Olen omistanut n. 15 nokian kännykkää vuodesta 1992.
Ongelmia on kasaantunut 2-3 viimeiseen puhelimeeni ja melkoisen paljon. (N70, 6110Navigator, 6210 Navigator. Keskimmäinen näistä hieman parempi.
Perheessä uusi 2760 joutaa myös samantien uudesta takuuhuoltoon.
Suuren kodintekniikkaketjun myyjä sanoi mulle että Nokian laatu on romahtanut pari vuotta sitten ja se olisi tänä päivänä hieman parempi. Erityisesti ongelmat koskevat ns. älypuhelimia.
Kokemuksia?
Ongelmia on kasaantunut 2-3 viimeiseen puhelimeeni ja melkoisen paljon. (N70, 6110Navigator, 6210 Navigator. Keskimmäinen näistä hieman parempi.
Perheessä uusi 2760 joutaa myös samantien uudesta takuuhuoltoon.
Suuren kodintekniikkaketjun myyjä sanoi mulle että Nokian laatu on romahtanut pari vuotta sitten ja se olisi tänä päivänä hieman parempi. Erityisesti ongelmat koskevat ns. älypuhelimia.
Kokemuksia?
Vastaukset 10
Vanhimmat
halpis malleihin ja aina toiminut.nyt kyllä toi vanha kytkypuhelin ei anna tallentaa simille eli huollossa käytettävä.ilmeni lukituksen purun jälkeen joten varmaan softa ajettava uusiksi.
Nykyisten "älypuhelimien" luotettavuus on aika heikkoa valmistajasta riippumatta. Tekniikka on niin monimutkaista, ettei siitä mitenkään voi tehdä luotettavaa. Nykypiireille on suorastaan luonteenomaista, että mahdollinen vika ilmenee vain ajoittain. Komponentti voi siis mennä läpi kaikista valmistuksen aikaisista testauksista, mutta olla kuitenkin viallinen. Ongelma koskee kaikkia puhelinvalmistajia.
Nokian laatu on ihan hyvällä mallilla. Taannoisissa N-sarjalaisissa oli joitain lastentauteja, mutta ei näissä nykyisissä.
Lisäänpä vielä, että kodintekniikkamyyjä ei välttämättä ole oikea henkilö kysyä tällaisista asioista (tai ylipäätään mistään). Hän kertoo mitä vain juttuja, jotta saisi asiakkaan ostamaan jotakin. Jos asiakas kertoo epäilevänsä jonkin merkin laatua, niin tuo selitys on kyllä melkoisen optimaalinen. Asiakas on oikeassa, mutta myytävä puhelin on kyllä ihan hyvä.
silleen että nokia hankkii mahdollisimman halpoja komponentteja.
Matkapuhelinkorjaajan tiedän että komponentit ovat niin haperoa tavaraa että ne menee puhaltamalla rikki.
Kuoret aivan ihme murustuvaa muovia, metalliosat, ruuvit kertakäyttökamaa...
Aivan paskaa.
Ensimmäiset "älypuhelimeni" Nokia 6600 vuodelta 2004 ja Nokia 6670 vuotta myöhemmin toimivat moitteetta vaikka käytössä oli Navicoren paikannusohjelma gps-palikan kanssa.
Sitten tapahtui jotain, vuonna 2006 kun hankin N70:n, 2007 6110 Navigatorin ja heinäkuussa 2008 6210 Navigatorin. Viimeinen on ollut täynnä ongelmia, mm täysi akku tyhjenee usein 2 min puhelun jälkeen - akun vaihto ei auttanut.
6210 ollut korjaamoreissulla nyt 1.5 viikkoa ja tehtaalle on mennyt. Potuttaa kyllä kun maksat 350egeä puhelimesta on se pois pelistä kohta samantien. Vasta kolmas perättäinen Noksu takuukorjauksella...
Tehtaalle kyllä yksikään kuluttajalle mennyt puhelin enää palaa. Ne korjataan ehkä salossa olevassa parissa huolto firmassa, mutta ei tehtaassa ja sen korjaamossa.
Menee ulkomaille korjaukseen !! ja tulee rikkinäisenä takasin.
Mulla e52 käytetty 10 kertaa enään ei käynnisty! oli tehdas korjauksessa jossakin ulkomailla 3vko.a tuli samanlaisena taksin, TAAS LÄHTI SAMAAN KIERTOON OLEN PETTYNYT NOKIAN TOUHUUN olisivat voineet antaa uuden tilalle.
ensimmäinen n95 tuli hankittua ja 4 viikkoa ollut puhelin käytössä. kävin parintunnin kävelylenkin ja kun sieltä tulin huomasin että kolmesta kohtaa näyttöhalki. menin liikkeeseen mistä ostin puhelimen niin sanoivat että johonkin on puhelin ottanut osumaa ja takuu ei korjaa. tässä nyt ihmettelen että mitähän tuolle tekis kun korjauskustannus on 120€...mitä vattua? jos puhelin maksaa 450 niin pitäs se nyt olla vähän laadukkaampi tuote.
Herätkää pahvit, määrä ja laatu on eri asioita ja laatuun ei ole Nokia koskaan tähdännytkään. Näitä scheisseja on kuule korjailtu takuisiin ihan miljoonaluokkaa... olkoon vuosimalli mikä hyvänsä!