reppumatka Australiaan

innolla odottaen

Heissan!Ollaan pian lähössä kaverin kanssa Australiaan muutaman kuukauden reppumatkalle ilman sen suurempia suunnitelmia. Olis kiva tietää, minkälainen hintataso Australiassa noin yleensäkin on? Minkälaisella matkabudjetilla olette itse matkaan lähteneet? Mikä on edullista, ja mikä kallista? Töitä ei ole tarkoitus tehdä. Lisäksi kiinnostais kaikenlaiset kokemukset Australiasta yleensäkin? Mihin kannattaa ehdottomasti mennä, ja mitä nähdä? Kiitos jo etukäteen! :)

5

2679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MIR

      Kahden dollarin kaupoista saat kraasaa ja jotain halpaa kayttotavaraa - yllari - kahdella dollarilla.
      Toisaalta paasee taalla maksamaan paljonkin, jos haluaa.

      Keskiarvona yleensa on siteerattu etta hintalapuissa numerot ovat samat, valuutta vain vaihtuu. Ts. useimmissa arkipaivaisissa asioissa hintataso on 1/4 - 1/3 halvempi kuin Suomessa.

      Hintavertailu ja isompien ostosten kohdalla tinkaaminen kannattaa. Ostin juuri "600 dollarin" kameran (valmistajan suositushinta $700) hintaan $450 eika ilmeisesti tehnyt edes tiukkaa myyjalle. Kolmas kauppa tuli vastaan riittavasti ja kaupat tuli...

    • minne menette

      Australiaan pätee sama kuin kaikkiin muihinkim maihin; suurten kaupunkien keskustassa on kallista, pienessä kylässä keskellä korpea on halpaa. Australia on Euroopan kokoinen manner, joten muutamassa kuukaudessakaan ette ehdi nähdä juuri mitään.
      Keskimäärin hintataso on Suomea edullisempi, mutta ei tosiaan kannata shoppailla Sydneyn keskustassa! Omia suosikkejani on Sydney, Adelaide, Tasmania, Sunshine coast ja Cairns. En tunne läntistä Australiaa joten siitä en osaa sanoa mitään. Aika vaikea sanoa minne teidän pitää mennä kun et kerro yhtään mistä olette kiinnostuneita ja mitä haluatte tehdä!

      • ja Queensland

        Olemme menossa aluksi Melbourneen. Tarkoituksena on käydä Melbournen lisäksi ainakin Sydneyssä, Canberrassa ja Adelaidessa. Loppuajan kiertelemme Queenslandia ja käymme mahdollisimman monessa paikassa. Ja jos aika loppuu kesken, pitänee karsia joitakin paikkoja pois. Kyllä kahdessa kuukaudessa nyt kuitenkin jonkin verran ehtii näkemään.


      • ULURUN
        ja Queensland kirjoitti:

        Olemme menossa aluksi Melbourneen. Tarkoituksena on käydä Melbournen lisäksi ainakin Sydneyssä, Canberrassa ja Adelaidessa. Loppuajan kiertelemme Queenslandia ja käymme mahdollisimman monessa paikassa. Ja jos aika loppuu kesken, pitänee karsia joitakin paikkoja pois. Kyllä kahdessa kuukaudessa nyt kuitenkin jonkin verran ehtii näkemään.

        sekä joitakin viidakkoisia jokimaisemia putouksineen sekä kalastaa. Riutoilla olen snorklannut ja se ehdottomasti kannattaa. Cairns täytyy kyylua ohjelmaan taikka sitten joku vastaava viidakkokaupunki. Ja tietysti useat mainitsemistasi isoista kaupungeista, mutta tuskin niissä kaikissa on "sitä jotakin". Canberran kaakkoispuolella on vuoristo, jossa voi olla mielekästä patikointia ja talvella laskettelua. Tai sisävesikalastusta. Aavikon erkoisuuden kokee sillä Ulurun reissulla.


      • Peppeliina
        ja Queensland kirjoitti:

        Olemme menossa aluksi Melbourneen. Tarkoituksena on käydä Melbournen lisäksi ainakin Sydneyssä, Canberrassa ja Adelaidessa. Loppuajan kiertelemme Queenslandia ja käymme mahdollisimman monessa paikassa. Ja jos aika loppuu kesken, pitänee karsia joitakin paikkoja pois. Kyllä kahdessa kuukaudessa nyt kuitenkin jonkin verran ehtii näkemään.

        ...olette ajatelleet liikkua lentämällä, jos aikaa ei ole kuin tuo kaksi kuukautta. Välimatkat ovat yllättävän pitkiä. Nyt jos jo suunnilleen tiedätte aikataulujanne niin suosittelen varaamaan lentoja esim. Jetstarilta. Lennot saattavat jopa tulla halvemmiksi kuin junailu tai bussit. Jos tahdotte tuonne Ulurulle niin kannatta varata lennot heti, koska viime hetken paikat suht hintavia. Tosin sinne ei kyllä yleensä pääse kovin halvalla, vaikka olisi ajoissakin liikkeellä.

        Hintatasosta sen verran, että omalla reissulla, joka oli puoli vuotta (4,5 kk Aus, 1vko Fiji, 1 vko Samoa, 1 vko Tonga ja 3vko Uusi- Seelanti) rahaa meni noin 10 000€ ja tässä hinnassa oli lentoja 2 500€. Australia oli näistä maista kallein, mutta kuitenkin ehkä hieman Suomen hintatasoa kalliimpi. Tässä summassa laskettuna kaikki retket, sukelluskurssit sun muut viihdykkeet. Pääasiassa yövyimme hostelleissa, mutta ehkä noin kk:n verran teltassa. Matkareittini Australiassa oli noin suunnilleen Sydneystä Cairnsiin liftaten ja sitten lento Melbourneen. Osoitteessa peppeliina.blogspot.com on blogini, jos tahdot käydä lukemassa tarkemmin fiiliksiä matkan varrelta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      132
      17248
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      44
      9953
    3. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3143
    4. Vasemmistoaate on aatteista jaloin

      Kaikki saavat ja kukaan ei jää ilman. Kuka tuollaista voisi vastustaa?
      Maailman menoa
      17
      3074
    5. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2840
    6. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2752
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      52
      2638
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2513
    9. Alexander C. G. riisti demari-Veijolta arvonimen

      "Stubb myönsi 66 arvonimeä ja peruutti yhden arvonimen. Presidentti Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen
      Maailman menoa
      34
      1757
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      118
      1637
    Aihe