hei!eli nyt pikaisesti neuvoja kaivataan lenkeille!'
koirani(saksanpaimenkoira uros 2v)
on alkanut haukkumaan ja vetämään jos joku tulee koiransa kanssa meitä vastaan.
mutta jos kuljemme sellaisen paikan läpi missä koira mm.tarhassa niin ei tee mtn.?
muuten ei ole mitenkään vihainen muille koirille mutta hieman ärsyttää kulkea kun koira haukkuu ja koittaa päästä vastaantulijaa lähemmäksi.eli mikä neuvoksi?
yritän aina rauhoitella ja saada koirani pysähtymään paikalleen, mutta ei auta.ja koira tietää oman paikkansa meidän talossa.
ja mikään käsky siinä vaiheessa ei mene koirani korviin vaan riuhtoo ja haukkuu jumalattomasti.:(
olisi mukava saada hieman tietoa miten itse olette toimineet vastaavassa tilanteessa?
kertokaa rilaisia tapoja saada ns.remmirähjäys kuriin.kiitos jo etukäteen vastanneille!:)
koirani(saksanpaimenkoira uros 2v)
on alkanut haukkumaan ja vetämään jos joku tulee koiransa kanssa meitä vastaan.
mutta jos kuljemme sellaisen paikan läpi missä koira mm.tarhassa niin ei tee mtn.?
muuten ei ole mitenkään vihainen muille koirille mutta hieman ärsyttää kulkea kun koira haukkuu ja koittaa päästä vastaantulijaa lähemmäksi.eli mikä neuvoksi?
yritän aina rauhoitella ja saada koirani pysähtymään paikalleen, mutta ei auta.ja koira tietää oman paikkansa meidän talossa.
ja mikään käsky siinä vaiheessa ei mene koirani korviin vaan riuhtoo ja haukkuu jumalattomasti.:(
olisi mukava saada hieman tietoa miten itse olette toimineet vastaavassa tilanteessa?
kertokaa rilaisia tapoja saada ns.remmirähjäys kuriin.kiitos jo etukäteen vastanneille!:)
Vastaukset 12
Vanhimmat
mulla on täsmälleen sama tilanne (tuli jo mieleen että olenko itse unen pöpperössä kirjoittanut tuon viestin ;)).. ainut poikkeus mulla on se että saksarini on vähän yli vuoden, mut muuten täsmälleen sama juttu.. tosi kiltti kaveri, mut lenkillä on siis niin kuuro ja sokee käskylle, kun näkee toisen koiran menevän ohi (minunkaan koirani ei hauku jos mennään esim. pihan ohi jossa koira räksyttää häkissä, ainoastaan nämä vastaan tulevat siis on niitä haukun kohteita.
kun käsky ei tehonnut
mä yritin ensin nameilla- joo-o0 ei toimi!
Sitten hommattiin haukunestopanta- ei mitään virkaa!
nyt oon tehnyt niin että estän koiraa katsomsta toiseen koiraan, kun se ei saa katse kontaktia, niin ei se myöskään hauku. kuitenkin joka kerta on tosi kiusallista, etenkin kun ihmiset tuijottaa pahasti kun luulevat koiraa äkäiseksi jos se kerkee haukkua.'
oon myös ajatellu joskus kokeilla ottaa lenkille mukaan sellasen narulelun, koirani rakastaa esine ruutua ja lelun etsintää yli kaiken, niin jos sille vaan näyttää lelua niin ei se kiinnitä enää mihkään muuhun huomiota =)
Toivottavasti saat asian kuntoon (ja toivottavasti minäkin lopulta=)) saksarit on niin sosiaalisia että ne haluis olla kaikkien kamuja, ja sit ku ei saa haistaa niin harmistus osoitetaan haukulla, näin ainakin meillä =)
että kun just sanoit että koira riuhtoo itseään toista koiraa kohti ja saksarilla on melkoiset voimat. niin itse saaan pidettyä ainakin koiran paremmin hallinnassa eikä se ees aloita kiskomaan kun sillä on valjaat. enne käytin vedon esto valjaita, mutta koska koira ei enää vedä siirryttiin tavallisiin =)
virhe mitä yleensä moni tekee on juuri tuo murehditaan liikaa niitä ympärillä olevia ihmisiä. Jos koko ajan murehtii että mitähän nuokin nyt ajattelee kun koira riuhtoo, vetää ja tekee kaikkea... sitten ei kehata kunnolla komentaa ja hävettää jne. Koira kyllä käyttää heti tilannetta hyväkseen.
toisten ihmisten tuijotus ottaa päähän, ei kuule missään nimessä tarkoita sitä etten kehtaisi komentaa ja kunnolla!
Vai pitäisikö olla että voi miten ihanaa kun kaikki kattoo pahasti...
