Mitä tehdä tylsällä tunnilla

motivoitunut opiskelija

Mitä tehdä tylsällä tunnilla? Tiedättekö jotain piristäviä pelejä, joita voisi pelata? Ollaan kavereiden kanssa vietetty kuolettavan tylsät filosofian tunnit pelaamalla pollenpaskaa, sitä bingoa, jossa numeroiden sijasta käytetään opettajan sanoja. Ristinollaa ja viiden suoraa on tietysti tullut pelattua vihkon sivut täyteen. Mutta nyt kaivattaisiin jo jotain uutta, olisiko antaa vinkkejä? :)

6

3598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelaisitte

      "Kuka ymmärtää parhaiten open puheita" -peliä. Siinä filosofiassa kun pitäis käyttää vähän omaakin päätä, että siitä sen hohtavimman kipinän löytää.

      Kokeilkaa tehdä tarkentavia kysymyksiä ja pyrkikää keskustelemaan opetuksen aiheista. Tiedä vaikka siinä vahingossa yleissivistyisitte (HEI, siitähän siinä lukio-opiskelussa onkin kysymys!). Ei menis ne vanhempien kustantamat kirjat ja verovaroin maksettu opetuskaan ihan hukkaan.

      t. Filosofiasta tänä syksynä ällän kirjoittanut

    • :D.

      Itse pelaan kaverin kanssa aina laivanupotusta, suosittelen kaikille.. ;D

    • ...

      ...niin onkohan se lukio sittenkään oikea paikka, olisiko kannattanut ehkä kuitenkin mennä ammatilliseen koulutukseen? Minä ainakin olen niin lopen kyllästynyt näihin lukio-opiskelu-on-vitsi -tyyppeihin joista näkee kilometrien päästä että amis olisi oikeasti varmaan kaikin puolin parempi ja kiinnostavampi paikka opiskella. Kenenköhän idea se on ollut että puolet ikäluokasta menee lukioon... (Tai mistä sitä tietää, ei ne kaikki varmaan amiksessakaan jaksaisi keskittyä. Jotenkin vain tuntuu että monille sopisi käytännön tekeminen paremmin kun pitää aina valittaa sitä että ei jaksa kuunnella tunnilla, ei jaksa lukea jne.) Mieti vaikka sitä ajan kuluksesi siellä tunnilla, kysy itseltäsi mitä koko koulussa edes teet.

      Ja filosofiasta, se on siitä hyvä aine että siellä voit oikeasti (tietty opettajasta riippuen) kykeneä kehittämään ajatteluasi ja pohtimaan elämän perustavanlaatuisimpia kysymyksiä. Toisin sanoen siellä kannattaisi ehkä jopa keskittyä itse opetukseen.

      PS: Toivon muuten todellakin että kyseessä on edes pakollinen kurssi tai olet kyllä ihan toivoton tapaus.

      • Anonyymi

        luuseri mee ite lukioon nykypäivänä


    • nappude

      Mulla kans oli sama ongelma, kun on nii tavattoman tylsä bilsan ope meillä...
      Yksin pelattavaksi tunnilla:
      piirrä ruutuvihkoon neliö tai nelikulmio, saat itse valita minkä kokoisen, itsellä yleensä n. 100 ruutua yhteensä. Sit laita johonkin ruutuun numero 1, ja seuraavaksi kakkonen pitää laittaa ylös, alas tai jommallekummalle sivulle kolmanteen ruutuun, eli jättää ykkösen ja kakkosen väliin 2 ruutua TAI jos laitat vinottain, eli siis "väli-ilmansuuntiin" niin jätä yksi ruutu väliin. Sitten jatkat numeroissa eteenpäin taas samalla tavalla, eli kakkosen ja kolmosen väliin pääilmansuunnissa kaksi ruutua väliin, väli-ilmansuunnissa yksi ruutu. Sitten jatkat niin pitkään kunnes et pysty enää jatkamaan mihinkään suuntaan.

      Kaverin kanssa voi ottaa kisan kumpi saa samankokoiseen ruudukkoon enemmän numeroita, tai haastaa itsensä:)

    • peelo

      Tetris tai sen variaatiot tappaa mukavasti aikaa ja on saatavilla lähes jokaiseen kännykkään. Suosittelen lämpimästi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1512
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      931
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      719
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      646
    Aihe