Meidän tyttö 1 v 4 kk eikä vielä ole lähtenyt kävelemään. Vähän rupesi huolettamaan, kun kaikki on koko ajan kyselemässä ja ihmettelemässä, että miksei jo kävele. Tyttö nousee kyllä ilman tukea seisomaan epätasaisellakin alustalla ja tänään juuri käveli ensiaskelkärryn kanssa pitkin pihaa. Miten teidän muiden pienokaiset ovat lähteneet? Tiedän, että on aikaisia kävelijöitä (9kk), mutta lähinnä kiinnostaa niiden vastaukset, joilla on lähtenyt hieman myöhemmin ja milloin olisi siis syytä huoleen?
Milloin lähtenyt kävelemään?
14
1261
Vastaukset
- 1v2kk
Itse olen lähtenyt 1v4kk:n ikäisenä kävelemään ja oma tyttäreni oli 1v2kk kun hoksas homman. Nyt mennäänkin sitten ja lujaa(1v4kk).
- älä vielä hätäänny
tuossa iässä, 1v ja 4 kk. Tuntuu jälkeenpäin, että muut hötkyilivät "viiveen" takia enemmän kuin minä.
- äitipöllö
Meidän poika oppi nousemaan ilman tukea seisomaan 1 vuotiaana, mutta otti ensimmäisen askeleen ilman tukea vasta 1v4kk ikäisenä. 1v9kk ikäisenä jaksoi kävellä jo 1 km lenkin ihan itse. Vauhti vaan ei äidin päätä huimanut.
Tuo, että nousee jo ilman tukea seisomaan, on lupaavaa. Kyllä hän siitä vielä askeliakin lähtee ottamaan. Eiköhän se 1v6kk oli jonkinlainen raja, mihin mennessä "pitäisi" oppia kävelemään tai joutuu/pääsee tutkimuksiin. - mutta lähti kuitenkin=)
Meillä tyttö lähti viikkoa ennen 1v 6kk lääkärintarkastusta:) Olin kuullut että 1,5-vuotistarkastukseen mennessä pitäisi osata ja vaikka näin lapsestani että osaa muttei uskalla niin silti pieni pelko kyti takapuolessa että mitähän se lääkäri sanoo kun menen sinne konttaavan neidin kans:) Vaan lähti sit viikkoa ennen ja huokasin helpotuksesta.
Tiedän kokemuksesta että ympäristön kyselyt ärsyttää suunnattomasti mutta itse äitinä kyllä näet lapsestasi onko OIKEASTI aihetta huoleen. Kuulostaa siltä että tyttäresi on varsin tomera pakkaus ja tulee kyllä lähtemään jos kärryjäkin pukkaa ulkona. Malttia vielä, hän vain ei vielä ole valmis, tai uskallus puuttuu. Meillä tyttö on edelleen rauhallinen pakkaus (nyt tasan 2v), osaa kyllä juostakin jo mutta eipä ole tarvinnut ulkonakaa olla hänen kanssaan "helisemässä", ei ole ensimmäisenä autotielle ryntäämässä vaan tiedän tasan tarkkaan että odottaa ensin lupaa voiko sinne mennä. Eikä edelleenkään ole yhtään kiinnostunut kiipeilemisestä, huoh! Pääsee paljon helpommalla;)
Tsemppiä ja odottele vielä rauhassa! - siihen
että lähtee kävelee on ensi askel tulit ja nää ensi askel kärryt tai mitä nyt ovat nimeltään.- Itselläni siis mun lapsilla ei ole kumpaakaan ollu ja ovat ennen vuotta ruveneet kävelee ihan kun ein höösää millään penkeillä tai kärryillä toi vaan kertoo siitä nuo ed.mainitut että vanhemmilla ei ole kiinnostusta opettaa tai odottaa lapsen kävelyä normaali aikaan vaan tarvii esittää jos lapsi jo kävelee vaikka 8kk iässä tuolin tai kärryn kanssa niin muille että `kattokaa muut alamaiset paskat meidän lapsi on älykkö ja kävelee jo` ootte naurettavia pellet...
