Väittävät että on jalostamolle uusi pääluottamusmies jo valittu ja vaalit ovat vain muodollisuus. Ilmeisesti homma tehdään niin että kun kaikki on äänestäneet niin vaaliuurna viedään emäsalon sillalle ja kipataan sinne, tosta vaan. On kuulemma samaa junioriketjua tämä uusi PLM kuin oli edellinenkin ja on kuulemma varmoista lähteistä tulleen tiedon mukaan kova mies pönkittämään omaa palkkaansa, työläiset tutiskaa.
Uusi Pääluottamusmies
ihmetteleväinen
415258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
on niin saattaa tulla joukkopako siitä ammattiosastosta!
Joko omien tarpeiden terävä kärki on ruvennut manipuloimaan vaalien tulosta itselleen sopivaksi. Kun ei voi istua molemmilla tuoleilla yhtäaikaa niin pitää saada valittua nöyrä nukkepoika tai tyttö virkaan, näin se menee, uskon näin.
Kyllähän tuolla on työppösiä vedätetty jo monet vuodet kun kukaan ei pistä kapitalisteille hanttiin ja kattovat vaan millon ruvetaan edes johonkin toimiin jotka eivät ole firman eduksi. Totta kai firma haluaa tuon em. miehen sille pallille ettei vaan proletaarin, porvoolaisittain arbetare, olot vaan parannu ja kylvetään vielä samalla vähän eripuraa niin hätäisemmät lähtee St1:lle tekemään puoliksi syödyistä pitsoista ja maksalaatikon tähteistä civicciinsä menovettä ja saadaan kortistosta uutta työvoimaa palkkakuoppaan. Voiko kukaan väittää muuta, kysynpähän vaan??
...Että, kun tarpeeksi monta persettä nuolee niin saattaa sattua joku oikeakin kohdalle.
Tällä sanonnallahan ei ole mitään yhteyttä siihen, että ex-luottamusmies siirtyi tekaistuun virkaan esimiestasolle kuukausi ennen kautensa loppua.
Ja tämä ilmeisesti ketjun aloittajan tarkoittama nuorukainen on onkinut oppinsa tältä poistuneelta. Tämä oletettu uusi PLM on sen verran kiitoksen- ja kehujen kipeä, että hänestä tulisi työnantajalle halpa tapaus sillä pelkkä johtoportaan tunteminen saanee herran elämään viikon syömättä.
Tulosten manipulointiin sen enempää kommentoimatta ehdokkaissa kuulemma on yksi joka pitää voittoaan jo varmana. Kertoo komppanian hevosmiehet...
Kyllä kai luottamusmies äänestämällä valitaan. Ja hyvinhän nuo palkat on kehittynyt viimeisen viiden vuoden aikana eli eiköhän tuo luottis ole hoitanut asiansa ok, paskanjauhajillakin on palkka noussut kohisten ihan ilman omaa ansiota.
Tuon on pakko olla provo. Tai sitten kirjoitaja on varustettu keskimääräistä paljon alemmalla äo:lla.
Viiden vuoden aikana palkkoihin ei ole tullut muita korotuksia kuin tessit ja niihin ei PLM ole vaikuttanut.
Viime liittokierroksella kemianliitto päänavaajana sai vielä aika hyvin kynsilleen verrattuna muihin aloihin.
kirjoittaa :(
Ei plm ole vaikuttanut niihin palkkanousuihin hevon paskaa.
Nostella housuja ja paukutella henkseleitä hänenkin, vaikka ei siihen olisi mitään aihetta.
on! Yleiskorotukset olis tulleet oli minkälainen takinkääntäjä luottoukkona hyvänsä! Saa nähdä millainen epeli saadaan tän edellisen puudelin tilalle jolta isäntä lyhensi tuota juoksulankaa! Jännää...!
Voi teitä, te visakalloiset sonnit. Pitääkö teille takoa metrisellä venttiiliavaimella ällyä?