Meidän collie on kanssa kiinnostunut toisista koirista, ei tosin hauku, mutta rynnii kohti.
Olen ruvennut menemään aina koirani ja kohteen väliin, menen kyykkysilleni, tartun pannasta kahden puolen kiinni ja yritän saada koiraani katsekontaktia. Kun se syntyy, kehun kovasti "hyvä, hyvä" ja annan makupalan. Yhä helpommin onnistun pysäyttämään rynnimisen.
Seuraan myös onko tulossa muita koiria vastaan ja pyrin jo ajoissa "seuraa" komennolla ja makupalalla estämään koiran huomiota kiinnittymästä toiseen koiraan.
Mulla on täyskuristava ketju dobberiuroksella, kun koiria tullee vastaan vejän sen ketjun siihen ihan koirien taakse ja jos koira lähtee vetämään niin ei varmaan kovin kivalta ko se alkaa kuristaan siinä vaiheessa ja kunnolla.. Seki toimii meillä ko karjasen, että on se _perkele_ kumma! :D Saanu vähän katseita varsinkin fifien omistajilta ko ne ei vejä eikä sano mittään toisista koirista (poikkeuksia on), mutta senku kattelee ja mulkoilee.. Saanpahan pijettyä oman koiran kurisa..
...mutta se on varmaa,että koiran huomio on saatava ohitettavasta jollakin konstilla pois ja se jokin pitää olla mukavampi asia kuin se rähjääminen.Me teimme aikoinaan koulutuskentällä kohtaamisia kyllästymiseen asti,eli "sahasimme" kahta koirakkoriviä muutaman metrin välimatkalla kyllästymiseen asti. TVsarjassa taas tiellä vastaantulevaan reagoitiin tekemällä täyskäännös ennen kuin koira ehti yhtään reagoida. Tapahan tuokin on. Mahdollisimman vähillä komennoilla ja hihnan kiristämisillä pääsee parhaisiin tuloksiin,tietysti koirasta riippuen. Ylisuojeleva koira varmaan reagoi pieneenkun taluttimen kiristämiseen: NYT EMÄNTÄ/ISÄNTÄ TARVII SUOJELUA.
tuohon kaikkein parhain keino, eli järjestettyä koulutusta nyt kehiin. koira tulisi jo pienestä pennusta lähtien sosiaalistuttaa positiivisin keinoin, siihen että kohtaamiset sujuvat rauhallisissa merkeissä, näin koira oppii ettei tuollaiset tilanteet ole mitään normia kummempaa. on ihan järkeenkäypää että kun koira kasvaa ilman että on saanut jo pennusta lähtien oppia miten nämä tilanteet hoidetaan, niin viimestään tuon ikäisenä koira aloittaa remmirähjäämisen. tuire kaimiolla on hyviä neuvoja tuohonkin ongelmaan.
itse en todellakaan lähtis kouluttamaan vain siltä pohjalta, että jollain apuvälineellä tuo käytös pysyisi niin sanotusti piilossa, koska sellainen voi joidenkin tapuksessa muuttaa koiran käytöstä vain ennalta arvaamattomaksi ja näin ollen koira saattaa, jos on taipuvainen agressiivisuuteen hyökätä ilman varoitusta ja sitten on turha itkee, kun ite on opettanut koiran vaikenemaan käyttäymisen ennusmerkeistä.
Koira pitäisi mieluummin saada kokemaan nuo tilanteet miellyttäviksi ja se ei oikein tahdo onnistua ilman järjestettyjä kohtaamistilanteita tekemättä, jolloinka suosittelenkin että hakeudutte kouluttajan pakeille.
ohi tai reunaan-käsky, ja kun toinen koirakko tulee vastaan, pidä ehdottomasto remmi löysänä ja pitkällä ja sano koiralle käsky. elä missään nimessä kiristä remmiä ku toisen koiran näät. vaa opeta joku käsky millä saat sen reunaan tai viereen, ja jos remmiä joutuukin kiristämään, kutsu koira luokse.. remmiä ei saa kiristää, eikä kannata myöskään kieltää, koira ei tiedä mitä kiellät.
koira katsoo tarpeelliseksi puolustaa sinua koska olet ite kertonut toisen koiran olevan vaarallinen, kiristämällä remmiä ja sanomatta mitään. älä kiellä koiraa rähisemästä vaa anna sille käsky MITÄ SEN PITÄÄ TEHÄ sillä hetkellä.
koira varmasti tietää paikkansa, mutta sää oot antanu sen tehtäväksi tuon rähinän, joten se tekee juuri niin ku nää haluat, sää et ite vaa tiiä että käsket sen puolustaa :)
kun koiraa automaattisesti vedetään remmistä reunaan ku tulee muita vastaan, koira ei käsitä että muita väistetään, vaa että sulla pelottaa :)
sen takia sun pitää opettaa käsky mitä sen pitää tehä, etkä saa remmiä kiristämällä kertoa sille että sulla pelottaa =)
jos koira ei ite väistä vaikka käsket, nii nyppäset vähä remmistä.. nyppimällä saat sen reunaan ilman että remmi on koko ajan kireä ja koira ei siis tulkitse asiaa niin että sen täytyy rähistä =)
Moi.
