Eli käsittääkseni bokseria ei ole jalostettu metsästämään?
Ollaan mietitty bokseria, mutta meillä on häkkieläimiä. (ja tulee olemaan)
Tottuuko pentu niihin?
Vai tuleeko se aina räkyttämään häkin äärellä?
Metsästysvietti?
10
1409
Vastaukset
- hanna
7vee bokserilla ei ikinä ole ollu minkäänlaista metsästysvaistoa ei osaa edes hiirtä tappaa:) häkkieläimiä on ollu kaneja ja marsuja ei elukat sinänsä kiinnosta mutta on sitä mieltä että kaikki huomio kuuluu tietenkin hänelle että ei tarttis häkkikavereille löpistä:)
- -boksu-
Bokseri on yksi vähähaukkuisimmista roduista. Meidän neiti ei ole haukahtanut kissalle kertaakaan, vaikka muutoin yrittää kyllä hieroa kovasti tuttavuutta. Pari päivää sitten oli nukkuvan kissan päälle laitettu sukka, ja voin vannoa että kissa itse sitä ei ole tehnyt... =>
- ...huumoria
-boksu- kirjoitti:
Bokseri on yksi vähähaukkuisimmista roduista. Meidän neiti ei ole haukahtanut kissalle kertaakaan, vaikka muutoin yrittää kyllä hieroa kovasti tuttavuutta. Pari päivää sitten oli nukkuvan kissan päälle laitettu sukka, ja voin vannoa että kissa itse sitä ei ole tehnyt... =>
naurattaa.. tottahan kissa nyt peiton tarvii kun kerran nukkuu(sukkahan on aivan oivallinen peitto kissalle) :D
- -guardian-
Meidän 1wee boksu narttu kyllä ajaa hirveä ja vahtaa lintuja ja kissankin se ajoi puuhun :) eli on sillä metsästys viettiä ja kun hieman kouluttaa sen voi saada jopa metsästämään. Ei ole paukku arka eikä muutenkaan pelkää kovaa ääntä. Leikkisä ja villi :D
- +ruttu+
Meidän pojalla aivan mahdoton saalisvietti.. 2vuoden aikana on pistänyt palasiksi 4-5 siiliä ja rusakot, kissat ym. pikkueläimet ovat kaikki tulilinjalla.. mutta eipä tämä ole niihin pentuna tutustunutkaan (paitsi kissaan, joka kävi kiinni ja tästä ilm.johtuu suuri kissaviha). On meillä muuten 2 gekkoa ja ne saavat olla. ystävilläni/tutuillani on Rotikoita,bulldogeja, pystykorvia ym. jotka ovat pennusta asti eläneet kissojen, kanien ym.eläinten kanssa ja heillä ei ole ollut mitään ongelmia, naapurin kissat kyllä pidetään loitolla,mutta omia hoivataan :) kyllä ne pennut yleensä tottuu ja niille tulee käsitys johtajuudesta ja uskovat että nämä häkkieläimet kuuluvat laumaan.
- Ouviuv
Meidän bokseri on kissaan tottunut, mutta silti suhtautuu siihen jollain tavalla ahdistellen, varmmaan kun kissa sitä pentuna usein löi kun tä yritti leikkiin ehdottaa. Parhaiten se näkyy siinä että kissa saa olla rauhassa pihapiirissä mutta ei pihalla. Fasaanit, ketut, mäyrät, hiiret, rotat, se koittaa tappaa, siis ihan systemaattisesti. Leikittäessäkin se poikkeuksetta oksaakin ravistelee niin että menis niskat poikki. Ja se kyllä lähtee heti vaikka hirvenkin perään. Joten kyllä toi kissa oikeastaan on ainoa mitä se sietää ja sitäkin vain oman reviirinsä ulkopuolella. Tietty muitten koirien kanssa tä tulee hyvin toimeen, välttää taistelua viimeiseen asti mutta puree kyllä varmasti takaisin, mutta ei todellakaan provosoidu muusta kuin suorasta hyökkäyksestä. Oon miettinytkin että miks kukaan ei käytä tätä metsästyksessä kun tällä on niin perkeleen kova saalistusvietti. Kaiken se metsässä haluis tappaa.
- SanttuJ.
Bokseriahan on käytetty ja käytetään edelleen muualla maailmassa villisian metsästykseen. Bokseri siis ottaa saaliin kiinni ja pitää sitä puruotteella kiinni niin kauan, että metsästäjä pääsee luokse ja lopettaa saaliin. Suomessa kyseinen metsästystyyli on laiton.
Jos koiralta saalisviettiä löytyy niin kyllähän se liikkuvan kohteen perään ampaiseen. Koulutuksella voi tilanteita hallita, mutta eihän ne vaistot sieltä mihinkään häviä.
Yleensä bokserin voi ottaa talouteen jossa myös muita eläimiä on. Jos se pennusta asti totutetaan muihin lemmikeihin niin en usko ongelmia olevan. Järki kannattaa päässä pitää eikä valvomatta kannata antaa viipottaa toisten miten sattuu. - KukaMitäHäh?!
Meillä bokseri leikkii ja nukkuu kanin kanssa. Kani on selkeästi se, joka määrää; käy potkaisemassakin välillä koiraa, mutta ei siitä meteliä koirakaan nosta. Hillitsee itsensä tosi hienosti, ihan kuin ymmärtäisi, ettei kani kestä kovaa palautetta...
Meillä on aina bokserit tottuneet kaikkiin muihin eläimiin, joita meillä asustaa. Kerran on ojanpenkalta lähtenyt jänis juoksemaan, väliä koiraan oli noin 2 metriä. Koira ei edes huomannut koko jänistä! Samoin hirviemo vaaksi pellolla vasan kanssa, ja sai irrallaan olevan bokserin puolesta vaaksia ihan rauhassa. - ksfjskldks
1v boksu nukkuu samalla sohvalla molempien kissojen kanssa.. välillä käy nuolasemassa toista kissoista, semmonen metsästäjä se on :D
- sasha 84
bokserilla ei ole metsästysviettiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096846Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M994511L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453799TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133200Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281808- 661228
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551193Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2021185- 91179
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481150