Miksi lannoite on kallista?
http://pseudonyymi.blogspot.com/2008_09_13_archive.html
Mielenkiintoista Grow how
19
2643
Vastaukset
- ja Vanhanen
Jumalauta en ymmärrä miksi myytiin kaivos tutkimatta ollenkaan mitä se sisältää.
- kirveellä olis töitä
Ministeri Häkämies (kok)vastaa yhdessä
ns"asiantuntija" virkamies armeijan kanssa
valtion "omistajaohjauksesta".Tapaus tulee käydä
läpi yksityiskohtia myöden.Näiden
mestareiden valtion omaisuuden hävittäminen
hakee vertaistaan ja sitä löytyy vain
Venäjältä. - mutta...
kirveellä olis töitä kirjoitti:
Ministeri Häkämies (kok)vastaa yhdessä
ns"asiantuntija" virkamies armeijan kanssa
valtion "omistajaohjauksesta".Tapaus tulee käydä
läpi yksityiskohtia myöden.Näiden
mestareiden valtion omaisuuden hävittäminen
hakee vertaistaan ja sitä löytyy vain
Venäjältä.Valtiontalouden tarkastusvirastolle tehtyä kantelua tutkii valtion virkamiehet, ja yllättäen ja pyytämättä päätyvät lopputuloksessaan, että valtion virkamiehet ovat toimineet pykälien ja asetusten mukaan.
EI KORPPI KORPIN SILMÄÄ NOKI. (eikä rosvo rosvoa rosvoa;) - kaupan
kirveellä olis töitä kirjoitti:
Ministeri Häkämies (kok)vastaa yhdessä
ns"asiantuntija" virkamies armeijan kanssa
valtion "omistajaohjauksesta".Tapaus tulee käydä
läpi yksityiskohtia myöden.Näiden
mestareiden valtion omaisuuden hävittäminen
hakee vertaistaan ja sitä löytyy vain
Venäjältä.konsultoi joku ameriikkalainen leeman prators investointi pankki...
- hallitus osaisi mitäään
http://www.youtube.com/watch?v=VD6zQqlrWEQ
Tai
http://www.youtube.com/watch?v=OoXrN3wtiUQ&feature=related
- poijjaat..
jos me oltas tehty sama temppu itä-naapurille mitä norskit teki meille,joo kyl meitä vietäs nyt tukka suorana..
- epäilee onko
Suomi banaanivaltio vai ei? Tuppurainen Tappuraisen takuumiehenä... Naurattaisi jos ei tietäisi miten giganttisesta tyhmyydestä ja ahneudesta tämä kumpuaa...
- P.Ölvästi
että suomalaiset ollaan tyhmiä, mutta nyt kun olen kohta tasan vuoden katsellut touhua ulkoapäin, ei asia enää naurata. Itkettää ja kovasti. Miten helvetissä kaikki hullut on kerääntynyt samaan nurkkaan peräpohjolaan. Väistämättä on tullut mieleen, että kaikki oudot tyypit on aikojen alussa passitettu pois omasta yhteisöstään ja ne on sitten vaeltaneet kaltaistensa kanssa pikkuhiljaa kohti pohjoista....
- Pitäisikö sovinnolla
P.Ölvästi kirjoitti:
että suomalaiset ollaan tyhmiä, mutta nyt kun olen kohta tasan vuoden katsellut touhua ulkoapäin, ei asia enää naurata. Itkettää ja kovasti. Miten helvetissä kaikki hullut on kerääntynyt samaan nurkkaan peräpohjolaan. Väistämättä on tullut mieleen, että kaikki oudot tyypit on aikojen alussa passitettu pois omasta yhteisöstään ja ne on sitten vaeltaneet kaltaistensa kanssa pikkuhiljaa kohti pohjoista....
liittyä johonkin viisaampaan naapurivaltakuntaan? Ehkei kuitenkaan Viroon. Kun ei tuo omien asioiden hoito tunnu luonnistuvan. Miten tuommoisen kaupan on voinut tehdä? Päitä pölkylle!
