Yrittää vetää eri uutisvälineistä negativisii vetoja iPhonesta. Totta kai niitä voi löytyä. Ja osa niistäkin hölynpölyä. Yhteen aikaan puhuttiin että nokialainen räjähtelee... lähinnä sekin puppua. Huomaa ettei ite ole käyttänyt iPhonee, koska vetoo vain siihen, mitä on lukenut eli toisen käden tietoja eli huhupuheita. Mutta se on paha juttu, että esittelee niitä tosina.
Taitaa olla ketun häntä kainalossa. Pahimmillaan on maksettu provokaattori, siis susi lampaiden joukossa. En tietenkään voi todistaa tätä, mutta muutkin voivat päätellä asian tyypin kirjoituksista.
Taitaa olla ketun häntä kainalossa. Pahimmillaan on maksettu provokaattori, siis susi lampaiden joukossa. En tietenkään voi todistaa tätä, mutta muutkin voivat päätellä asian tyypin kirjoituksista.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen myös harkinnut iPhonen ostamista. Kyllä tuommoinen kirjoittelu häritsee ostoaikeita. Jos se on tahallista, kuluttaja kärsii moisesta kirjoittelusta tosi ikävästi.
Jos Nokia on mukana hämäyksessä (tai huhujen levittämisessä täällä), se ei ole mitään hyvää mainosta Nokialle. Voihan olla että ei ole. Oma kännykkäni on nokialainen. Voihan olla että myös seuraavakin on.
Kannattaa mielestäni kuunnella vain niiden kirjoituksia, joilla on omakohtaista kokemusta käytöstä. Kiitos heille, sillä joukossa on rehellisen tuntuisia ja hyviä huomioita käyttökokemuksia. Jos on negatiivista sanottavaa ilman muuta kertokaa. Helpottaa kummasti ostoaikeita.
Helppokäyttöisyys kiinnostaa eniten. Valikot ovat näköjään lähes kaikkien kännyköiden kompastuskivi. Olen lopen kylästynyt hakemaan edes takaisin monen valikon takaa jotain ominaisuutta ja kokokeilemaan josko toimii. Nyt kiinnostaa edelleen (tarkennusta) miten iPhonen voisi hankkia edullisemmin ja millä hinnoilla
1) jos on Sonera entuudestaan
2) hankkii uuden liittymän.
iPhonen suurin ongelma mielestäni on hinta vaikkakaan ei ylitsepääsemätön.
En todellakaan usko noihin huhuihin, että kännykkä palaa tai muuta. Miksi muuten jotain myytäisiin miljoonakappalein? Kaikissa tuotteissa (autoissa tietokoneissa pesukoneissa jääkaapeissa), joita myydään massamarkkinoille, esiintyy aina ongelmia. Tuota pajunköyttä on mullekin turha syöttää. Ajattelen silti itsenäisesti, enkä osta mitään en mainosten perusteella enkä jätä ostamatta huhujen pelästyttämänä.
media kirjoittaa kännyköistä. Tietysti tuo vähän arveluttaa, jos sama nimmari kirjoittaa pelkkää negatiivista, kun muut ovat löytäneet positiivistakin samasta kännykästä.