Millaisiin juniin käy Suomesta ostettu ( noin 180 euroa )junalippu? Kannattaako se hankkia,jos matkustaa Osakasta Kiotoon ja käy Hiroshimassa ja Japanin Alpeilla.
Junalippu Japanissa
4
1943
Vastaukset
- lippu...
Riippuu kuule ihan siitä millainen lippu se on ;)
Kannattaa vähäsen selvittää ennenkuin ostaa ;) - harakka*
Japan Rail Pass käy useimpiin JR:n juniin, poisluettuna mm. nopein luotijuna Nozomi. Kannattaa hankkia siinä tapauksessa, jos se tulee halvemmaksi kuin erilliset junaliput samoihin kohteisiin.
Lisätietoa suomeksi: http://www.japaninspesialisti.fi/cms.cfm?nPageNo=6337
Englanniksi: http://www.japanrailpass.net/- kerran käynyt
Ehdottomasti kannattaa Japan Rail Pass ostaa. Marraskuussa olin reilun viikon Tokiossa ja käytin junaa päivittäin liikkuessani ympäriinsä. (mm. Kioto). Lipun hinta on sama kuin pelkkä Tokio-Kioto matka olisi ollut. Sitä ei voi ostaa Japanista ja siitä junissa Japanilaisten kanssa jutellessani he olivat aivan ihmeisssään sen edullisuudesta ;-)
Nozomista ei kannata maksaa erikseen se vaan ei pysähdy kaikilla asemilla joissa nämä "ns. hitaammat", mutta tällä ei käytännön merkitystä.
- mahmaa
Kannattaa hankkia, voit matkustaa luotijunilla, eikä sinun tarvitse varata junalippuja, senkuin näytät passia ja astut junaan. Sillä voi myös kulkea JR:n tavallisilla linjoilla. Kätevää ja stressitöntä liikkumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360