Mitä käy mun osakkeille jos pankki kaatuu?
Pankki kaatuu
Lis:
5261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mitäpä siinä muuta tapahtuu.
mutta tuskin kaatuvat, alas arvot voivat mennä useiksi vuosiksi.
Sampo on vapaassa pudotuksessa, taas, eniten vaihdettu ja eniten laskenut, pian varmaan saa muutamalla eurolla, ainakin muutaman viikon/päivän.
muistan kun perinnönjaossa sain,
NORDEAA silloin ?, Merita, Kansallis-Osake-Pankki, Suomen Yhdyspankin osakkeita, arvo kai 0,20 MK.
ei edes perintöveroa määrätty.
myytiin 5-6 vuoden kuluttua tuli 8 €.
Mitä tapahtuu pankin säilyttämille osakkeille? ELi jos minulla on esim nordeassa sammon osakkeita. ja sampo kaatuu. Saanko ne ulos ja viedä toiseen pankkiin?
Eiku jos esim nordea kaatuu ja minulla siellä eri osakkeita. Saanko ne ulos ja viedä toiseen pankkiin?
miksi omistit osakkeita? tavallinen ihminen menettää aina rahaa omistamalla osakkeita..rahat kannattaa pitää pankki tilillä että saa koron.. turha nyt on itkeä kun aito on kaatunut
tavallinen ihminen menettää aina rahaa omistamalla osakkeita.
----------------
ei aina, noin 2002-2005, kaksinkertaistin rahani,
mutta jos siellä jatkuvasti pitää, on tuotto 10v keskimäärin hyvin pieni, esim, nytkin kannata ota pois jo 2005, kun esim, tietoenaattorista sai 30 e kpl, ja nyt alle 10 €.
jo 2-vuotta takaperin pankkien illassa varoiteltiin, että kauaa ei voi nousu jatkua.