ei virallisesti

avoliitossa?

eikä avioliitossakaan.Eli olen ostanut omistusasunnon.Miesystäväni muuttaa kanssani saman katon alle epävirallisesti.Hän maksaa minulle "pimeästi" vastikkeen verran vuokraa.Nyt minua on kuitenkin alkanut harmittamaan kun itse maksan yli 700€/kk asumisesta ja hän maksaa vain hieman yli 100€!!

Voinko pyytää häneltä enemmän vuokraa kanssani asumisesta?ilman että hän joskus tulevaisuudessa voi kajota omaisuuteeni vetoamalla siihen että on maksanut asuntoni velkaa?

Kiitoksia jo etukäteen asiallisista vastauksista!

8

2308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • putte

      Ei virallisesti avo- eikä avioliitossa. Luonasi asustaa siis heppu vaan. Pimeä heppu.

      Joo, te voitte vaihdella seteleitä keskenänne ihan oman mielenne mukaan. Älä kuitenkaan nimitä sitä vuokraksi, koska siitä pitää maksaa veroa.

      Heppu ei voi esittää nyt eikä myöhemminkään omaisuuttasi koskevia vaatimuksia.

      • mar-nie

        asun avossa miehen omistamassa talossa,
        maksan jotain sähköstä vedestä ja netistä...
        eli asumiskuluja.
        omistan oman irtaimen omaisuuteni, en yhtään
        mitään mieheni talosta tai muistakaan hänen
        tavaroistaan. tehkää avoliiton alussa sopimus
        ja luettelo kummankin irtaimesta omaisuudesta
        ja tehkää siitä virallinen paperi.
        mitään pesukoneita tai muuta ei kannata ostaa
        kimpassa, koska pesukone on vaikea laittaa
        puoliksi jos ero tulee ;)
        avoliitto on fuskuliitto..tyhjän päällä olemista
        kaikenaikaa. omaisuuden jakokin erotilanteessa
        on yleensä repivä ja hermoja kuluu. siksi kannattaa pitää huolta, että saa edes omat
        kamansa mukaan.


    • kumpikaan

      voi mitään pyytää,koska ei teillä ole mitään kuitteja on niin pimiää touhua,verottaja nuolee näppejään..

    • sorrettumies

      Joudut maksamaan tulevaisuudessa tasinkoa , uusi laki on tulossa .

      • ampinainen

        Ei tarvita edes uutta lakia. Olen itse tilanteessa, jossa ero tulee. Asunto on minun nimissäni, laina menee minun tililtäni. Mies on maksanut tililleni aina jossain vaiheessa kertyneitä laskuja lainan summasta otsikolla "laskut". Silti asianajajan mukaan minun on maksettava miehelle puolet asunnon arvosta.


      • nix nax
        ampinainen kirjoitti:

        Ei tarvita edes uutta lakia. Olen itse tilanteessa, jossa ero tulee. Asunto on minun nimissäni, laina menee minun tililtäni. Mies on maksanut tililleni aina jossain vaiheessa kertyneitä laskuja lainan summasta otsikolla "laskut". Silti asianajajan mukaan minun on maksettava miehelle puolet asunnon arvosta.

        >>Silti asianajajan mukaan minun on maksettava miehelle puolet asunnon arvosta.


    • täi*

      Jos perit vuokraa, se on sinulle pääomatuloa. Se voi paljastua tuloksi vuosienkin jälkeen ja silloinkin verottaja kyllä ottaa omansa korkojen kera.

      Minulla on samallainen tilanne: asumme minun yksin omistamassa omakotitalossa. Olemme järjestäneet asian niin, että minä maksan asuntovelkani ja kiinteistöveron. Avopuolisoni kanssa maksamme kaikki muut asumiskulut puoliksi: ja niin että minä maksan laskun summasta aina puolet ja hän puolet, suoraan maksun saajalle. Näin kyse on reilusti asumiskuluista. Minä hoidan pääoman maksamisen, koska omaisuuskin on ja säilyy minulla.

      Pimeästi avoliitossa asumisessa on aina riskejä: joku kuitenkin joskus näkee niin paljon vaivaa, että käräyttää teidät tai perheriidan seurauksena koko paletti hajoaa. Ja sinä olet se joka häviää, jos kerran kyse on pimeästä tulosta.

    • mutta mieti ensin?

      Voit toki pyytää miesystävääsi maksamaan mitä tahansa, toinen asia on, suostuuko hän ehdotuksiisi.

      Itse en ainakaan osallistuisi toisen oman asunnon maksamiseen, nythän hän helpottaa elämääsi jo tuon yhtiövastikkeen verran, vaikkei saa siitä itselleen mitään. Jos et asuisi miesystäväsi kanssa vaan yksin, joutuisit maksamaan edelleenkin sen, mitä nyt ja vastikkeen vielä siihen päälle...

      Etkö asuntoa ostaessasi laskenut (ilmeisesti vielä yksin asuessasi) että itse tulet lainan maksamaan? Jos laskit, niin en ymmärrä, mitä nyt valitat, saathan mieheltäsi helpotusta joka kuukausi. Vai kasvoiko nälkä syödessä, enemmän pitäisi saada. Ärsyttää ehkä, jos miehelläsi jää kuukausittain enemmän rahaa muihin menoihin? Kannattaa muistaa, että itse asunnon ostit ja valitsit maksaa lainaa kuukausittain.

      Suostuisitko itse maksamaan esim. puolet miesystäväsi asuntolainasta kuukausittain, vain jotta saisit asua hänen kanssaan, kun taas miehesi samalla kerryttäisi omaisuuttaan? Eroaisitte ehkä tulevaisuudessa (sekin mahdollisuus on) ja sinulle ei jäisi jäteen mitään.

      Ehdota miesystävällesi, että myyt hänelle puolet asunnosta, niin häneltä voi löytyä jopa maksuhaluja. Kuka nyt tyhjästä haluaa maksaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      107
      7867
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      418
      7014
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      168
      5274
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      109
      4213
    5. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      74
      4107
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      95
      4106
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3842
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3530
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2390
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1969
    Aihe