Miten luulette et on opittu ennen vanhaa ku ei ole ollu nettiä ymss... Jos olisitte sillo eläneet ni voi voi... maalais järki kunniaan...- Marianni
Taaperokärryt on ne, mitä työnnetään kävellessä. Ne ei mitään kävelemään oppimista hidasta, kun niitä työntäessä täytyy jo osata kävellä. Ne vain antaa vähän turvaa, kun on joku mihin mukamas nojaa, ja saa samalla korjattua pieniä tasapainohorjahduksia. Eiköhän se myöhään käveleminen johdu ihan siitä, että lapset on vain erilaisia. Jos sun lapset on sattuneet lähtemään aikaisin liikkeelle, niin älä nyt yritä siitäkin ottaa kunniaa itsellesi, että osasit oikein lastasi "opettaa normaali aikaan" ja olla käyttämättä taaperokärryä. Potaskaa.
- lapsessas
on jotain vikaa. jos siis ei vielä kävele mene nyt ihmeessä neuvola tadin juttusille nehän ne tietää missä vika
- pitkään
Käveli tuettuna n. 10kk lähtien. Ja taaperokärryn kanssa vauhti oli päätähuimaava! Lähempänä 1-vuotis synttäreitä käveli käsi kädessä meidän kanssa. Tukea ei käsistämme saanut mutta heti kun päästi irti niin istahti eikä uskaltanut lähteä. Muutenkin kaikessa liikkumisen oppimisissa ollut tosi varovainen. sitten aika tarkalleen 1,1vuotiana lähti itse kävelemään. Nyt 1,5v ja juoksee pää kolmantena jalkana, mutta varoen edelleen.
Ehkä teilläkin on tyttö hieman arka lähtemään eikä ole sellainen rämäpää. Vähemmän tulee haavereita kun rauhassa opettelee;) kyllä se siitä vielä lähtee. - Nimetön
moi. meidän tyttö on vuosi ja kaksikuukauta ja hieman vain kävelee. neuvolassa meille sanottiin, etää hyvinkin voi puoleentoista ikävuoteen odotella kävelyä, ennen kuin tarvitsee huolestua aisiasta.
- äippänen
Meillä lapsi lähti kävelemään 1v 1 kk:n iässä. Tiedän, että ärsyttää, kun kaikki kyselevät, että eikö se vieläkään kävele. Itse sain kanssa kuulla riittämiin asti kyselyjä, vaikka mielestäni lapseni ei nyt niin kauhean myöhään lähtenyt kävelemään. Oli jo muutaman kuukauden kävellyt tukea vasten ja mielestäni lapsella oli jo aikaisemmin valmiudet kävelyyn, mutta uskallusta ei vielä riittänyt. Sitten, kun rupesi kävelemään, käveli jo viikon kuluttua aika tukevasti. Nyt 1v ja 3kk ja juoksentelee jo ulkonakin.
Meillä oli myös tuollaiset taaperokärryt, eikä niistä kyllä ollut mitään haittaa kävelyn suhteen. Lapsi ei ole niitä suostunut työntämään, kun vasta sen jälkeen, kun oppi tukevasti kävelemään.
- NK21
meillä poika lähti kävelemään kaksi viikkoa ennenkuin täytti vuoden:)
- Marianni
Meillä esikoinen otti 1v 2kk ekat askeleet ilman tukea, mutta sitten 2kk meni kuitenkin äidin käsistä kiinni pitäessä ja taaperokärryä työnnellessä. Kuopus on nyt 1v 1kk, ja tuen kanssa kävelee, ei vielä ilman. Tässä vaiheessa kun lapsesi osaa jo (pihallakin!) työntää taaperokärryä ja seisoo ilman tukea, niin on motorinen taito jo aikalailla hallussa, kyse on enää uskalluksesta. Pian se siitä lähtee. Eli ole ihan huoletta, lapsessasi ei varmasti ole mitään vikaa!
- hössötystä
Poika 1v.2kk ja tyttö 1v.3,5kk, kun alkoivat kävellä ilman tukea. Ihan sama milloin alkavat kävellä, kun kumminkin kaikki lapset sen taidon oppivat ja omalla ajallaan!
- ----
Tuo on niin yksilöllistä, että milloin kukakin lähtee kävelemään. Meidän neiti lähti kävelemään 8 kk iässä. Viikkoa vanhempi serkkunsa taas ei silloin vielä edes noussut tukea vasten pystyyn. Nyt reilun vuoden iässä serkku taitaa muutamia askelia ottaa, kun meidän neiti harjoittelee juoksuaskelia... Kyllä se ajastaan siitä lähtee. Toisaalta helpompi vahtia, kun ei niin kauas ja nopeasti ehdi viipottamaan ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662298Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381893Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣281602Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711560Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.911350Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841214Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1151151Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241130En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9952- 77949