- sitten
Taisi olla kuolinisku suomen jo ennestään kituuttavalle maataloudelle. Itse (28v) olen tässä oman tilan sukupolvenvaihdosta odotellut mutta näyttää että täytyy kesiä jotain muuta tekemistä.
Paljonkohan Pekkarinen ja Häkämies saivat Yaran osakkeita kaupantekiäisiksi? - vain viljelijöiden
omaa puoluetta,,,,,Keskustapuoluetta kun se salli myydä miljardi omaisuuden pilkkahinnalla Norjalaisille,,,,joten on aivan turhaa viljelijöiden valittaa kallista lannoite hintaa kun teidän etujen ajaja on katsonut parhaaksi että lannoitetehdas on viisaina myydä kaanattamattomana pois ja vielä ulkomaalaisille.
- laskutoimitus
Jos suomen 2,5 miljoonalle peltohehtaarille laitettaisiin 360kg/ha lannoitteita se tekisi yhteensä 900 000 tonnia. Jos lannoitteiden tonnihinta nousee 300€, nuo 900 000 tonnia maksaisivat 270 milj. euroa enemmän.
Valtio myi 30% growhow osuutensa 207 miljoonalla.
Yllä oleva on tosin aika karkea laskutoimitus, mutta kuvaa jonkin verran kuinka paljon norjalaisten taskuun euroja valuu!- vuodessa
Laskelman kilot hieman yläkantissa mutta ei vaarallisesti.
Miten tahansa, norskit maksattavat 207 miljoonaa takaisin 1-3 vuoden HINNANKOROTUKSILLA.
Siis haloo, korottamattakin GwowHow olisi tuottanut itsensä muutamassa vuodessa takaisin. Nyt parissa vuodessa. Sillähän monopoli Suomessa.
Joka luuli myydessään, että Yara osti GrowHown hyväntekeväisyyteen, erehtyi...
- lama kolkuttelee
Kaikkien raakaineiden hinnat ovat tulleet
alas kymmeniä prosentteja.Sen luulisi
vaikuttavan myös lannoiteiden hintaankin.
Jos lannoiteiden hinnat raakaineiden halventumisen jälkeenkin jäävät taivaisiin
on puhallus täydellinen. - monkare
ennenkin YRITETTY myydä
http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2001-11-22,104:2:87964,1:0:0:0:0:0:- monkare
http://www.turunsanomat.fi/talous/?ts=1,3:1004:0:0,4:4:0:1:2001-12-04,104:4:89138,1:0:0:0:0:0:
- olla totta
että nämä myyjä ministerit ovat vielä vallan kahvassa kiinni. Vaadimme pikaista eroa henkilöille jotka vaikuttivat Grow Hown myyntiin.
Nyt jos koskaan se on aiheellista. Ministereitä on erotettu jopa tekstiviestien takia.- muttakun
aihe ei kiinnosta iltapäivälehtiä ja ns. tavan kansaa (kun tässä ei ole sexiä) ei mitään kohua tule/oletullut' eli ei tarvii erota.
- se on
muttakun kirjoitti:
aihe ei kiinnosta iltapäivälehtiä ja ns. tavan kansaa (kun tässä ei ole sexiä) ei mitään kohua tule/oletullut' eli ei tarvii erota.
Miten sais kaupunkilais taviksen ja median hoksaamaan oikeen kunnolla, että siinä meni tuo suomen metsiin rinnastettu luonnonvara. Onhan siitä ny juttua ollu vaanku syylliset on edelleen irti ja ovat niinku ei mitään.
Pari säheltäjä tyyppiä pysty tämän vahingon tekemään. Sonerat sun muut UMTS kaupat on aika pieniä mokia tämän rinnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436344Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213300Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1222491Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12048Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191396- 811208