Olen tässä miettinyt autoni madaltamista, auto on trend mallin 2.0. Tuli vain mieleen, että mitenkähän auto käyttäytyy suomen talvessa. Lähinnä ottaako pohja helpolla kiinni jos tiellä on enemmän lunta. Asumme alueella jonne yleensä aura-auto tulee viimeisenä jos tulee. Kokemuksia on madalletusta Sierrasta ja siinä otti pohja kiinni hankeen sekä mökkitiellä aika helpolla.
Tuossa tredissähän on tehtaalta jonkinlainen "urheilullinen" jousitus. Mielestäni tuo vakio jousitus on jäykkyydeltään sopiva, mitenkäs madallusken jälkeen muuttuuko huonomapaan suuntaan. Olen ajatellut jotain 30-35mm madallusta.
Tuossa tredissähän on tehtaalta jonkinlainen "urheilullinen" jousitus. Mielestäni tuo vakio jousitus on jäykkyydeltään sopiva, mitenkäs madallusken jälkeen muuttuuko huonomapaan suuntaan. Olen ajatellut jotain 30-35mm madallusta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin, no ongelmathan ratkeaisivat (?) jos malttaisit odottaa kevääseen madaltamisen kanssa. Vai?
Kakkosautoksi ostin alkukesästä -97 Mondeon, ykskuutosen, ja se on madallettu 35 mm. Ja voin sanoa, että ei mitään mieltä tuossa touhussa. Auto on kuin kivireki normaali-Mondeoon verrattuna ja niin helkkarin matala, että saa tosiaan varoa. Hyvä että sai hallinosturin alle että sai renkaat vaihdettua. Niin, niin, onhan siinä omakin nosturi mutta sillä menee ikä terveys neljää rengasta vaihdettaessa.
Ja kun vielä eteen laitoin roiskeläpät, niin saa ajella kieli keskellä suuta.
Siis hyvä neuvo : älä laita. Mondeo on hyvä auto ajaa ilman madallusta, laita nekin rahat johonkin järkevään.