Osaka-Tokio-osaka

Teemuhki31

Jos ottais lennot hulluilta päiviltä osakaan..paljon olis kustannus menopaluu junalipusta tokioon? Millaisella budjetilla siellä viikon pärjäisi muutenkin. Hostellissa yötä varmaan.. Millaista säätä joulun aikoihin?

2

1453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain!

      Ota pois vain lennot hulluilta päiviltä Osakaan. Osakasta pääsee näppärästi Tokioon, mutta pysähdy ihmeessä sekä Osakassa että Kiotossa. Ne ovat tutustumisen arvoisia paikkoja. Suosittelen.

      Paljonko maksaa junalla menopaluu Osakasta Tokioon? Se riippuu millaisella junalla haluat matkustaa. Mikäli haluat mennä Hikarilla tai Kodomalla (ne ovat luotijunia) niin suosittelisin melkein Japan Rail Passia. Saattaa tulla halvemmaksi ottaa se, kun sillä pääsee myös paikallisjunilla. Paikallisjunat tulevat tietysti halvemmaksi jne.

      Millaisella budjetilla pärjää Tokiossa/Japanissa viikon? Yllätys, yllätys; pärjää muuten aika pienellä budjetilla. Suosittelen tutustumaan Japanissa vuosia asuneen Tapani Jussila ja hänen testiryhmänsä kirjoittamaan teokseen Tokio Passi. Tuo kirja on ehdoton kaikille Japaniin matkustaville. Minä sain siitä valtavasti hyötyä. Jussilan ja kumppaneiden Tokio Passi kääntää monet uskomukset uuteen uskoon. Kirjan sanoma on, että kohtuuhintaisuus ja autenttinen ympäristö kuuluvat usein yhteen.

      Kirja ei kuitenkaan köyhäile. Pikemminkin siinä on kerta kaikkiaan eri vaihde päällä kuin tavanomaisissa matkaoppaissa. Käytännön asiat toki kerrotaan, kieliongelmat, liikkuminen, kolikkopesulat, kylpeminen, pelihelvetit, vempaimet, juoma ja ruoka, pystikset ja paremmat ruokapaikat.

      Tokiossa voi elää täysin säällisesti halvemmalla kuin Helsingissä. Passin kokeilemat majoituspaikat kuuluvat melkein kaikki luokkaan 25-80 e/yö.

      Tuossa Tokio Passissa kerrotaan myös muista yöpymistavoista. Japanissa voi täysin turvallisesti yöpyä mm. karokebaarissa tai kahvilassa. Osta kahvi ja voileipä ja voit nukkua - jos pystyt - kahvilapöydässäsi. Henkilökunta tai muut asiakkaat eivät häiritse sinua vaan antavat sinun nukkua rauhassa. Aamulla sitten herättävät jatkamaan matkaa. Kannattaa kokeilla tuollaistakin yöpymistapaa.

      Lue ihmeessä Tokio Passi; sen jälkeen tulee sellainen fiilis, että Japaniin ja äkkiä. Tuossa kirjassa sanottiin, että eksyminen on Japanissa hauskaa, tuossa ystävällisten ihmisten maassa. Olen aivan samaa mieltä!

      Millaista säätä joulun aikoihin? Sillä ei taida olla oikein väliä. Jos sinulla on mahdollisuus lähteä Japaniin niin älä yhtään emmi. Minä olen käynyt kerran ja lähden heti, kun uusi mahdollisuus tulee. Toivottavasti mahdollisimman pian.

    • DD.

      Löysin saitin jossa on listaa, kartta ja hintoja. 6000 jeniä näyttää olevan kallein (47e) ja halvempia 1500-4000 (11e-30e) per yö.

      http://www.hostelbookers.com/hostels/japan/tokyo/map/

      Sakura hotellitkin on aika halpoja, jos kaipaat vähän mukavuuksia, kuten oman vessan, internet yhteyden ja hintaan kuuluvan aamiaisen. Yhden hengen huone on noin 55 euroa.

      http://www.sakura-hotel-hatagaya.com/?gclid=CPvf14yF0pYCFQRPtAod2lix2w

      Japanissahan on myös noita ns. kapseli hotelleita. Sä voit yöpyä sellaisessa jollain noin 18 eurolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      109
      7068
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5221
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      145
      3211
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2611
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      35
      2297
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1262
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1222
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1123
    10. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      67
      1106
    Aihe