Ensinnäkin, jos sinä reagoit vastaan tulevalle koiralle (minkä sä teet esim piämällä omasta koirastasi tiukemmin kiinni, hermostut, minä koira kuulee sun äänestä ja vaistoo muutenkin sinusta) niin silloin reagoi koirasikin.
Elikkä sun olis ensin opittava itse olla reagoimatta siihen toiseen koiraan.
Kokeille olla antamatta ruokaa n.4 tuntiin ennen kävelyä (tai niin pitkään kun mahdollista), jotta koiralla olisi pieni nälkä. Sitten kun lähdette lenkille niin ota koiran suosikki herkkua mukaan (meillä se on popsin kevyt nakkeja *näin hienosti mainostamatta* ;) Täytyy olla ihmiselle syötävä) Harjoittele jo ennen kun toinen koira tulee vastaan että mitä teette; kävelette, käske koira pysähtymään (vaikka ei vielä komentoa osasikaan), sitten istumaan, mene koiran eteen/viereen kyykkyyn, pidä toisella kädellä kiinni koiran kaulapannasta (jotta se tottuu että voit pitää kiinni siitä ilman että on "paha" tilanne) ja avaa RAUHALLISESTI se esim nakki pussi. Anna koiran katsoa, kun SINÄ syöt nakkipalasen, ehkä toisenkin. Sitten , jos kiltisti istuu ja huomio kohdistuu sinuun anna kehujen kera (hienosti istuu jne) koirallekin palasen. Harjotelkaa tätä vaikka pihalla tai hiljaisella tiepätkällä ensin. Sitten kun koira on oppinut mitä tapahtuu kun pysähdytään, istutaan, pidetään kiinni positiivisessa mielessä, niin voit ruveta yrittää sitä kun toinen koira tulee vastaan. Tässä ennakoiminen on tärkeätä sinun puoleltasi. Nakkipussi täytyy ruveta räpisemään ENNEN kun koirasi kunnolla huomaa/reagoi siihen toiseen koiraan. Istut vaikka hyvissä ajoin alas koiran eteen/viereen, pidät kiinni koiran pannasta (nyt se ei enää yhdistä kiinnipitäämistä siihen toiseen koiraan, vaan nakkiin), ja rapise kunnolla pussilla taskussa. Mitä enemmän koirasi vie huomiota pois sinusta, sitä enemmän nakkipussi rapisee tai tulee jo näkyvillekin, kun toinen koira on lähellä ruvet syömään sitä nakkia, hitaasti nautiskellen, sinu koirasi saa nakkia vasta sitten ja VAAN sitten, mikäli istuu sun vierellä ihmettelemässä sun nakkia, kun toinen koira on (lähes) kohdalla. Voit jatkaa itsekin syömistä vielä palasen/kaks ja kun toinen koira on ehtinyt hieman ohi anna koirallesi toinen palanen. Se tulee kestämään ennen kun koirasi (ja sinä) tämän opitte, sitten varovasti luottamaan koiraan. Kun tunnet että se ei vedä kun pidät siitä kyykyssä kiinni, niin ruvet olemaan pitämättä sitä kiinni, pikkuhiljaa voit jo seistä koiran edessä/vierellä kun annat nakkeja, sitten sinun ei tarvitse niitä enää syödä ja vain yksi pala riittää palkkioksi koiralle. Jonkun ajan päästä riittää että pyydät koirasi istumaan kun toinen koira tulee vastaan, ja se istuu siinä kiltisti. Sitten voittekin jo varovaisesti yrittää kävellä näitä vastaan ja ohi. Jos koirasi lähtee räyhäämään toista kohti niin komennat tiukasti istumaan, menet kyykkyyn ja pidät pannasta kiinni, nakkeja ei kuitenkaan silloin heru. Jos näin käy (ja useasti tuleekin takapakkia) niin jatka harjoitteluja siitä kohdasta mistä koirasi tottelee sinua.
Huom! että kaiken a ja o on että ett missään vaiheessa huomioi sitä toista koiraa. Et katso sitä, ei sen omistajaa, ei moikata vaikka olis tuttu, vaan käännät selän toiselle koiralle ja olet ihan kun se ei siinä olisikaan (vaikka kuinka sekin haukkuisi).