Siellä on tietääkseni useampi ehdokas. Ja ilmeisesti ketään ei ole pakotettu äänestämään tiettyä? Siitä vaan valitsemaan mieleisensä tai olisi itse pitänyt uhrautua. Ja valittakoon eniten äänestetty ja sitte turvat tukkoon.
Onko reilua?
No lopetetaan se lukkarin koulu ja annetaan jokaisen päättää itse.
selitä! On käynyt ennenkin et 40% on enemmän kuin 60%! Eikä siitä niin kauaa ole!
Otapa kuulosuojat pois silmiltä ja lue tarkemmein. Oliko siellä:" Valittakoon eniten äänestetty"? Ja vielä piste perään.
Viimeisten tietojen mukaan ei PLM:ää ole vielä valittu. Ja palkkaa tuosta hommasta kuuluu maksaakin, on se varmaan sen verran "kiva" homma.
Edellinen näytti miten käy kun poikasia valitaan...
Hoiti öljynjalostajat valtakunnan ykkösiksi palkkaojen puolesta, siihen ei aikaisemmat ei niin poikaset PLM:t pystyneet.
Tulleet sitten kovasti alaspäin kun on näin päässyt käymään ja porukka pahasti ukkoutunut ja muuttanut työmaalle asumaan.
Olitko tietoinen hakiessasi paikkaa palkasta, palkkakehityksestä yms? Jos olit ja olet työsuhteessa, niin miksi valitat vasta nyt?
ei missään tapauksessa enää imeväisikäisiä sille paikalle! Siispä IKONEN/HALIJOKI kaksikko, son siinä!
kiitos etteivät ota ensin selvää palkoistaa, muuten kävis niin ettei tänne hakis enää kukaan!
Eikös toinen heistä, ei nyt tule millään aakkosteni i-kirjain mieleen, eronnut suurieleisesti liitosta? Onko hän yhtä riehakkaasti tullut ulos kaapista vain tätä riumfiraattia varten?
Sinäkin,mieleltäsi järkevä? käytät vielä Rötkön palveluja. Miksi?
mistä kaapista minun aakkosteni I-kirjain on ulos tullut mut jos näistä ehdokkaista on valinta tehtävä,niin IKONEN/HALIJOKI! On se takki kääntynyt aikaisemminkin, en nyt muista kun tuo L-kirjain on kadonnut...!
on tuo kossu...30v sitten humalapäissäni pistin työhakemuksen sisälle kun luvattiin töitä. Vaikka eivät ole lupaustaan pitäneet niin en ole viitsinyt hakemusta perua...! Voisitko ystävällisesti suomentaa tuon palvelut, on niin eriskummallinen sana!
Oletko vilkaissut ?-vuoron kaappiin?
Asia ratkeaa äänestämällä.
Kyllä se on totta notta viina on viisasten juoma. Ei pitäs styrkata nimmeesä joka heitukan reiteen. Sen sai kokea jo seipään työntäjät.
Ammattiliitto ja -osasto on kuitenkin kaksi eri asiaa. Erota osastosta ei tarkoita samaa, kuin erota liitosta.
Imehtelin,mihin ne tilistä rahnat mennee.
Muistakaa käydä äänestämässä näiden vaalien lisäksi myös kunnallisvaaleissa, niin pääsette vaikuttamaan käteen jääviin tuloihin ja niihin palveluihin mitä niillä saa.
"Väittävät että, ilmeisesti ja kuulemma ja kuulemma", ala itse ehdolle jos sinussa on miestä oikeasti tehdä jotakin, eläkä vain täällä nimettömänä ruikuta.
Turha tänne on valittaa, soita vaan taas äidillesi.
Kyllähän sen tuosta ehdokkaiden määrästä huomaa miten on asiat menossa pahasti retuperälle. Nyt joku uusi sivusta tuleva kaveri rikkomaan "dynastia" joka on mellastanut ilman mitään kyselyjä duunariportaalta. Myydään työntekijän vähäisiä oikeuksia kysymättä varsinaisilta duunareilta mitään. Lisää avoimuutta kehiin. Salamyhkäily on peestä. Uusi palkkauudistus hyvänä esimerkkinä..köntsästä puhumattakaan.
