ei virallisesti

avoliitossa?

eikä avioliitossakaan.Eli olen ostanut omistusasunnon.Miesystäväni muuttaa kanssani saman katon alle epävirallisesti.Hän maksaa minulle "pimeästi" vastikkeen verran vuokraa.Nyt minua on kuitenkin alkanut harmittamaan kun itse maksan yli 700€/kk asumisesta ja hän maksaa vain hieman yli 100€!!

Voinko pyytää häneltä enemmän vuokraa kanssani asumisesta?ilman että hän joskus tulevaisuudessa voi kajota omaisuuteeni vetoamalla siihen että on maksanut asuntoni velkaa?

Kiitoksia jo etukäteen asiallisista vastauksista!

8

2323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • putte

      Ei virallisesti avo- eikä avioliitossa. Luonasi asustaa siis heppu vaan. Pimeä heppu.

      Joo, te voitte vaihdella seteleitä keskenänne ihan oman mielenne mukaan. Älä kuitenkaan nimitä sitä vuokraksi, koska siitä pitää maksaa veroa.

      Heppu ei voi esittää nyt eikä myöhemminkään omaisuuttasi koskevia vaatimuksia.

      • mar-nie

        asun avossa miehen omistamassa talossa,
        maksan jotain sähköstä vedestä ja netistä...
        eli asumiskuluja.
        omistan oman irtaimen omaisuuteni, en yhtään
        mitään mieheni talosta tai muistakaan hänen
        tavaroistaan. tehkää avoliiton alussa sopimus
        ja luettelo kummankin irtaimesta omaisuudesta
        ja tehkää siitä virallinen paperi.
        mitään pesukoneita tai muuta ei kannata ostaa
        kimpassa, koska pesukone on vaikea laittaa
        puoliksi jos ero tulee ;)
        avoliitto on fuskuliitto..tyhjän päällä olemista
        kaikenaikaa. omaisuuden jakokin erotilanteessa
        on yleensä repivä ja hermoja kuluu. siksi kannattaa pitää huolta, että saa edes omat
        kamansa mukaan.


    • kumpikaan

      voi mitään pyytää,koska ei teillä ole mitään kuitteja on niin pimiää touhua,verottaja nuolee näppejään..

    • sorrettumies

      Joudut maksamaan tulevaisuudessa tasinkoa , uusi laki on tulossa .

      • ampinainen

        Ei tarvita edes uutta lakia. Olen itse tilanteessa, jossa ero tulee. Asunto on minun nimissäni, laina menee minun tililtäni. Mies on maksanut tililleni aina jossain vaiheessa kertyneitä laskuja lainan summasta otsikolla "laskut". Silti asianajajan mukaan minun on maksettava miehelle puolet asunnon arvosta.


      • nix nax
        ampinainen kirjoitti:

        Ei tarvita edes uutta lakia. Olen itse tilanteessa, jossa ero tulee. Asunto on minun nimissäni, laina menee minun tililtäni. Mies on maksanut tililleni aina jossain vaiheessa kertyneitä laskuja lainan summasta otsikolla "laskut". Silti asianajajan mukaan minun on maksettava miehelle puolet asunnon arvosta.

        >>Silti asianajajan mukaan minun on maksettava miehelle puolet asunnon arvosta.


    • täi*

      Jos perit vuokraa, se on sinulle pääomatuloa. Se voi paljastua tuloksi vuosienkin jälkeen ja silloinkin verottaja kyllä ottaa omansa korkojen kera.

      Minulla on samallainen tilanne: asumme minun yksin omistamassa omakotitalossa. Olemme järjestäneet asian niin, että minä maksan asuntovelkani ja kiinteistöveron. Avopuolisoni kanssa maksamme kaikki muut asumiskulut puoliksi: ja niin että minä maksan laskun summasta aina puolet ja hän puolet, suoraan maksun saajalle. Näin kyse on reilusti asumiskuluista. Minä hoidan pääoman maksamisen, koska omaisuuskin on ja säilyy minulla.

      Pimeästi avoliitossa asumisessa on aina riskejä: joku kuitenkin joskus näkee niin paljon vaivaa, että käräyttää teidät tai perheriidan seurauksena koko paletti hajoaa. Ja sinä olet se joka häviää, jos kerran kyse on pimeästä tulosta.

    • mutta mieti ensin?

      Voit toki pyytää miesystävääsi maksamaan mitä tahansa, toinen asia on, suostuuko hän ehdotuksiisi.

      Itse en ainakaan osallistuisi toisen oman asunnon maksamiseen, nythän hän helpottaa elämääsi jo tuon yhtiövastikkeen verran, vaikkei saa siitä itselleen mitään. Jos et asuisi miesystäväsi kanssa vaan yksin, joutuisit maksamaan edelleenkin sen, mitä nyt ja vastikkeen vielä siihen päälle...

      Etkö asuntoa ostaessasi laskenut (ilmeisesti vielä yksin asuessasi) että itse tulet lainan maksamaan? Jos laskit, niin en ymmärrä, mitä nyt valitat, saathan mieheltäsi helpotusta joka kuukausi. Vai kasvoiko nälkä syödessä, enemmän pitäisi saada. Ärsyttää ehkä, jos miehelläsi jää kuukausittain enemmän rahaa muihin menoihin? Kannattaa muistaa, että itse asunnon ostit ja valitsit maksaa lainaa kuukausittain.

      Suostuisitko itse maksamaan esim. puolet miesystäväsi asuntolainasta kuukausittain, vain jotta saisit asua hänen kanssaan, kun taas miehesi samalla kerryttäisi omaisuuttaan? Eroaisitte ehkä tulevaisuudessa (sekin mahdollisuus on) ja sinulle ei jäisi jäteen mitään.

      Ehdota miesystävällesi, että myyt hänelle puolet asunnosta, niin häneltä voi löytyä jopa maksuhaluja. Kuka nyt tyhjästä haluaa maksaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      84
      1681
    2. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      139
      1635
    3. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      16
      1311
    4. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      249
      1126
    5. Lieksa tukee kuntoutumista reilusti

      Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito
      Lieksa
      65
      923
    6. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      862
    7. Miltä se nainen tuntuu?

      kun kukaan ei oo ylpee susta?
      Ikävä
      96
      801
    8. Nato on käytännössä kuollut!

      Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh
      NATO
      265
      799
    9. Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos

      Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.
      Ähtäri
      26
      713
    10. Oot mun sielunpuolikas

      Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩‍❤️‍👩❤️
      Ikävä
      39
      704
    Aihe