Mitä mieltä olette lappalaisista roduista harrastuskoirina? Itselläni on lapinporokoira, jonka kanssa en kyllä harrasta muuta kuin lenneilyä yms, mutta ollaan käyty tottelevaisuuskoulutuksissa. Vaikken hirveästi harrastelekaan koirani kanssa, olen huomannut, että porokoirat ovat erinomaisia koulutettavia, ja varmasti myös muut lappalaiset! Mutta mitä kokemuksia teillä on?
Mitä mieltä lappalaisista?
8
331
Vastaukset
- lappalaiset on in!
Onneksi täällä on joku jolla on melkein samanlainen koirarotu! Minulla on suomenlapinkoira eli melkein sama rotu..mää oon yrittänyt kouluttaa sitä mutta se tahtoo laittaa koko ajan vastaan mutta tiedän että kärsivällisyys palkitaan.Oon myös kuullut että lappalaiset ovat hyviä ja nopeita oppimaan...en tiedä onko tää totta mutta mun koirani ei ole vielä vuottakaan...en saa sitä mitenkään oppimaan...Että tällasta aattelin kertoa sinulle!
- Merrie
Harrastan puoli lappalaiseni kanssa yhtä sun toista:) emä on suomenlapin koira ja isä kultainen noutaja. nelli oppi pennusta saakka hurjan nopeasti, tosin se on superenerginen pakkaus jota saa väliin toppuutella.
Agilityssä se saa loistaa, ketterä kun on. Tokossa tarvisi hieman lisää keskittymistä, koira kun hosuu tohkeissaan..
Kaikenkaikkiaan, iloinen ja hurmaava koira:)
- Lydia
Minulla on kohta 5 kuukautta vanha suomenlapinkoira.
Meidän neiti ainakin on nopea oppimaan ja se osaa jo paljon ikäisekseen (vaikkei montaa kertaa olla harjoiteltu)
Ainakin meillä oppimiseen tarvitaan nakkeja tms. ilman herkkuja kiinnostuksen kohteena on toiset koirat....
Kunhan neiti kasvaa, meillä olisi tarkoitus alkaa harrastaa mm. tokoa, agilitya ja hakua. Kyllä mun käsittääkseni lappalaista saa hyviä harrastuskoria, täytyy vaan löytää koiralle sopiva koulutustapa. Pakolla tuskin onnistuu... - Marita
on pian 11-kuinen paimensukuinen Suomenlapinkoira (eli sellainen karvainen versio). Kaiken lisäksi se on uros ja tuntuu, että ne ovat luupäisempiä kuin nartut. Ja ovelia.
Aktiivisia koiriahan ne ovat, joten ne nauttivat kaikesta harrastamisesta. Jos lähelläsi on koirapuisto, kokeile ensin peruskoulutusta siellä. Ja varaa taskuihin herkkupaloja. Kun kutsut koiraa luokse ja se tulee, anna sille nami, mutta älä ota kiinni. Näin se tottuu tulemaan luoksesi ilman, että se tietää heti joutuvansa remmin jatkoksi. Jos puistossa ei satu olemaan muita koiria, myös herkkupalojen piilotusleikki on ihan hauskaa ja petaa tulevia vaikeampia tehtäviä esim. pelastuskoiratehtäviä.
Äläkä ota koirakoulutusta rasitteeksi; harrasta juuri sen verran, että sinulla ja koiralla on hauskaa ja mihin aikasi riittää.
Mukavia koulutusyrityksiä ! - Laura
Meillä on suomenlapinkoirauros Nalle,3 wee,ja harrastettaisiin kyllä,jos lähellä olisi harrastuspaikkoja,mutta kun ei...Tää on semmonen käpykylä,ja joutuu ajaan ainakin 50 kilsaa,et tulee agilitykenttä vastaan.Pitkiä lenkkejä kyllä tehdään...Harrastuskoirina lappalaiset ovat mielestäni mitä parhaimpia!Ne oppivat helposti uusia asioita,mutta kyllästyvät helposti saman asian jankuttamiseen,joten toiminnan on oltava mielekästä ja kiinnostavaa.Jos joku haluaa vaihtaa ajatuksia tästä ihanasta pörrökasasta,maili on [email protected]
- Hani
Itse en omista lappalaista, mutta tuttavani kasvattavat porokoiria sekä lapinkoiria, ja ainakaan minulla ei ole muuta kuin hyvää sanottavaa kyseisistä roduista!
Itse toimin eräässä koirakerhossa koulutusohjaajana, ja katseltuani ystävieni koiria nyt viitisen vuotta, olen päätynyt ajatukseen hankkia jonkin lappalaisen myös itselleni. Vaikka välillä kaikki ei lappalaisten kanssa menekkään putkeen, ja niillä on omat metkunsa kaikkiin tilanteisiin, ovat ne silti erittäin FIKSUJA koiria, oman arvonsa tuntevia, lapsirakkaita, omistajiansa kunnioittavia ja kiitollisia!
Tottakai kaikissa roduissa on jotain "vikaakin", mutta koulutukseen liittyvät ongelmat ovat kyllä suurimmalta osalta yhteistyön ja luottamuksen puutetta koiran ja ohjaajan välillä. Jos nämä ovat kunnossa, on lappalaiset rodut eittämättä hyviä kouluttaa! Onhan TOKOn SM:issäkin lappalaisia rotuja pitkälläkin aikavälillä, agilityssä ja PK:ssakin pärjänneitä on paljon. JA MUUTAMAN VUODEN TAKAINEN VÄLKKYKOIRA ON SUOMENLAPINKOIRA...! - porokoirien ystävä
Moi vaan kaikki lappailaisista koirista kiinnostuneet! Itelläni ei oo ollu yhtään porokoiraa tai muutakaan lappalaista rotua, vaikka sellaisen haluisinkin. Satun tuntemaan tosi hyvin ton alkuperäisen viestin kirjoittajan (sen on kirjottanu miun paras kaveri) ja tunnen myös sen porokoiran. Kiekki koira on ihana ja tosi oppivainen ja ystävällinen! Haluisin porokoiraa eniten ehkä just siks kun oon kuullu niistä pelkkää hyvää ja ne on niin ihanii ja oppivaisia! tsemmppiä kaikkille koiran erityisesti lappalisen koiran omistajille sillä porokoirat tekee kaiken miellyttääkseen omistajaansa!
T: Jaana porokoira- Emäntä ja lappalainen
Minulla myös ollut jo kaksi Suomenlapinkoiraa. Yhteensä n.13v harrastanut niiden kanssa. Nyt on vuorossa 2v narttu, joka on innokas kaikkeen harrastamiseen. Lappalaisethan on todella monipuolisia koiria ihan käyttöön, näyttöön sekä kotikoiraksi. Pihalle sekä sisälle. Voiko tästä koira enää paremmaksi tulla? Siitä vaan harrastamaan ja tekemään lappalaisia tunnetuiksi. Vielä kun Tampereen seudulla näkisi enemmän lappalaisia vaikka ihan lenkkeilykaveriksi asti..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,252074Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.881899Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e881871MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131583Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4881446Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11434Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241247Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?481227Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.731104Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas351089