TANSKANDOGIT

Hei. vaan kaikille. minä haluaisin mailailu kaverin jolla on myös tanskandoggi. minun koirani on 6kk vanha ja sen nimi on noora. vastauksia.
8427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

sait jo yhden.. nimittäin Cera & kaarina.. ;) vastasin nyt, sori ku kesti...

Äänestä

Meilleppä tuli "pienenpieni" Doggi- poika jokunen aika sitten. Nyt sitten opetellaan ison koiran asioita ja onhan niissä oppimista. Utelias ja uskalias tämä meidä poju. Kirjoitellan ja kertoillaan kokemuksia aika-ajoin, voihan sitä vaikka oppiakin jotain...emäntäkin meinaan!

Äänestä
  • Eikös Tanskandogit kuole tosi nuorena? Eli koittakaa nauttia koirienne seurasta, sillä ei mee ku pari vuotta niin ne kuolee!!!

    Äänestä

  • death kirjoitti:

    Eikös Tanskandogit kuole tosi nuorena? Eli koittakaa nauttia koirienne seurasta, sillä ei mee ku pari vuotta niin ne kuolee!!!

    Totta on, että tanskandoggit ovat muiden suurikokoisten koirarotujen tavoin lyhytikäisempiä kuin ns. pienet koirat. Mikäli mikään sairaus ei katkaise elämää, on toki odotettavissa enemmän elinikää kuin pari vuotta. Tanskandoggilehdessä löytyy ilahduttavan paljon veteraanisynttäreitään viettäviä doggeja; jopa 9-vuotiaita. Nämä ovat tietty melkoisia poikkeustapauksia, mutta siltikin doggin keskimääräinen elinikä on pidempi, kuin mitä sinä luulet. Tietenkin koiranomistajat nauttivat koiristaan joka päivä, kuuluvat ne sitten pitkä- tai lyhytikäiseen rotuun. Näin teen minäkin.

    Jokainen hankkii sen rotuisen koiran kuin haluaa ja varmaan ottaa selville rodun ominaisuudet, tässä tapauksessa myös odotettavissa olevan keskimäärisen eliniän. Älä viitsi asennoitua noin negatiivisesti, asiahan kun ei sinulle millään muotoa kuulu tai sinun elämääsi vaikuta, sori vaan.

    Äänestä

  • death kirjoitti:

    Eikös Tanskandogit kuole tosi nuorena? Eli koittakaa nauttia koirienne seurasta, sillä ei mee ku pari vuotta niin ne kuolee!!!

    elääkö meistä kukaan sen kauempaa...

    Äänestä

JOTKUT TEISTÄ IHMISISTÄ VOISIVAT PYSYÄ KYLLÄ IHAN ASIASSA....EN KYSYNYT ETTÄ MILLON KOIRANI KUOLEE TAI MITEN PITKÄÄN SE ELÄÄ,SITÄ PAITSI EN OLI HOMMANUT DOGGIA JOS SE OLISI OLLUT MINULLE ONGELMA JOTEN ASIAAN KUULUVAT VIESTIT OLISI IHAN KIVOJA.

Äänestä

MINUA EI KIINNOSTA TIETÄÄ MITEN KAUVAN MINUN KOIRANI ELÄÄ NIMITTÄIN TIEDÄN SEN SUURIN PIIRTEIN EIKÄ SE OLE MINULLE EDES NYTTEN AJAN KOHTAISTA EIKÄ ONGELMA OLLENKAAN.KIRJOITTAKAA ASIASTA HYVÄT IHMISET....

Äänestä
  • Tuskin on pieni pentuni ollut 2 vkoa kotona, kun jo joku puhuu kuolemasta!
    Kylläpä hyvin alkoi...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tatti kirjoitti:

Hei. vaan kaikille. minä haluaisin mailailu kaverin jolla on myös tanskandoggi. minun koirani on 6kk vanha ja sen nimi on noora. vastauksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu