinpa että sinunkin siskosi pääsisi hieman eteenpäin kun tietäisi että olet hänen tukenaan, ja että hän voi rohkeasti kertoa sinulle silloin kun masentaa, ja vaikkei aina osaisikaan auttaa / lohduttaa, aina helpottaa tieto siitä että joku on siinä lähellä.- ----
Sinulla on täysi oikeus olla onnellinen.
Sairastan vakavaa masennusta ja ahdistuneisuushäiriötä, ja minua ahdisti kovin kun ystäväni kertoi ettei saanut nukuttua eräänä yönä kun suri vain minun puolestani. Jos et ole onnellinen, siskosi voi tuntea sen olevan hänen syytään, aivan kuten minä tunsin kun ystäväni kertoi surreensa. Vaikka se on mukava että joku välittää, liika sureminen voi kuulostaa siltä kuin sairastunut olisi pilannut muiden elämän. Ja kun näkee että muut ovat onnellisia, tulee olo että itselläkin on vielä toivoa paremmasta huomisesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1373274Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk732888Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362259Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1122187Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1322033Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva471991Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121396Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville231233Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014- 120969