Noita makupaloja kun tälleen kertyy aikalailla, täytyy muistaa vähentää koiran perusruoka määrästä, muuten se lihoaa kovin nopeasti. Toi nakkikin on oikeastaan liian suolainen koiralle ja voidaan antaa vain sillöin tällöin. Parempia on kotitekoisia koiraherkkuja esim mustamattomasta jauhelihasta tehtyjä lihapullia.
Siitä että koira ylipäätänsä vetää tarkoittaa sitä että hänen mielestä hän tietää paremmin kun sinä minne olette menossa ja hän myös päättää minne menette. Näytä että näin ei ole. HETI kun koira lähtee vetämään (onpahan suunta mikä tahansa, vaikka sinne minne olette menossa), kutsu koiraa nimellä ja sano "mennään tänne" ja odottamatta reagointia koiralta käännyt ympäri ja lähdet kävelemään vastakkaiseen suuntaan. Yleensä koira jää vähän paikalleen tai yrittää vetää vastaan , mutta sinä vaan kävelet kunnes koira tulee perässä ja ehkä kävelee sun ohi. Heti kun taas vetää, niin sama juttu. esim "Ressu mennään tänne" (tai "Ressu tännepäin") samantien täyskäännös ja vedät koiran sun perässä niin kun se vetää sinua ( ei nyt niin että niskat menee poikki...). Jossain vaiheessa se tulee huomaamaan että se ei pääse minnekään taistelemalla vastaan vaan AINOASTAAN seuraamalla sinua. Nopeasti se tulee myös huomaaman että "mennään tänne" tarkoittaa että jotain tapahtuu ja kun se kuulee sen niin se
kohdistaa huomionsa suhun että minne mennään.
Tämä tarkoittaa sitä että tunnin kävely voi olla 500m pitkä, alussa kun kävelee edes takaisin samaa matkaa, mutta usko pois, se on sen arvoista! :D
Viimeksikin meillä oli ystävän 50kg, vilkas, täysin kouluttamaton 1,5 vuotias koira hoidossa viikon. Kahdella kädellä sai pitää kiinni ja kuitenkin tuntui että olkapäät lähtee sijoiltaan. Me käveltiin ensimmäiset päivät lähes tunnin 100m edestakaisin samaa pätkää ja molemmat (minä enemmänkin) oltiin uuvuksissa kun päästiin takaisin. Kahden päivän jälkeen se rupesi nätisti seuraamaan kun huomasi ettei edes ulvominen auta, ja kävelyt helpottuivat. Kuitenkin aina välillä joutui muistuttamaan kuka määrää minne mennään ja ihmiset kattoi ihmeessään kun käveli samat 10m ees taa 30kertaa. X) Viikossa vetäminen lakkasi lähes täysin eikä olltu käytetty väkivaltaa eikä edes nostettu ääntä.
Lomamatkan jälkeen kaveri ihmetteli kun koira "yhtäkkiä" olikin lopettanut vetämisen. Hymyilin vaan että "niinkö, ihme juttu". ;)
Onnea, kyllä se pitkäjänteisyydellä onnistuu, mutta jos et sitä tuossa iässä opeta, niin se tulee vaan pahenemaan kun koiran itsetunto kasvaa.
Meidän koira ei suinkaan halua räyhätä eikä puolustaa isäntäänsä, vaan tutustua ja leikkiä vastaantulevan koiran kanssa. Se menee mahalleen pää aivan maata vasten ja ryömii toista kohti, häntä heiluu kiivaasti ja se uikuttaa. JOS toisen koiran omistaja sen sallii, päästämme koirat vastakkain ja annamme niiden nuuskia hetken.
On tietysti myös vastaan tulevia koiria, jotka jo heti ovat ärhäköitä. Näistä menen ohi kiinnittämällä koirani huomion itseeni. Oma koiranikin ärähtää silloin.
täysin sama homma. mikiään ei auttanu. niinpä aloin kävellä sellasia teitä missä koiria ei tullu vastaan(tiiän tyhmä idea). kerran sitte tuli vastaan koira ja mä olin sika pahalla päällä jo valmiiks. ajattelin että siinähän riehuujos riehuu, enkä sanonu mitään. pidin koiraa lyhyellä ja kävelin nopeeta etten päin ja katsoin eteen. koira meni hämilleen, se katto mua, sit toista koiraa ja taas mua. sit se inahti ja jatko matkaa mun vierellä. ei ees avannu suuhaan tai vilkuillu taakse ja nyt ohituksien kans ei oo enää mitään ongelmaa.
tajusin et ku aina ennen rupesin heti ku näin toisen koiran tulevan sanomaan että ei alota, siinä omalla paikalla ym. niin koira ajatteli et ku mä höpäjän niin senki piutää ja niin se haukku. nyt ku mä oon ihan hiljaa enkä ees kato niin ei sekää viiti...
kannattaa ees kokeilla, voi toimii sullaki ja munki koira siis saksari =)