...olla onnellinen tai elää omaa elämääni eteenpäin, vaikka siskoni ei ole onnellinen ja on hieman masentunut? En tiedä mitä enää voin tehdä siskon hyväksi, hän ei edes enäää hyväksy minulta minkäänlaista apua yms. Onko minulla oikeus olla onnellinen vaikkei siskoni siihen ilmeisesti pysty?
Onko minulla oikeus...
6
3903
Vastaukset
- ...
On oikeus sinulla olla onnellinen nimenomaan. Jospa siskosi juttelisi ja vanhempi esim. osaisi positiivisena kannustaa. Ettei tietyt tai kaikenmaailman asiat vaivaa siskon mieltä. Tai joku muu. Hyvä itsetuntokin auttaisi siskoa ja positiivisuus.
Onnea jatkoon:) - -Q-
ite oon tos samas tilantees ko sun sisko. eli oon se joka on masentunu/aattelee et ei mitn väliä enää millää. ite ainaki toivoisin et mun sisko ei jättäis mua yksin vaa olis läsnä ja saisin keskustella sen kaa ja sit voitais yhes miettiä et mitä pitäis tehä et ei olis enää ni paha olla :[
- ,että
tuli kyyneleet silmiin kun luin tämän!
Ihanaa että välität siskostasi niin paljon! tottakai sinun on oikeus olla iloinen, onnellinen !
minä itse olen meistä siskoksista se masentunut, onneton osapuoli ja enemmänkin siskoltani toivoisin tukea, olkapäätä ja kauniita lauseita.
eli uskoisinpa että sinunkin siskosi pääsisi hieman eteenpäin kun tietäisi että olet hänen tukenaan, ja että hän voi rohkeasti kertoa sinulle silloin kun masentaa, ja vaikkei aina osaisikaan auttaa / lohduttaa, aina helpottaa tieto siitä että joku on siinä lähellä.- ----
Sinulla on täysi oikeus olla onnellinen.
Sairastan vakavaa masennusta ja ahdistuneisuushäiriötä, ja minua ahdisti kovin kun ystäväni kertoi ettei saanut nukuttua eräänä yönä kun suri vain minun puolestani. Jos et ole onnellinen, siskosi voi tuntea sen olevan hänen syytään, aivan kuten minä tunsin kun ystäväni kertoi surreensa. Vaikka se on mukava että joku välittää, liika sureminen voi kuulostaa siltä kuin sairastunut olisi pilannut muiden elämän. Ja kun näkee että muut ovat onnellisia, tulee olo että itselläkin on vielä toivoa paremmasta huomisesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899