...kuitenkaan taas tenavia temmeltämään vakavien asioiden kanssa. Edellisen kanssa jo taidettiin nähdä kuinka siinä käy. Kokemusta peliin tällä kertaa sekä joku nuori aktiivi osaston toimintaan täysillä mukaan ja varaluottamusmieheksi oppia ottamaan, että ei sormi nenässä laita nimeään kaikkiin eteen tuotaviin lappuihin.
Sillä nuorissahan ei ole muuta vikaa, kuin kokemuksen ja usein sitä myötä itseluottamuksen puute.
Edellinen luottomies unohti mm. että toimenkuvaan ei kuulu "omien" mielipiteiden tyrkyttäminen vaan työntekijöiden edushenkilön kuuluu olla lähinnä neutraali esittelijä ja työntekijöiden edustaja. Riippuen siitä, että mihin suuntaan puhutaan.
Luottamusmiehen pitäisi muistaa että, kun yhteen suuntaan kumarrat niin toiseen pyllistät.
jalat suustani, just näin!
On se kumma kun energiaa riittää täällä palstoilla kitistä. Sitten kun asioihin voisi oikeasti ottaa kantaa ja antaa oman panoksensa asioiden hoitoon, näitä miehiä ei näy mailla halmeilla. Viime kevätkokouksessa taisi olla muutama kymmenen osanottajaa. Sama oli silloin kuin 40% voitti 60%.
Kummallista, ettei noin "kokeneet" miehet ymmärrä, että ammattiosasto on yhtä kuin jäsentensä summa. Kasasta paskahuosuja ei saa kuin kasan paskaa. Ihan sama kuka siinä kasan päällä istuu.
Kyllä se näyttää olevan helpompaa arvostella kuin ottaa vastuuta. Jos ei edes pyri vaikuttamaan osallistumalla kokouksiin, niin ei pitäisi sitten arvostellakaan.
Niin sanotut aktiivit teidän on syytä hakea vikaa itsestänne, olette kaapanneet vallan itsellenne kyseenalaisin keinoin, arvaan näin.
Eikös tuo valta ole aina aktiivisilla, passiiviset kun ovat perässävedettäviä. Aktiivisuus vaatii aina ponnisteluja ja laiskat tyytyy urputtamaan, kun ei viitsi itse mitään tehdä.
Kerro millä lailla se valta kaapataan kyseenalaisin keinoin? Demokraattisesti on valittu ammattiosaston edustajat. Pulaa on ollut halukkaista tehtävien hoitajista. Hyvä, että on saatu edes kaikki paikat täytettyä.
Jos sulla on oikeeta tietoa, niin anna tulla faktaa. Tuollainen epämääräinen syyttely ja arvostelu on juuri yksi paskahousun tuntomerkki. Tule itse ottamaan osaa ja tekemään ammattiosastosta parempi ja vahvempi. Vittuako täällä palstoilla kitiset. Ei niitä ammattiosaston asioita täällä hoideta.
Erään henkilön roikkuminen vallan kahvassa on aiheuttanut jopa euro määräistä vahinkoa . Kyllä olisi syytä jäädä syrjään ajoissa, jos porukkaa eroaa liitosta, sen verran pitäisi löytyä taitoa katsoa peiliin.
Kerro nyt miten siinä vallankahvassa roikutaan?
Äänestämällä on valittu kaikki ammattiosaston toimijat? Juuri äänestettiin uusi pääluottamusmies vara ja kohta syyskoukouksessa ÄÄNESTETÄÄN muut toimijat!
Olisko niin, että sitä on tullut mitä jäsenet on äänestäneet? Vai olisko niin, ettei ole edes viitsitty paikalle vaivautua, kun valinnat on ÄÄNESTÄMÄLLÄ tehty?
Olet varmaa itse osaaja tässä asiassa. Toivottavasti entinen luotto jäävätään osaston toiminnasta ulos. Ettei jää kahden pallin päälle istumaan niin kuin on joskus päässyt käymään.